Genel Kültür ve Ekonomi İlişkisi

Genel Kültür ve Ekonomi İlişkisi

Genel Kültür ve Ekonomi İlişkisi

 

Ülkelerin yeryüzünde önemli bir yere sahip, saygın konumda olabilmeleri için bir takım değerleri olmak zorundadır. Kültürel ve ekonomik zenginlikleri ülkenin dünya üzerindeki konumunu ve saygınlığını arttırır.

Zengin Kültürel Altyapının Faydaları

Geçmişten günümüze ulaşan zengin halk kültürü doğru tanıtım yapıldığında ekonomi açısından oldukça yararlı olmaktadır. Ülke tanıtımında kültür olgusunu doğru kullanmanın yüksek faydası görülecektir. Ülkeyi oluşturan bireylerin genel olarak kültürünün yüksek olması çok sayıda fayda sağlamaktadır. Bireylerin iletişim becerilerinden tutun da olayları doğru yorumlama, sınıflandırma, analiz etme olgularını yüksek oranda sağlar. Belli bir seviyenin üzerinde kültürel alt yapıya sahip bireylerden oluşan bir halk topluluğu düşündüğümüzde bu topluluk bağlı oldukları ülkenin pek çok alanda ilerlemesine destek olduğu gibi ekonomik anlamda da çıtayı yüksek tutmalarını sağlar.

Halk ülke içerisinde uygulanan birçok politikayı doğru yorumlayabilmeyi başarabildikleri için, doğru sorgulamalar ve doğru analizler yaparak daha çok çözüm odaklı olmayı tercih edeceklerdir. Bu noktada kültürel ve ekonomik ilişkilerin birçok zaman paralel gitmelerinin faydaları gözlemlenecektir. Bu zenginlik, bu bilgi birikimi ülkenin yöneticilerinin doğru kararlar almasını ya da daha az hata yapmasını sağlayacakları bir baskı oluşturur.

Halkın bu noktada yüksek kültürel bilgi birikimi çokça doğru ekonomik politikalarla ilişki kurulmasını sağlar. Bu kültürel zenginliğin ekonomik olarak diğer bir katkısı ise; ülkenin turizm açısından doğru pazarlanmasını sağlamasıdır. Uluslararası ilişkiler açısından doğru diyaloglar kurulmasını sağlayan kültürel zenginliktir. Kültürel zenginlikleri için ulusların halkları birbirleri ile ilişki geliştirmek, ticaret yapmak, turist olarak o ülkeye gelmek ister. Bu noktada görülüyor ki kültürel zenginliğin ekonomide yadsınamaz bir faydası çok fazla öne çıkabilmektedir.

Kültürün Aktarımının Ekonomik Olarak Göze Çarpan Önemi

Her toplulukta bireyler kendilerinden sonra gelecek nesil için öğrendiklerini, kültürel olarak biriktirdiklerini bir sonraki nesle aktarmak ile görevlidir. Bu önemli bir mirastır nasıl ki kendisi daha önceki kuşaklardan devraldıysa, devretmekle de mükelleftir. Kültürün devam edebilmesi ve yok olmaması açısından bu hususlara dikkat etmek çok önemlidir. Yaşadıkları ülke, sahip oldukları toprakların devamlılığı, ekonomik canlılığın sürekliliği için bu asla unutulmaması gereken baş koşullardan biridir.

 

* Kaynakca Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır !

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0