Finlandiya Helsinki Gezilecek Yerler Listesi 

helsinki gezilecek yerler Avrupa

Finlandiya Helsinki gezilecek yerler listemizle bu kuzey ülkesini daha yakından keşfedecek ve nereye gitmeniz gerektiğini bileceksiniz. Birbirinden keyifli doğal güzellikleri seyredeceğiniz Finlandiya Helsinki gezilecek yerler arasında birçok önemli merkez bulunuyor. Buraları yakından incelemek için size özel hazırladığımız rehberimizi okuyun!

Avrupa’nın en modern ve canlı şehirleri arasında yer alan Helsinki, kültür, sanat ve teknolojiyi bir arada seven herkes için ideal bir destinasyondur. Helsinki gezinizi mümkün olan en iyi şekilde organize etmenize yardımcı olabilecek bir rehber oluşturduk. Burada ne görmeli ve ne yapmalı?

Kısaca Helsinki

İsveç yönetiminden çok Rus egemenliği döneminden etkilenen bu şehir aslında İsveç’e aitti. Daha sonra Çarlık Rusyası tarafından fethedildi ve Ekim Devrimi’nden sonra bağımsız oldu.


Başkent birçok adacıkla çevrilidir. Bunlardan birinde hayvanat bahçesi var ve tam olarak Korkeasaari’dedir. Diğer bir grup ada ise, savaş kalıntılarının hala bulunduğu müstahkem bir askeri tesisti. Merkezde birçok lüks işletme geliştiren yeni zengin Rusların yakınlığı ile turizm ve ticaret borsaları ustadır: tüm büyük moda markalarının kendi alanları vardır!

Mimaride 5 veya 6 kattan daha yüksek binalar yoktur. Sonbahar renkleri bakmak için çok farklı ve güzeldir. Başkentin merkezinde birçok tarihi bina vardır. Ortodoks ve Lutheran kiliseleri ve katedralleri, iki ana dinin merkezleridir.

Finlandiya’nın başkenti, ülkenin güneyinde, Finlandiya Körfezi’nde bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kuzey Avrupa’da büyüleyici bir yer olan şehir, kirlenmemiş gölleri ve ormanları ziyaret etmek için bir başlangıç noktasıdır.

Doğayı sevenler içinse masallardan fırlamış gibi görünen sera komplekslerinin içi ve dışı arasında 900 tür bitki barındıran botanik bahçesi şehrin gurur kaynağıdır.


Bir yemek aşığıysanız, şehrin en karakteristik iki pazarını ziyaret etmeyi kaçırmayın: Kuappatori, açık havada ve Eski Pazar Salonu, içeridedir. Marketlerde balıkların en tazesini yerinde tadabilirsiniz: Tezgahların kralı somon balığıdır! Pek çok balık, aynı zamanda av hayvanları, özellikle ren geyiği ve ayı, geleneksel Fin yemeklerinin çoğunun temelidir. 

Helsinki Nerede?

Ülkenin güney kıyısındaki Helsinki, Doğu Avrupa egzotizmi ile modern İskandinav ruhu arasındaki buluşma noktasını temsil ediyor. Helsinki, tarihi merkezini çevreleyen deniz ve doğanın ritmine nefes alan canlı bir şehirdir. Kültürel fikirler ve girişimlerle dolu bir şehirdir.

Finlandiya’nın başkenti, Dünya gezegeninin en kuzeydeki metropol bölgesidir. Çok dinamik bir şehir ve çeşitli sıralamalara göre aynı zamanda dünyanın en iyi şehridir. Doğa kesinlikle baskın unsurdur. Ancak Fin başkenti onu gerçekten benzersiz kılan birçok yön içerir. İşte kuzey şehrine yapacağınız gezi sırasında size yardımcı olabilecek bir rehber: Finlandiya Helsinki gezilecek yerler

1.Helsinki’deki Senato Meydanı

Senato Meydanı, Helsinki’deki ana meydandır ve turistler ve yerliler için ana buluşma noktalarından biridir. Bu meydanda bulacağınız en karakteristik yapılardan biri, Fin başkentindeki en eski ev olan ve şu anda Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapan Sederholm Evi’dir. Listeye dahil edilecek başlıca yerler arasındadır.

