Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

fethiye ölüdeniz gezilecek yerler haritası Türkiye

Ölüdeniz, Akdeniz Bölgesi’nde ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerden birisidir. Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fethiye, ölüdeniz gezilecek yerler açısından oldukça rağbet gören tatil mekanıdır.  Ölüdeniz,  Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Likya sahili olarak da bilinir. Şehir merkezine 13 km uzaklıkta olan bu belde, berrak sularıyla, mavi bayraklı ve altın rengi plajlarıyla, arkada yükselen çam ormanlarıyla, gelen ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bir tatil destinasyonudur.  Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler hakkında vereceğimiz bilgilere başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapalım. Bu bölgedeki birçok gezi noktasını görebilmek için tekne turlarına katılmayı ihmal etmemelisiniz. 

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, adını, burada yaşayan ve öncelikle Kaplan Kelebeği olmak üzere barındırdığı 80’den fazla kelebek türü nedeniyle almıştır. Bu güzel vadiye gelebilmeniz için Faralya köyünden, yamacın tepesinden buraya yürümeniz ya da bir tekne ile bu vadiye gelmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında Ölüdeniz sahilinden Kelebekler Vadisi’ne günde birkaç kez servis tekneleri kalkmaktadır. Gününüzü sadece kumsalda güneşlenip denize girmekle geçirmek istemezseniz, plajın arkasındaki yemyeşil ormanlık bölgede yürüyüş de yapabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’nin 30 kilometre güneydoğusundaki bu kanyona giriş, dik yamaçlara demir desteklerle yerleştirilmiş iki yüz metrelik tahta köprüyle gerçekleştirilmektedir. Nehrin kenarında renkli yastıklarla süslenmiş kafeler bulunmaktadır. Dileyen misafirler bu eşsiz doğanın keyfini çıkarabilir. İsteyenler de Saklıkent Kanyonu’ nda rafting gezilerine katılabilir.

Belcekız Plajı

Belcekız Plajı, mavinin ve turkuazın en güzel tonlarından oluşan berrak denizi ile Türkiye’nin en güzel plajlarından birisidir. Bu bölge, yamaç paraşütçülerinin iniş pisti olarak kullanılması nedeniyle, birçok yamaç paraşütünün yere inişini izleyebilirsiniz.

Patara

Patara, Fethiye’nin 70 kilometre güneyindedir ve Türkiye’nin uzun plajları arasındadır. Bir zamanlar Likya’nın önemli şehirlerinden biriydi. Bu bölgede birçok tarihi eser bulunması nedeniyle keyifli bir tarih gezisi yapıp sonrasında kendinizi mükemmel mavilikteki serin sulara bırakabilirsiniz. Ayrıca Patara nehrinin sakin sularında kano turuna da katılabilirsiniz.

Hisarönü

Hisarönü, eğlence merkezleri, restoranlar, kafeler, barlar ve alışveriş mekanları ile dolu şehrin merkezi noktasıdır. Renkli gece hayatını seven tatilcilerin konakladığı bölgedir. Ölüdeniz’ e sadece 4 km uzaklıktadır. Fethiye’ ye 10 km mesafededir. Hisarönü’nde konaklamayı tercih eden tatilciler, denize girmek için genellikle Çalış Plajı’nı ve Ölüdeniz’i tercih ederler.

Bu bölgeye uğrarsanız, yerel dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz, ana cadde üzerinde yürüyüp dünya mutfaklarının lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz restoranlara gidebilirsiniz. Restoranlar çok çeşitli ve çok farklı tarzda birçok seçenek sunmaktadır. Canlı konserler, dans şovları, köpük partileri imkanları sunan çeşitli işletmeleri de bu bölgede bulabilirsiniz.

Burada birçok seçenekte oteller ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Ovacık Hisarönü’ nün başlangıç kısmıdır. Genel olarak konaklama yerleri Ovacık’ta bulunmaktadır.

Çalış Plajı

Bu plaj şehir merkezine bitişik olması nedeniyle birçok turistin ilgisini çekmektedir. Yürüyerek veya dolmuş kullanarak çok rahat bir şekilde Çalış Plajı’ na ulaşabilirsiniz. Fethiye’nin en güzel plajlarından birisidir.  Bölgede sanayi tesislerinin bulunmaması nedeniyle ve halkın turizm ve çevre kirliliğine karşı duyarlı olması nedeniyle, şehir merkezine yakın bir plaj olmasına rağmen temiz bir plaj olarak kabul edilir. Bu plaj caretta carettaların üreme ve yumurtlama için geldikleri bölgedir. Genellikle yaz aylarında caretta carettaları kum yuvalarından çıkarken görebilirsiniz.

Bu bölgede her kesime hitap eden konaklama noktaları vardır. Butik oteller, apart oteller veya beş, dört, üç yıldızlı otellerden istediğinizi konaklamak için tercih edebilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler rotanıza tarihi de katmak isterseniz, Kayaköy’ ü, Xanthos Harabelerini, Tlos Kaya Mezarlarını, Letoon’u, Fethiye Müzesi’ni de gezi programınıza dahil etmelisiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle