Filmlerden Öğrenebileceğimiz 7 Muhteşem Girişimcilik Dersi

Fırsat kapıyı bir kere çalar. Yapmanız gereken, onu alıp en iyi şekilde kullanmaktır. Girişimcilik, olasılıkları ve fırsatları tanımanızı sağlayan bir yetkinliktir. Kendiniz, fikirleriniz ve hayalleriniz için en iyisini yapmanıza yardımcı olur. Girişimcilik, hayallerinizin peşinden koşmanız ve tutkularınız olmasını ateşleyen; kalbinizin sesini dinleyip istediklerinizi kovalamak için size yakıt sağlayan bir hevestir. Risk almak kolay değildir ve risk almadan, girişimci olamazsınız. Bunu herkes yapamaz. Girişimcilik sadece bir kelime değil; bir kültür, bir alışkanlık, bir yaşam tarzıdır. Girişimcilik, deneyimlerle kazanılan bir durumdur. Başarısızlık, başarının anahtarıdır. Her başarılı girişimci başarısızlık yaşamıştır ama oturup arkalarına yaslanmayı değil, yükselmeyi seçmişlerdir. Bu yüzyıl, Girişimcilik Çağı’dır. Bu bir yenilik çağının başlangıcıdır. Bu, bin yıllık bir devrimdir. Tüm dünyada, fikirlerini, hayallerini, işlerini kuran birçok başarılı girişimci var. Zorluklar çok fazla ve dünyanızı alt üst edebiliyor ancak tek yol, bir çözüm bulup yenilikler yaparak savaşmak. Girişimcilik hiç kolay bir yol değil ancak geleceğin girişimcileri için çok iyi dersler veren bazı […]

Filmlerden Öğrenebileceğimiz 7 Muhteşem Girişimcilik Dersi

Fırsat kapıyı bir kere çalar. Yapmanız gereken, onu alıp en iyi şekilde kullanmaktır. Girişimcilik, olasılıkları ve fırsatları tanımanızı sağlayan bir yetkinliktir. Kendiniz, fikirleriniz ve hayalleriniz için en iyisini yapmanıza yardımcı olur. Girişimcilik, hayallerinizin peşinden koşmanız ve tutkularınız olmasını ateşleyen; kalbinizin sesini dinleyip istediklerinizi kovalamak için size yakıt sağlayan bir hevestir. Risk almak kolay değildir ve risk almadan, girişimci olamazsınız. Bunu herkes yapamaz.

Girişimcilik sadece bir kelime değil; bir kültür, bir alışkanlık, bir yaşam tarzıdır. Girişimcilik, deneyimlerle kazanılan bir durumdur. Başarısızlık, başarının anahtarıdır. Her başarılı girişimci başarısızlık yaşamıştır ama oturup arkalarına yaslanmayı değil, yükselmeyi seçmişlerdir.

Bu yüzyıl, Girişimcilik Çağı’dır. Bu bir yenilik çağının başlangıcıdır. Bu, bin yıllık bir devrimdir. Tüm dünyada, fikirlerini, hayallerini, işlerini kuran birçok başarılı girişimci var. Zorluklar çok fazla ve dünyanızı alt üst edebiliyor ancak tek yol, bir çözüm bulup yenilikler yaparak savaşmak. Girişimcilik hiç kolay bir yol değil ancak geleceğin girişimcileri için çok iyi dersler veren bazı filmler var.

İşte, filmlerden öğrenilecek 7 ilham verici girişimcilik derslerine bir göz atalım:

1) Social Network – Sosyal Ağ (2010)

“Eğer Facebook’un mucitleri siz olsaydınız, Facebook’u çoktan icat etmiş olurdunuz.”

Genellikle, hiçbir fikrin orijinal olmadığına inanılır. Bulunan fikirler her zaman, farklı şekilde gösterilen aynı fikirlerdir. Herkesin fikirleri vardır ancak bazılarının hayallerinin peşinden gitmek risk almak ve zorluklarla mücadele etmek için cesareti vardır. Fikirleriniz ve ilhamınız, bir başkası tarafından da düşünülmüştür. Eğer kalbinizin sesini dinleyecek kadar kendinizden emin, inatçı ve akıllıysanız, gerçek başarıya ulaşabilirsiniz.

