FLAMENKO DA VAR, TAPAS DA! İŞTE ENDÜLÜS’ÜN GÖZDESİ SEVILLA

İspanya’da en çok ziyaret edilen yerlerden olan Endülüs Bölgesi‘nin en önemli şehirlerinin başında Sevilla geliyor. Yaklaşık 600 yıl İslam medeniyetinin hakim olduğu bölgenin aynı zamanda başkenti olan Sevilla, gezginlerin ilgisini çekecek çok fazla ürüne sahip. Şehrin sokakları ve meydanları her zaman canlı ve kalabalıktır. Şehrin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ndeki yapıları, müzeleri, sanat merkezleri, parkları, tiyatro salonları ve gece kulüpleri seyahat edilmesindeki başlıca nedenler. Ancak tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra Sevilla gastronomi açısından da çok zengin bir şehir. İspanyol mutfağının en bilinen yemeği olan tapasları bu şehrin her noktasında bulabilirsiniz. Sevilla gezilecek yerleri Sevilla Katedrali, Alcazar Sarayı, La Torre del Oro (Altın Kule), Piaza de Espana, Sevilla Arenası, Kraliyet Tiyatrosu, Santa Cruz Mahallesi, Belediye Sarayı ve Triana Bölgesi olarak sıralayabiliriz. SEVILLA KATEDRALİ Sevilla’da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıraya dünyanın en büyük gotik yapısı olan Sevilla Katedrali’ni yazmanızı öneririz. Burası şehre gelenlerin ziyaret etmeden ayrılmadığı bir yer. Aynı zamanda dünyanın dördüncü Avrupa’nın ise üçüncü […]

FLAMENKO DA VAR, TAPAS DA! İŞTE ENDÜLÜS’ÜN GÖZDESİ SEVILLA

İspanya’da en çok ziyaret edilen yerlerden olan Endülüs Bölgesi‘nin en önemli şehirlerinin başında Sevilla geliyor. Yaklaşık 600 yıl İslam medeniyetinin hakim olduğu bölgenin aynı zamanda başkenti olan Sevilla, gezginlerin ilgisini çekecek çok fazla ürüne sahip. Şehrin sokakları ve meydanları her zaman canlı ve kalabalıktır. Şehrin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ndeki yapıları, müzeleri, sanat merkezleri, parkları, tiyatro salonları ve gece kulüpleri seyahat edilmesindeki başlıca nedenler. Ancak tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra Sevilla gastronomi açısından da çok zengin bir şehir. İspanyol mutfağının en bilinen yemeği olan tapasları bu şehrin her noktasında bulabilirsiniz.

Sevilla gezilecek yerleri Sevilla Katedrali, Alcazar Sarayı, La Torre del Oro (Altın Kule), Piaza de Espana, Sevilla Arenası, Kraliyet Tiyatrosu, Santa Cruz Mahallesi, Belediye Sarayı ve Triana Bölgesi olarak sıralayabiliriz.

SEVILLA KATEDRALİ

Sevilla’da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıraya dünyanın en büyük gotik yapısı olan Sevilla Katedrali’ni yazmanızı öneririz. Burası şehre gelenlerin ziyaret etmeden ayrılmadığı bir yer. Aynı zamanda dünyanın dördüncü Avrupa’nın ise üçüncü büyük katedrali olan bu yapının inşaatı 100 yıldan fazla sürmüş. Nedeni ise katedrali inşa eden kişilerin “Öylesine muazzam bir kilise inşa edelim ki, görenler bizim çıldırdığımızı düşünsünler” şeklindeymiş. Burası şehrin en dikkat çeken mekanların başında geliyor.

SEVILLA’DA VENEDİK HAVASI: PLAZA DE ESPANA

Sevilla’da, turizmin cazibe merkezi haline gelen Plaza de Espana (İspanya Meydanı) ilk görüşte fazlasıyla etkilenebileceğiniz bir yer. Şehrin simgesi haline gelen mekanda adeta Venedik havası  esiyor. Meydanın üzerinde yer alan köprülerden baktığınızda sanki Venedik’teymiş hissine kapılabilirsiniz.

Plaza de Espana, 1929 yılında düzenlenen İbero – Amerikan Fuarı öncesinde şehri daha görkemli gösterebilmek adına inşa edilmiş. Meydanda yer alan yapılar İslam ve Hristiyan kültürünün bir karışımı mimariye sahiptir. Plaza de Espana, Maria Luisa Parkı’nın içinde yer almaktadır. Bu meydanda kanalların üzerinden toplam 4 tane köprü geçmektedir. Bu köprülerin her biri İspanya Krallığı’nı temsil eder. (Kastilya, Aragon, Navarra, Leon). Dilerseniz, kanal üzerinde bot ya da sandallarla gezinti yapabilirsiniz. Aynı zamanda meydanın ortasında bir fayton turu yapmak da mümkün.

Plaza de Espana, birçok filmde de konu edilmiş. Bunların başında dünyaca ünlü “Star Wars” filmi geliyor. Filmin 1. ve 2. serilerinin bazı sahneleri burada çekilmiş. Ayrıca son dönem filmlerinden olan ve ciddi bir kitleye ulaşan “Diktatör” filminin de bazı sahneleri burada geçiyor. Plaza de Espana bu anlamda sinemaseverlerin de özellikle ilgi gösterdiği yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

KRALLARIN SARAYI: ALCAZAR

Alcazar Sarayı, dünyadaki en önemli anıtsal komplekslerinden biri olarak gösteriliyor. Burası Kralların Sarayı olarak adlandırılıyor. Alcazar’ı ziyaret ettiğinizde geçmiş çağlara bir yolculuk yapacağınızdan şüpheniz olmasın. Bu tecrübe de aklınızdan hiçbir zaman çıkmayacak. Alcazar Sarayı, farklı medeniyetlere, kültürlere ve hanedanlara ev sahipliği yapmıştır. Burası bir bakıma gücün merkezi olmuştur. Muvahhidler’den Hristiyan krallara kadar birçok medeniyetin izlerini burada görebilirsiniz. Bu muhteşem ve fantastik eser, 1. Pedro tarafından yapılmıştır.

TAPAS’IN MERKEZİ

Tapas, İspanya için çok önemlidir. Hatta İspanyol gastronomi kültürünün kalbidir desek yanlış olmaz. Bir çeşit meze ve küçük atıştırmalık olarak sunulan tapasları Sevilla’da bulabilirsiniz. Ev yapımı küçük lezzetler ve geleneksel spasiyaller ve şeflerin sürpriz kreasyonları Sevilla’da sizi eşsiz şölene davet ediyor. Hatta bazı gezginler bu şehre sadece tapas yemek için bile gidebiliyor. Bu nedenle Sevilla’yı gezerken mola verin ve kendinizi tapaslarla ödüllendirin.

ENDÜLÜS’ÜN KÜLTÜRÜ: FLAMENKO

Sevilla’yı ziyaret ettiğinizde Endülüs’ün bir kültürü haline gelen flamenko gösterisine mutlaka tanık olun. Acıyı coşkuyla karıştıran bir müzik türü olan flamenko, dansıyla birlikte misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Müziğin ritmine sanatçıların dansı da eklendiğinde ortaya çıkan ambiyansı başka bir yerde bulmanız mümkün değil.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.