Geçmişten Günümüze Istanbul’un Tarihi Hanları

Istanbul şehri hakkında geçmiş tarihlerden günümüze kadar gelen hanlar, mutlaka görülmesi gereken yerler, tarih kokan sokaklar. Istanbul şehri tarihimiz açısından  oldukça önemli ve değerli bir yerdir. Her yıl dünyadan akın akın turist Istanbul’u görmeye gelmektedir. Içerisinde yaşadığımız şehrin tarihini bilmeliyiz ki gelecek nesillere aktarabilelim. Kuru Kahveci Han Kuru Kahveci Han, Istanbul’un Avrupa Yakasındadır. Eminönü’nde Mısır Çarşısı’na giden herkesin yolu mutlaka buraya düşer. Han’ın içi çok güzel bir yapıya sahiptir. Bakan dönüp bir daha bakmak ister. Hafızalarda 40 yıllık lezzet hatrı olarak bilinir. Kuru Kahveci Han’ın içerisine girdiğinizde sizi yoğun bir kahve kokusu alır. Gelenler kendini tutamayıp kahvenin bu eşsiz kokusuna kendini salar. Yüzyıllardan beri en iyi kahve burada içilir. Bu yüzden kırk yıllık hatır olarak denilir. Giritli Mustafa Paşa Han Giritli Mustafa Paşa Han, kaybolan tarihin kaybolan meslekleri arasındadır. Günümüzde bir çok meslek artık yapılmamakta ve unutulmaktadır. Hanın içerisinde ev tekstili, perde terziliği yapılmaktadır. Şuan günümüzde halen kullanılmaktadır. Içerisinde tül […]

Geçmişten Günümüze Istanbul’un Tarihi Hanları

Istanbul şehri hakkında geçmiş tarihlerden günümüze kadar gelen hanlar, mutlaka görülmesi gereken yerler, tarih kokan sokaklar.

Istanbul şehri tarihimiz açısından  oldukça önemli ve değerli bir yerdir. Her yıl dünyadan akın akın turist Istanbul’u görmeye gelmektedir. Içerisinde yaşadığımız şehrin tarihini bilmeliyiz ki gelecek nesillere aktarabilelim.

Kuru Kahveci Han

Kuru Kahveci Han, Istanbul’un Avrupa Yakasındadır. Eminönü’nde Mısır Çarşısı’na giden herkesin yolu mutlaka buraya düşer. Han’ın içi çok güzel bir yapıya sahiptir. Bakan dönüp bir daha bakmak ister. Hafızalarda 40 yıllık lezzet hatrı olarak bilinir. Kuru Kahveci Han’ın içerisine girdiğinizde sizi yoğun bir kahve kokusu alır. Gelenler kendini tutamayıp kahvenin bu eşsiz kokusuna kendini salar. Yüzyıllardan beri en iyi kahve burada içilir. Bu yüzden kırk yıllık hatır olarak denilir.

Giritli Mustafa Paşa Han

Giritli Mustafa Paşa Han, kaybolan tarihin kaybolan meslekleri arasındadır. Günümüzde bir çok meslek artık yapılmamakta ve unutulmaktadır. Hanın içerisinde ev tekstili, perde terziliği yapılmaktadır. Şuan günümüzde halen kullanılmaktadır. Içerisinde tül perde diken terziler faaliyet göstermektedirler.

Büyük Yeni Han

Büyük Han, geçmişten günümüze halen kullanılmaktadır. Istanbul şehrimizin değişmeyen sayılı yüzlerindendir. Hanın mimari planına bakılınca düzgün olmayan bir yönü olduğu görülür. Bu han pek çok film ve diziye ev sahipliği yapmıştır. Bu Han asıl Ezel dizisi ile ünlenmiştir.

Balkapanı Hanı

Osmanlı döneminin en önemli en dikkat çekici çarşılarındandır. Balkapanı Hanı, 1688 yılında büyük bir yangında harap olmuş ardından 1807 yılında tekrardan bir yangın gecirmistir. Bu yangınlar sonucunda oldukça hasara uğramıştır. Fakat yangın sonrasında tekrardan bir tadilat vs bir şey yapılmamıştır. Tarih kokan hanlarımızdandır.

Büyük Valide Han

Valide Han, Mahpeyker Valide Sultan tarafından inşa edilmiştir. İstanbul’un eski şehir kısmında yer alan bu tarihi ve eski han zamana yenik düşerken, bakımsızlığı oldukça ele almıştır. Yinede muhteşem bir manzarası vardır ve sürekli ziyaretçiler gelir. Şehir hanı kimi zaman iş yerleri, mesken, atölyeler ve ahır olarak kullanılmıştır. Bu hana giriş ücreti ise oldukça uygundur.

Tahtakale

Tahtakale, Mısır Çarşısı’nın güneybatısında yer almaktadır. Tahtakale geçmişte çok işlek ve kalabalık bir yerdir. Aynı zamanda hala bu yönünü korumaktadır. Oraya hicbir zaman boş sakın göremezsiniz.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı,  dünyanın en büyük ve en güzel tarihi çarşısıdır. Çarşının üstü dam ve kubbelerle kaplıdır. Kapalı Çarşının ilk yapısı günümüzde bedesten denilen yere benzer. Çarşı çok kalabalık ve çok işlektir. Aranılan her şey buraya bulunur. Gelen turistler bu çarşıya uğramadan geçmezler. Bu ilk yapı bize Bizans çağından kalma bir yapıdır. Bu çarşı yapıldığı yıldan itibaren 7 büyük yangın ve bir sürü depreme tanıklık etmiştir. Çarşının bu hale gelmesinde oldukça emek vardır. Kapalı Çarşı da yaklaşık 4000 dükkan bulunmaktadır.  Bu çarşı Istanbulluların hayatında önemli bir alışveriş yeridir.

Mısır Çarşı

Mısır Çarşı, Tarihi Baharat Yolu’nun İstanbul durağıdır.4. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Yeni Cami’ye gelir kapısı olsun diye vakıf olarak yaptırılmıştır. Mısır Çarşı’sı birçok restorasyon görmüştür. Bu çarşı Kapalı Carşı’dan daha küçüktür. Ancak yinede Istanbulluların uğrak noktasıdır. Çarşının 6 tane kapısı, içerisinde 86 tane dükkanı vardır. Bu çarşı aktarlarıyla meşhurdur. İlk yıllarda ise Valide Çarşısı Yeni Çarşı adı ile bilinen bu yapıt, 18.yüzyıldan itibaren halk arasında Mısır Çarşısı olarak bilinir. Mısır Çarşı’sı 300 yıldır şifa dağıtmayı sürdürüyrodur.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.