Eyfel Kulesi Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığın İlginç Bilgiler

Eyfel Kulesi, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Paris denince akla gelen ilk yapılar arasında yer alan bir eser hiç şüphesiz. Gezginlerin önünde romantik pozlar verdiği, gölgesinde soluklandığı ve şehrin farklı yerlerinden izlediği bu kule, Fransa için çok önemli. Tabii tek başına bu kadar önemli olmak hiç kolay değil. Peki, Eyfel sence neden bu kadar kıymetli? Sadece Paris’in sembolü olması sayesinde mi? Bunu sana tek tek anlatacağız. Hayranlıkla izlediğin, bakmalara doyamadığın Eyfel’i bambaşka yönleriyle tanımaya hazır mısın? Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi: Önce Temel Şeyler Fransızca ismi La Tour Eiffel. 26 Ocak 1881 ile 31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilmiş. Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı ise 10.100 ton. Zirveye giden yol 1665 basamaktan oluşuyor. Tasarımcısının ismi Gustave Eiffel. Mimarının ismi Stephen Sauvestre. Eyfel Kulesi’nin Özellikleri: Şaşırtan Bilgiler Dünyanın en ünlü yapısıysan farklı teknik özelliklerin olmalı. Eyfel bu konuda çok rahat. Çünkü “Yok artık!” dedirten bir sürü özelliğe sahip. Bu kule hakkında […]

Varsayılan Görsel

Eyfel Kulesi, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Paris denince akla gelen ilk yapılar arasında yer alan bir eser hiç şüphesiz. Gezginlerin önünde romantik pozlar verdiği, gölgesinde soluklandığı ve şehrin farklı yerlerinden izlediği bu kule, Fransa için çok önemli. Tabii tek başına bu kadar önemli olmak hiç kolay değil. Peki, Eyfel sence neden bu kadar kıymetli? Sadece Paris’in sembolü olması sayesinde mi? Bunu sana tek tek anlatacağız. Hayranlıkla izlediğin, bakmalara doyamadığın Eyfel’i bambaşka yönleriyle tanımaya hazır mısın?

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi: Önce Temel Şeyler

paris-sehir-manzarasi-ve-eyfel-kulesi

 • Fransızca ismi La Tour Eiffel.
 • 26 Ocak 1881 ile 31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilmiş.
 • Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı ise 10.100 ton.
 • Zirveye giden yol 1665 basamaktan oluşuyor.
 • Tasarımcısının ismi Gustave Eiffel.
 • Mimarının ismi Stephen Sauvestre.

Eyfel Kulesi’nin Özellikleri: Şaşırtan Bilgiler

gece-paris-manzarasi-ve-eyfel-kulesi

Dünyanın en ünlü yapısıysan farklı teknik özelliklerin olmalı. Eyfel bu konuda çok rahat. Çünkü “Yok artık!” dedirten bir sürü özelliğe sahip. Bu kule hakkında muhtemelen en şaşırtıcı bilgi, aslında 20 sene sonra kaldırılacak şekilde planlanmış olması. Fakat sonradan bir yayın istasyonu olarak ne kadar işlevsel olduğu ve çektiği turist sayısını görülünce bu karardan vazgeçilmiş.

Eyfel Kulesi Hakkında Muhtemelen Bilmediğin 10 Bilgi

eyfel-kulesi-onunde-fotograf-cektiren-mutlu-kadin

 1. Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak düşünülen ve 1887-1889 yılları arasında inşa edilen kule, 300 metre yüksekliğinde ve 1665 basamaklı olarak kurulmuş. Merdivenle çıkmak biraz yorucu görünüyor!
 2. 3.000 işçi, 26 ay boyunca, 18.038 adet demir parçayı, 2.5 milyon perçinle bir araya getirmiş. Üstelik yapım aşamasında hiçbir işçiye zarar gelmemiş. İş güvenliği dediğin böyle olur!
 3. Kendisinin yaklaşık 10 bin ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.
 4. Kulenin yapımında tam 7.300 ton çelik harcanmış.
 5. Eyfel Kulesi’nin paslanmasını engellemek için her 7 yılda bir, 25 boya ustası 60 ton boya kullanıyor.
 6. Kuleye elektrik sağlanabilmesi için toplam 80 km’lik elektrik kablosu kullanılıyor. Evet, bununla bir köy aydınlatılabilir.
 7. New York’taki Chrysler Building inşa edilene kadar Eyfel Kulesi dünyanın en yüksek yapısıydı.
 8. Kulenin demirleri yoğun güneş altındayken genleşiyor. Soğuk havalarda ise büzülüyor. Bu da kulenin boyutlarını 20 santim kadar değiştiriyor. Toplam büyüklüğü düşününce gözle anlaşılamayacak bir değer.
 9. Şimdiye kadar kuleyi 250 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği düşünülüyor. Yılda ortalama 7 milyon insan, Paris’in en ünlü kulesini görmeye gidiyor.
 10. Kulenin yapım masrafları, yaklaşık 8 milyon frank tutmuş. 1880 yılına göre düşünürsek bu inanılmaz bir miktar.

