FRANSIZ RİVİERASI’NIN EN RENKLİ ŞEHİRLERİ: NICE VE CANNES

Cote d’Azur olarak adlandırılan Fransız Rivierası yaz döneminin en renkli tatil yerleri arasında gösteriliyor. Muhteşem bir doğaya ve harika bir sahile sahip olan bölge misafirlerine keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Fransız Rivierası’nın en güzel şehirlerini ise Nice ve Cannes oluşturuyor. Cote d’Azur’un bu iki şehrini yakından tanıyalım. NİCE Nice, Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz’in masmavi kıyılarında küçük ve tatlı bir şehirdir.  Fransa’da Paris’ten sonra en çok turistin ziyaret ettiği Nice aslında ‘’Güzel Nice ve Güneşli Yol’’ olarak biliniyor. Fransa, İtalya’ya göre daha zengin ve güçlü olduğundan 1860 yılında yapılan görüşmeler sonucu ile Fransa’nın hakimiyetine alınan Nice, İtalyan mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. İtalya mimarisine ait evleri ve mutfağına ait birçok restoran bulunuyor. Fransa’nın beşinci büyük şehri olan Nice, ılıman iklimi ve muhteşem doğası ile İngiliz aristokratlarının da gözdesidir. Nice uzun, güzel ve renkli plajları ile derin tarihi, çeşitli kültürel yapısıyla ziyaretçilerine mükemmel bir tatil sunuyor. Özgün mimarisi ve renkli kültürel yaşamıyla kendisine hayran bırakan şehirde […]

FRANSIZ RİVİERASI’NIN EN RENKLİ ŞEHİRLERİ: NICE VE CANNES

Cote d’Azur olarak adlandırılan Fransız Rivierası yaz döneminin en renkli tatil yerleri arasında gösteriliyor. Muhteşem bir doğaya ve harika bir sahile sahip olan bölge misafirlerine keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Fransız Rivierası’nın en güzel şehirlerini ise Nice ve Cannes oluşturuyor. Cote d’Azur’un bu iki şehrini yakından tanıyalım.

NİCE

Nice, Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz’in masmavi kıyılarında küçük ve tatlı bir şehirdir.  Fransa’da Paris’ten sonra en çok turistin ziyaret ettiği Nice aslında ‘’Güzel Nice ve Güneşli Yol’’ olarak biliniyor.

Fransa, İtalya’ya göre daha zengin ve güçlü olduğundan 1860 yılında yapılan görüşmeler sonucu ile Fransa’nın hakimiyetine alınan Nice, İtalyan mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. İtalya mimarisine ait evleri ve mutfağına ait birçok restoran bulunuyor. Fransa’nın beşinci büyük şehri olan Nice, ılıman iklimi ve muhteşem doğası ile İngiliz aristokratlarının da gözdesidir. Nice uzun, güzel ve renkli plajları ile derin tarihi, çeşitli kültürel yapısıyla ziyaretçilerine mükemmel bir tatil sunuyor. Özgün mimarisi ve renkli kültürel yaşamıyla kendisine hayran bırakan şehirde görecek yerlere bakalım.

ORTA ÇAĞ’DAN KALMA BİR KÖY: ST. PAUL DE VENCE

Doğal güzellikleri, daracık sokakları, eşsiz manzarasıyla insana masal şehrindeymiş hissi veren şirin Ortaçağ’dan kalma Fransa köyüdür. Picasso, Jean Palus Sartre, Yves Montand, Dufy gibi dünyaca tanınan birçok sanatçının ve yazarın ilham kaynağı olmuş. Köyün tam ortasında tarihi bir çeşme bulunuyor.

Arnavut kaldırımlı sokakları, Orta Çağ’dan kalma tarihi yapıları, rengarenk merdivenleri, muhteşem manzaraları ile eşsiz güzellikler sunuyor. Sokaklarında bulunan hediyelik eşya satan dükkanlar ve mağazalar ile birlikte neredeyse köyün her tarafına yayılan sanat galerileri ise köyün atmosferini oldukça etkileyici kılıyor.

KEYİFLİ BİR YÜRÜYÜŞ İÇİN: PROMENADE DES ANGLAİS BULVARI

Promenade des Anglais, Nice’in en popüler yürüyüş mekanı olarak biliniyor. Efsanevi yürüyüş yolu, palmiye ağaçları ve renkli şık bahçeleri ile Promenade des Anglais Bulvarı eşsiz güzellikleri bir arada sunuyor. Boy boy Palmiyelerin dizildiği deniz kenarında yer alan bu sahil yolunda hem yürüyüş yapabilir hem de  gündüzleri plaja inip güneşlenebilir ve denize girebiliyorsunuz. İngiliz Gezinti Yolu olarak da bilinen bulvar,  bir tarafında Akdeniz güzel sahili diğer tarafında renkli evlerle süslediği harika manzaraları sunuyor.

HOTEL NEGRESCO

Promenade des Anglais’in tam ortasında  bulunan görkemli ve yüz yıllık tarihiyle  Nice’nin en ünlü ve  en çok ilgi gören otelidir. Hotel Negresco’nun  içi tarihi bir müzeyi andırıyor.  Merdivenlerdeki tablolar, oldukça büyük olan duvar halıları, odalardaki eski mobilyalar dahil olmak üzere her şey adeta bir tarihi eser. Otelde hem geçmiş tarihi yaşayıp hem de  Nice’nin en güzel manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz.

MASSENA MEYDANI

Nice‘nin en popüler turistik meydanı olan Massena Meydanı, Neo-klasik mimari tarzda yapılmış restoran, kafe ve mağazaları bulunuyor.  Meydan özellikle geceleri binlerce kişinin katılımıyla sokak sanatçılarının eğlenceli gösterileri ile şenleniyor. Meydanın etrafında bulunan modern ve tarihi sanat eserleri de ayrı bir güzelliktedir.

ÇİÇEK PAZARI

Şehrin rengarenk ve en eğlenceli yerlerinden olan Çiçek Pazarı, Nice’nin en güzel çiçekleri ile beraber meyve-sebze, hediyelik eşya, yerel yiyecekler gibi birbirinden farklı ürünleri bir arada bulunduruyor.

JEAN MEDECINE CADDESİ

Nice’nin en uzun, büyük ve hareketli alışveriş caddesi olan Jean Medecin Caddesi (Avenue Jean Medecin), pek çok ünlü markaya ait mağaza bulunduruyor. Nice’te alışveriş denildiği zaman akla gelen ilk yerlerdendir. Burada hem alışveriş yapıp hem de keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

CANNES

Fransa’nın güneyinde yer alan bölgenin en gözde şehri olan Cannes, eşsiz kumsalları ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Cannes; plajları, kaplıcaları ve her yıl düzenlenen Uluslararası Cannes Film Festivalleri ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında mayıs ayından başlayıp tüm yaz boyunca devam eden Cannes Film Festivali’ne dünyanın her yerinden turistlerin katılımıyla gerçekleşiyor.

Cannes, kültürü ve tarihi ile çok zengindir. Taşlı dar sokakları ve kendine has küçük tarihi evleriyle biliniyor. Tarihiyle birlikte oldukça uzun ve eğlenceli sahil yolu bulunuyor. Akdeniz manzaralı bu sahil yolu üzerinde çeşitli kafeler, restoranlar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Cannes, alışveriş için çok çeşitli seçenekler sunuyor. Alışveriş caddesi Rue D’Antibes’te birbirinden güzel mağazalar bulunuyor. Lüks butikler ve tasarımcıların özel mağazaları ve şehre özgü hediyeliklerin bulunduğu dükkanlar alışveriş için en çok tercih edilen noktalardan.  Güzelliklerini saymakla bitiremeyeceğiniz Cannes’in gezilecek yerlerine bakalım.

UZUN BİR SAHİL YOLU: PROMENADE DE LA CROİSETTE

Şehrin kalbinin attığı yer olan çam ve palmiyeler ile süslenmiş uzun sahil yoludur. Bu oldukça geniş ve eğlenceli yürüyüş yolunda, kumlu plaj ile lüks oteller ve butikler bulunuyor. Akdeniz’in en muhteşem manzaralarını seyredip keyifli vakitler geçirebilirsiniz. La Croisette, hem Fransa’nın hem de şehrin en lüks yerlerindendir.

SANATIN MERKEZİ: PALAİS DES FESTİVALS ET DES CONGRES

1959 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmış olan ve Cannes’te müzik ve tiyatro gösterileri amacıyla kullanılan stüdyodur. Hubert Bennett ve François Druet  gibi ünlü mimarlar  tarafından 1949 yılında inşa edilen Palais des Festivals et des Congres, her türlü müzik, tiyatro ve diğer sanatsal etkinliklere ev sahipliği  yapıyor. Oldukça geniş bir alanla yayılan yapı, yıllık 50 civarında özel etkinlikler düzenleniyor.

ŞEHRE ÖZEL KOLEKSİYONLARIN OLDUĞU MÜZE

Yine Castre Meydanı’nda bulunan yapı önceleri şapel olarak kullanılmış ve günümüzde müze olarak kullanılıyor. Müze, Cannes şehrine özgü prestijli koleksiyonlar sunuyor.  Dünya müzik aletleri (Afrika, Asya, Okyanusya ve Amerika)  oryantalist resim ve nesneler sergileniyor. Hem kalıcı hem de geçici koleksiyonlar sunan yapı Asya, Avrupa  ve amerikadan getirilen tarihi yapıları ile zenginleştirilmiş.  Kare şeklinde olan bu tarihi kule Cannes’in olağanüstü 360 ° manzarasını sunuyor.

NOTRE DAME DE L’ESPERANCE KİLİSESİ

Castre Meydanı’nda bulunan bu kilise şehrin en önemli ve en ihtişamlı yapılarından biridir. Notre-Dame-d’Esperance adlı kilise ünlü mimar Bruno Legrand tarafından 1997 de yapılmış. Oldukça ilgi çekici bir mimariye sahip olan kilisenin özellikle ön kısımda yer alan büyük cam duvar misafirlerine çok farklı bir görüntü sunuyor.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.