Gent Gezilecek Yerler

Belçika‘nın Flaman bölgesi Doğu Flandre’nin merkezinde yer alan Ghent, Schelde ve Lys Nehirlerinin buluştuğu noktada kurulu, Orta Çağ’dan bu yana kuzey Avrupa‘nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri. Günümüzde ise önemli liman kenti olan Ghent, ismini, Kelt dilinde ‘iki nehrin kesiştiği yer’ anlamında kullanılan ‘Ganda’ kelimesinden alıyor. Kuzey’in Venedik’i olarak bilinen Ghent, kenti boydan boya kuşatan Romantik mimarisiyle, görkemli tarihi yapıları, şirin taş sokakları, nehrin iki yakasını süsleyen kartpostal gibi evleriyle, tam bir açık hava müzesi görünümünde. Bu şirin kentte mutlaka görülmesi gereken yerler, St. Bavo Katedrali, St. Nicholas Katedrali, St. Michael Kilisesi, Gravensteen Kalesi, Stadeljik Müzesi ve Ghent Tasarım Müzesi. Hava karardığında ise Grasberg Köprüsü üzerinden St. Michael Kilisesi’nin ışıklandırılmış siluetini izlemeyi unutmayın. Gezginlerin Belçika’daki en sevdiği rota olan Brüksel–Antwerp-Ghent-Brugge dörtgeninde Antwerp’ten trenle de ulaşabileceğiniz Ghent, Avrupa şehirleri arasında en çok yaya yolunun bulunduğu kent unvanına sahip. Bu da kenti yürüyerek keşfetmek için harika bir fırsat. St. Bavo ve St. Nicholas Katedralleri, […]

Gent Gezilecek Yerler

Belçika‘nın Flaman bölgesi Doğu Flandre’nin merkezinde yer alan Ghent, Schelde ve Lys Nehirlerinin buluştuğu noktada kurulu, Orta Çağ’dan bu yana kuzey Avrupa‘nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri. Günümüzde ise önemli liman kenti olan Ghent, ismini, Kelt dilinde ‘iki nehrin kesiştiği yer’ anlamında kullanılan ‘Ganda’ kelimesinden alıyor.

Kuzey’in Venedik’i olarak bilinen Ghent, kenti boydan boya kuşatan Romantik mimarisiyle, görkemli tarihi yapıları, şirin taş sokakları, nehrin iki yakasını süsleyen kartpostal gibi evleriyle, tam bir açık hava müzesi görünümünde. Bu şirin kentte mutlaka görülmesi gereken yerler, St. Bavo Katedrali, St. Nicholas Katedrali, St. Michael Kilisesi, Gravensteen Kalesi, Stadeljik Müzesi ve Ghent Tasarım Müzesi. Hava karardığında ise Grasberg Köprüsü üzerinden St. Michael Kilisesi’nin ışıklandırılmış siluetini izlemeyi unutmayın.

Ghent gezilecek yerler

Gezginlerin Belçika’daki en sevdiği rota olan BrükselAntwerp-Ghent-Brugge dörtgeninde Antwerp’ten trenle de ulaşabileceğiniz Ghent, Avrupa şehirleri arasında en çok yaya yolunun bulunduğu kent unvanına sahip. Bu da kenti yürüyerek keşfetmek için harika bir fırsat.

St. Bavo ve St. Nicholas Katedralleri, kontların şatosu olarak bilinen Gravensteen Kalesi ve şehrin simgesi olan Çan Kulesi Ghent’te görülmesi gereken ilk adresler. St. Michael Kilisesi ve önündeki St. Michael Köprüsü ise fotoğraf severlerin kanal manzaraları yakalamak için güzel seçeneklerinden. Yine en hoş kanal görüntüleri için Zuivel Brug Köprüsü’nden geçmeyi ihmal etmeyin.

1. Gravensteen Kalesi

Gravensteen-Kalesi-Ghent

Leie Nehri’nin kıyısında, 11. yüzyılda inşa edilen ve 19. yüzyılda yenilenen Gravensteen Kalesi (Gravensteen/Kontlar Kalesi), 14. yüzyıla dek Flaman Kontları tarafından kullanılan tarihi bir kale. Tarihte adliye, cezaevi ve fabrika olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Hapishane bölümünde işkence ve idam için kullanılan aletleri, diğer bölümlerinde ise kontlar döneminden kalma eşyaları görebileceğiniz Gravensteen, bir dönem BBC kanalında yayınlanan The White Queen dizisine de ev sahipliği yaptı.

2. St. Bavo Katedrali

St-Bavo-Katedrali-Ghent

Romanesk mimari tarza sahip St. Bavo Katedrali (St. Bavo Cathedral), Ghent’in simgesi konumundaki en önemli tarihi doku. İncil ile birlikte pek çok aziz resimleriyle bezeli Gent Altar Panosu (Ghent Altarpiece) ile ünlü olan katedraldeki bu pano, erken Rönesans döneminin Belçika’daki başyapıtı olarak gösteriliyor. 1432’de Hubert van Eyck ve Jan van Eyck tarafından tamamlanan panoyu gördüğünüzde hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

3. St. Nicholas Katedrali

St-Nicholas-Katedrali-Ghent

Gent gezilecek yerler listesindeki St. Nicholas Katedrali (St. Nicholas’ Church), şehrin olduğu kadar ülkenin de en eski kiliselerinden biri. Saint Bavo Katedrali’nin kuleleriyle birlikte, kentin Orta Çağ siluetini oluşturan St. Nicholas Katedrali Romanesk ve Gotik mimari izleri taşıyor. Tarihi Buğday Pazarı’nın hemen yanında bulunan kilise, 13. yüzyıl tarihli.