İstenmeyen Demir Yığını

paris-manzarasini-izleyen-kadin

Eyfel, Paris’e kendini kabul ettirene kadar çok zor günler yaşamış. O zamanlar sıkıntılı zamanlar tabii. Şehrin ortasına kocaman bir şey dikilmiş ve dikkat çekiyor. Eyfel’e hayran olanlar kadar onu hiç sevmemiş olanlar da varmış. İnsanlar bu kuleyi dev bir elektrik direğine benzetmişler. Hatta edebiyat ve sanat dünyasından isimler onun bir an önce kaldırılması yönünde kampanya bile başlatmışlar. Örneğin İngiliz şair William Morris, zamanının çoğunu hiç sevmediği halde Eyfel Kulesi’nin altında geçirirmiş. Bunu neden yaptığını soranlar olmuş, Morris cevap verirken hiç acımamış:

“Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası.”

Bu kırıcı eleştirilere Eyfel’in yanıtı pek sağlam olmuş. Eyfel Kulesi, inşasında harcanan maliyetin büyük bir kısmını, açılıştan sonraki 5 ay içerisinde gelen 2 milyon turist sayesinde çıkarmış! Eyfel Kulesi’ni bizden de yorumlayanlar var tabii. Nazım Hikmet, Eyfel’i çelik bir zürafaya ve Cemal Süreya da korseli A’ya benzetirken Bedri Rahmi Eyüboğlu ise şiirlerinde bu yapıyı Galata Kulesi ile evlendirmek istemiş.

20 Yıl Değil, Bir Ömür

vintage-paris-fotografi

Eyfel Kulesi, ilk yapıldığında 20 yıl sonra sökülecek şekilde planlanmıştı. Fakat turistlerin aşırı ilgisi sayesinde bu kulenin sonsuza dek burada durmasına karar verildi. Yapıldığı günden bu yana ilginç olaylar yaşayan kule, hurdacıya satılma teşebbüsünden sonra 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı oldu. Radyo frekanslarını engellediği için Alman ilerleyişini durdurmasıyla şehrin kahramanı rolünü de üstlendi. Pek çok markanın reklam alanı olarak hayallerini süsleyen kule, buna benzer zor günleri atlattı. Günümüzde Fransa’nın ikonu olan Eyfel, bunun keyfini hiç bitmeyen ziyaretçileri ile çıkarıyor.

Eyfel Kulesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın en ünlü kulelerinden biri olunca merak edilmen çok normal… Eyfel hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

 • Eyfel Kulesi Giriş Ücreti ne Kadar? Ziyaret Saatleri Ne Zaman?

eyfel-kulesi-onunde-yuruyen-kadinlar

Eyfel’e giriş ücreti katlara göre değişiyor. Biz bu yazıyı hazırlarken ücretler aşağıdaki şekildeydi.

Asansörlü 1. ve 2. Kat Giriş Bileti

Yetişkin: 16 euro

12-24 yaş: 8 euro

4-11 yaş ve engelli: 4 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Asansörlü Tam Giriş Bileti

Yetişkin: 25 euro

12-24 yaş: 12.5 euro

4-11 yaş ve engelli: 6.3 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Merdivenli 1. ve 2. Kat Giriş Bileti

Yetişkin: 10 euro

12-24 yaş: 5 euro

4-11 yaş ve engelli: 2.5 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Merdivenli Tam Giriş Bileti

Yetişkin: 19 euro

12-24 yaş: 9.5 euro

4-11 yaş ve engelli: 4.8 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Giriş ücretleri için güncel bilgileri Eyfel Kulesi’nin resmi Ticket Prices and Opening Times sayfasından öğrenebilirsin.

Eyfel Kulesi ziyaret saatleri, asansörlü giriş yapacaklar için 9:30 – 23:45 arasında. En üst kata 22:30’a kadar çıkabiliyorsun. Yaz döneminde kapanış saatleri 0:45’e kadar uzatılıyor (en üst kat için 23:00), ama giriş saati 09:30’a çekiliyor. Merdivenle çıkış yapacaklar, 09:00 – 18:30 saatleri arasında kuleyi ziyaret edebilir (en üst kat için 18:00). Yaz döneminde ise kuleye giriş saatleri 09:30 ile 0:45 arasında.

Eyfel Kulesi Nerededir?

parisin-en-guzel-manzarasi

Kule, Paris’in merkezi sayılabilecek Champ de Mars bölgesinde yükseliyor. Burası halka açık devasa bir yeşil alan ve tam ortasında Eyfel var.

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Eyfel Kulesi Hangi Ülkededir?

haritaya-bakarak-dolasan-kadin

Eyfel, bir Avrupa ülkesi olan Fransa’da bulunur. Kule, Fransa’nın başkenti Paris’e konumlandırılmış.

 

 

 

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.