2) The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme (2006)

“’Bir daha kimsenin sana bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme, benim bile. Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın. İnsanlar, kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söyler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al, o kadar.”

İnsanlar, istediklerini elde edemedikleri için şanslarını ve yaşadıkları koşulları suçlarlar ancak başarının şansa bağlı olmadığını anlamak gerekir. Başarı için ne ekerseniz, onu biçersiniz. Başarı, emek, azim, kararlılık ve irade gücünün bir yansımasıdır. Her şeyi kontrol altında tutmak kolay değildir, ayağa kalkıp amacınıza ulaşmak için gerekli olan şeyleri yapmanız gerektiğini kendinize söylemelisiniz. Daima ilerlemeye devam etmelisiniz.

3) The Wolf of Wall Street – Para Avcısı (2013)

“Hedeflerinle aranda duran tek şey, kendine sürekli neden başaramayacağını anlattığın o saçma hikayedir.”

Başarılı olamamak için bahaneler bulmayı bırakın. Bunun yerine, adım atın. Düşün, başarısız olun ama tekrar yükselin. Deneyin ve denemeyi bırakmayın. Yeni yollar uygulayın, yeni fikirler deneyin, yolu değiştirin ancak hedefinizi değiştirmeyin. Mutlaka, hayattan istediğinizi alacaksınız. Kurallara göre oynamak size yetmeyebilir. Düşünmenin ötesinde düşünün ve başarıyı gururla yakalayın.

4) The Godfather – Baba (1972)

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım.”

Güçlü insanlardan oluşan bir network oluşturun. Kötü zamanlarda yanınızda olabilecek bir topluluk oluşturun. Düşüncesiz davranmayın, duygularınızın kararlarınızı bulanıklaştırmasına izin vermeyin. Ne istediğiniz konusunda kararlı olun. Rakiplerinizi hafife almayın, hamlelerinizi planlayın, sınırları bilin ve her zaman onlardan önde olun.

5) Jobs (2013)

“Dünyayı değiştirecek insanlar, onu değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlardır.”

Hayal gücünüzü kısıtlamayın. Büyük düşünün. “Haters gonna hate” Bırakın sizden nefret edenler, nefret etmeye devam etsin. Siz başarınızı konuşturun. Trendleri takip etmeyin, trendleri siz yaratın. Dünyanın sizden ne istediğini hatırlayın, ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsanız, onlar da hayallerinizi gerçekleştirecek.

6) Rocket Singh: Salesman of the Year (2009)

“Örümcek adam da risk alır… Ben hala bir satış elemanıyım!”

Zorluklara atılın, risk ne kadar büyükse, başarı da o kadar büyük olur. Risk almaktan korkmayın. Kaliteden ödün vermeyin, piyasadaki en iyisi olduğunuzu kanıtlayın. Başarıya çıkan tek merdiven, risktir. Korkak olmayın, süper kahraman olun. Ünlü bir söz der ki: “Risk se hi naam bante hai (Riskler, isimlerden oluşur.)” Gidin ve risk alın!

7) Office Space – Ofis Çılgınlığı (1999)

“Bugün odamda oturuyordum ve fark ettim ki, çalışmaya başladığımdan beri hayatımın her günü, bir önceki günden daha kötüydü. Demek ki beni gördüğün her gün, hayatımın en kötü günüydü.”

Düzenli bir iş, size tatmin edici bir maaş sağlayabilir ancak mutlu değilseniz, kalabalığın peşinden gitmeyi bırakın. Kalbinizi dinleyin, ona ne istediğini sorun ve onun için yola koyulun. Kendi huzurlu yaşamınızı yaratabilecekken berbat bir hayat yaşamayı kabullenmeyin.

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.