4. Ghent Çağdaş Sanatlar Müzesi

Ghent-Cagdas-Sanatlar-Muzesi

Ghent Çağdaş Sanatlar Müzesi (City Museum for Contemporary Art/Stedelijk Museum voor Actuele Kunst, SMAK), koleksiyonu sanatın 1945 sonrası uluslararası gelişmelerine ağırlık veriyor. Süreli sergilerin de yer aldığı müzenin zengin koleksiyonunun bir bölümü Belçika içerisindeki ve yurt dışındaki diğer müzelerde sergileniyor. Müze hafta sonları 9.30-17.30, hafta içi ise 10.00-18.00 saatleri arası ziyarete açık.

5. Graslei ve Korenlei

Graslei-Korenlei-Ghent

Leie Nehri’nin sağ kıyısında yer alan Graslei ve onun tam karşısındaki Korenlei, Orta Çağ’da Ghent Limanı’nın birer parçasıydı. Günümüzde ise kentin kültürel ve turistik bölgesi haline gelen Graslei ve Korenlei, benzersiz tarihi yapıların çevrelediği, her yaştan ve kültürden ziyaretçinin buluştuğu şehrin gelişen kalbi. Scheldt ağzına yakın, Leie Nehri boyunca uzanan ve Ghent’in en eski bölgelerinden olan Graslei ve Korenlei, tarihte buğday ticaretinin de merkeziydi.

6. Gent Tasarım Müzesi

Art Nouveau’dan modern sanata dek pek çok eserin sergilendiği Gent Tasarım Müzesi (Design Museum Gent), 18. yüzyıl mimarisi olan zarif binasında ziyaretçilerini bekliyor. Başlıca koleksiyonu 17, 18 ve 20. yüzyıla ait çalışmalardan oluşan müze, Çarşamba günleri hariç, cuma ve cumartesi günleri 10.00-18.00, diğer günler ise 09.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

7. Korenmarkt

Korenmarkt-Ghent

Korenmarkt, kentin 10 ve 11. yüzyıllarda tahıl ticaretinin yapıldığı bölge. Buğday Pazarı (Wheat Market) olarak da bilinen Korenmarkt, Leie Nehri ile Aziz Nikola Kilisesi arasında yer alıyor. Ghent’in tarihi merkezindeki kare meydan günümüzde kafe, bar, restoran ve çeşitli tarihi binalarla çevrili. Her yıl düzenlenen Gent Festivali’nin (Gentse Feesten) de merkezi.

8. St. Peter Manastırı

Üzüm bağları ve manastır kalıntılarının bulunduğu görkemli bir bahçeye sahip olan St. Peter Manastırı (St Peter’s Abbey) şehrin kalbinde yeşil bir vaha gibi. Eskiden mutfak olarak kullanılan manastır bölümümün düzenlenmesiyle yeniden yaratılan yapı, günümüzde her yıl düzenlenen uluslararası sergilere ev sahipliği yapıyor. 7. Yüzyıl tarihli yapı, Avrupa Konseyi toplantıları dahil olmakla birlikte müze ve sergi salonu olarak kullanılıyor.

9. Bourgoyen-Ossemeersen Doğal Koruma Alanı

Bourgoyen-Ossemeersen-Dogal-Koruma-Alani

Ghent’in eteklerinde, Mariakerke’de yer alan Bourgoyen-Ossemeersen Doğal Koruma Alanı (Bourgoyen-Ossemeersen Nature Reserve), 230 hektarlık bir alanı kaplayan, eşsiz bir bölge. Çayırlarla kaplı sulak bir alan olan Bourgoyen-Ossemeersen su kuşları için önemli bir yuva görevi görüyor. On binlerce kuş türünün her yıl yumurtlamak için geldiği bölgeyi ziyarete giderken dürbününüzü unutmayın!

10. St. Michael Kilisesi

Geç Gotik mimari stili ile yapılan St. Michael Kilisesi (St. Michaels’ Church), Neo-Gotik iç dekorasyonu, tabloları ve işlemeleri ile harika bir yapı. Geniş bir zaman diliminde, kademeli olarak inşa edilen kilisede, Michelangelo’nun bir eseri de yer alıyor. Kilisenin gümüş ve altından yapılmış eşyalardan oluşan koleksiyonunu da ziyaret edebilirsiniz.

Ghent’e nasıl gidilir

Ghent-Nasil-Gidilir

Ghent’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmasa da aktarmasız ulaşabileceğiniz Brüksel Havalimanı’ndan Ghent’e kara yoluyla veya trenle ulaşabilirsiniz. Brüksel’e 75 km uzaklıkta bulunan Ghent’e gitmek için, havalimanından 25 dakikada bir hareket eden Brüksel Tren İstasyonu’na ulaşabilir, buradan aktarmayla yaklaşık 50 dakikada Gent-Sint-Pieters İstasyonu’nda olabilirsiniz.

Belçika, her ne kadar Avrupa’nın bürokratik ülkesi olarak bilinse de aslında sahip olduğu yağlıboya tabloları andıran şehirleriyle çok güzel bir ülke. Scheldt ve Lys Nehirlerinin buluştuğu yere kurulu Ghent’i keşfetmek için çok sebep var.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.