2.Helsinki Katedrali

Helsinki Katedrali, Senato Meydanı’nda bulunur. Şehrin en önemli binasıdır. Bir Protestan Kilisesidir ve özel yeşil kubbeleri sayesinde tanınır.

3.Kayadaki Kilise

Kayadaki Kilise, Helsinki’nin başlıca cazibe merkezlerinden biridir. Kayaya oyulmuş gerçek bir kilisedir. Buz çağına kadar uzanan bir kayadan oluşturulan sunak benzersizdir.

4.Pazar Alanı

Piazza del Mercato, limanın yakınında yer alır ve şehrin gerçek kalbini, vatandaşlar ve turistler için buluşma yeri temsil eder. Helsinki’nin hareketli ve hareketli gece hayatı da burada gerçekleşir. Pazar her gün hareketlidir ve bölge kulüpler ve restoranlarla doludur. Bu mahallede yapılacak bir yürüyüş “ Helsinki’de Ne Yapılır ” listesine dahil edilmelidir.

5.Uspenski Ortodoks Katedrali

Uspenski Ortodoks Katedrali, 22 ayar altın kaplı kubbeleri ve kırmızı sütunlarıyla dünyaca ünlüdür. Gün batımında veya gün doğumunda fotoğraflamak, yapılacaklar listesine dahil edilmelidir. Muhteşem tonları ve renk oyunlarını kesinlikle kaçıramazsınız.

6.Suomenlinna Kalesi

Suomenlinna Kalesi, 1991’den  beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan deniz üzerinde bir kale kalesidir. Başkentin merkezinden feribotla ulaşılabilen kale, bir zamanlar Rus ordusuna karşı gerçek bir duvarı temsil ediyordu.

7.Tasarım Bölgesi

Dianapuisto Parkı’nın yakınındaki Tasarım Bölgesi, yoğun mobilya ağı, tasarım ve antika mağazaları ile karşı konulmaz bir çekicilik sunar. Giyim butikleri, kuyumcular, atölyeler, galeriler ve restoranlarla çok sayıda mimar stüdyosunun ve reklam ajanslarının ofislerinin de bulunduğu, yaratıcılığın yüksek olduğu bir alandır.

Tipik Fin Mutfağı

Kış, tiyatrolarda, müzelerde, sanat galerilerinde randevuların sık görüldüğü mevsimdir. Yaz aylarında insanlar yürümeyi, bisiklete binmeyi veya paten kaymayı ve festivallere katılmayı sever. Denizden şehrin profilini hayranlıkla izlemek için bir tekne gezintisine çıkın ve kendinizi, bazıları tamamen yerel, taze mevsimlik ürünlerle Helsinki Menüsünü de sunan ünlü restoranlara (yıldızlı olanlar hariç) ve yemek zincirlerine adayın.

Helsinki’ye Nasıl Gidilir?

Vantaa Helsinki Havalimanı’na ulaştıktan sonra yaklaşık 19 km uzaklıktaki şehre Finnair Otobüsünü kullanarak veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Helsinki’yi yürüyerek gezmek, bu şehrin sunduğu küçük detayların keyfini çıkarmanın kesinlikle en iyi yoludur. Toplu taşımayı tercih ederseniz, şehre mükemmel bir otobüs servisi ve bunun yanı sıra metro da kullanabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Helsinki’deki otelinizi seçerken, bu şehrin sunabileceği sihrin tadını tam olarak çıkarmanızı sağlayacak olan, özellikle limana yakın olan merkezi bölgeyi tavsiye etmek istiyoruz. Bütçesi kısıtlı olanlar için evler ilginç bir alternatif olabilir.

Helsinki’de Nerede Ne Yenir? Geleneksel tarifleri denemenize izin verecek tipik restoranları bulabileceğiniz en iyi bölge kesinlikle Piazza del Mercato’dur. Finlandiya Helsinki gezilecek yerler listenize şunları eklemeyi unutmayın: blini, un ve maya ile yapılan çörekler; vorschmack , tuzlu kıyılmış et; mustamakkara, siyah sosis.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle