Filibe’de Gezilecek En İyi 8 Yer

filibe'de gezilecek yerler Gezi Rehberi

Filibe’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Üstelik bu yerler farklı bir ülke ve kültür ile tanışmaya da fırsat verir.

Filibe’de gezilecek yerler turistlerin de ilgisini çeker. Filibe farklı kültürü ve atmosferi ile anında ayırt edilir. Bu alanda gezilecek önemli güzel yerler de vardır. Bu güzel yerleri şimdi kısa bir süre içinde keşfedebilirsiniz.

Antik Roma Tiyatrosu

Antik Roma tiyatrosu tam olarak 3000 yıldır yakta durmuş olan bir stadyumdur. Yıllar geçmiş olmasına rağmen dayanıklı yapısı ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Zamanla stadyum üzerinde belli başlı çalışmalar da yapıldı. Bunlar restore çalışmalarıdır. Bu çalışmalar etrafında şimdi stadyum daha dayanıklı bir yapıya sahip olmuştur. Üstelik bugün birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

Roma Stadyumu

Roma stadyumu da Filibe dendiği zaman akla gelecek yerler arasında bulunur. Roma stadyumu öncelikle çok güzel bir şekilde planlanmış ve tasarlanmıştır. Özellikle stadyumun etrafı gezilip görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Bu alanda turistlerin de en çok ilgisini çektiği şeyler arasında stadyumun çevresi yer alır. Çevresi özel olarak restore edilmiştir.

Cumaya Cami

Cumaya cami 1369 ve 1389 yılları arasında Osmanlı Devleti tarafından inşa edilmiştir. Tarih ötesinden inşa edilmesine rağmen ayakta durmaktadır. Üstelik tarihe ışık tutan bir yapısı da vardır. Camiye gelenler için yanında hemen bir restoran yer alır. Bu yerde oturup dinlenip bir yemek yiyebilirsiniz. Cami dış görünümü ile de anında dikkat çekmektedir.

Kynaz Aleksandır Caddesi

Bu cadde Filibe ile özdeşleşmiş olan bir  caddedir. Öncelikle Avrupa’nın en uzun olan yaya caddeleri arasında yer alır. Burada tek eksik olan şey tramwaydır. Ancak caddenin genişliği gezme aşamasında insana ferahlık hissini verir. Bu da caddenin ne kadar dolu ve donanımlı olduğunu gösterir. Cadde kenarında cafeler de yer alır.

Nebet Tepe

Şehir öncelikle tam 7 adetlik bir tepe üzerine kurulmuştur. Ancak bunlardan bir tanesi daha sonradan kalkmıştır. Şu anda da 6 adet kalmıştır. Bunlar içinde yer alan nebet tepesi de antik kalıntıları içinde bulundurur. Nebet tepesi üzerinden Filibe’yi görmek mümkün. Tepe çok farklı doğa fotoğraflarının da çekilmesine olanak tanır.

Roman Forum

Bir açık hava müzesi arayanlar için bu yapı ön plana çıkar. burası tarih ötesinden kaldığı için sadece sütunlardan ibaret değildir. Burada birden fazla yapıyı bir arada bulmak da mümkün. Özellikle dış görünümü gereği öne çıkan bir yapıdır. Genelde turistler tarafından bu yapı fotoğraflanır. Tarihi açıdan da anında ayırt edilir.

Tsar Simyon Bahçesi

Güzel egzotik bir bahçe arayanlar için bu bahçe ön plana çıkar. Tsar simyon bahçesi dış yapısı ve iç tasarımı anında birçok insanı kendine hayran bırakır. Bu alan birçok insanın dinlenmesine de olanak tanır. Özellikle sadelik ve doğa ile iç içe olma durumu söz konusu olmaktadır. Bu da birçok kişinin bu alandan zevk almasına olanak tanır.

Hisar Kapı Hisar kapı bir zamanlar nebet tepenin giriş kapısı olarak kullanılırdı. Bu alan oldukça göz alıcı olan bir ihtişama sahiptir. Yani yapı gereği anında birçok yapıdan ayırt edilir. Bu alanda gezinirken sokağın her iki yanından da fotoğraf çekinebilirsiniz. Çünkü gezilip görülmeye değer birçok çeşitliliği de içinde barındırır. Üstelik farklı bir atmosfere de sahip bir yapıdır. Hisar kapı ile farklı bir alanı keşfedebilirsiniz. Üstelik hisar kapı alanında gezinirken can sıkıntısı da yaşanmaz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle