Granada Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 10 Yer!

Granada gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Endülüs’teki Granada Eyaleti’nin başkenti olan 250 bin nüfuslu Granada şehri 8 yüzyıl süren Arap hanedanlıklarının da en son kaybettikleri şehir aynı zamanda. Araplardan çingenelere, çingenelerden Katoliklere ve Yahudilere kadar çok çeşitli ırklara ev sahipliği yapmış olan kent meşhur Alhambra (El Hamra) Sarayı ile de tanınıyor. Öte yandan şehirdeki gezilecek tek yer bu değil. Granada Gezilecek Yerler Listesi & Önemli Tavsiyeler Başlamadan önce ise seyahat süresinden bahsedelim. El Hamra Sarayı yarım günlük bir sürede gezilebiliyor. Ben 1,5 günde sıkı bir programla gezmiştim ancak tüm şehir için minimum 2 maksimum 3 gün ayırabilirsiniz. 1. El Hamra (Alhambra) Albaicin’den El Hamra Sarayı görünümü Sadece Granada‘nın değil aynı zamanda tüm Endülüs‘ün göz bebeği, saray, kale ve büyüleyici bahçelerden oluşan bir kompleks. Yapılışı 9. Yüzyıla kadar uzanan bu kompleks aynı zamanda tüm Granada şehrini panoramik olarak gören bir tepe üzerinde konumlanmış. 2. Granada Katedrali (Catedral Santa Maria de la Encarnacion) Granada Katedrali İspanya Rönesansı’nın en güzel örneklerinden Granada Katedrali tam şehir merkezinde yer alıyor. Yapımı 1523 yılına kadar […]

Granada Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 10 Yer!

Granada gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Endülüs’teki Granada Eyaleti’nin başkenti olan 250 bin nüfuslu Granada şehri 8 yüzyıl süren Arap hanedanlıklarının da en son kaybettikleri şehir aynı zamanda.

Araplardan çingenelere, çingenelerden Katoliklere ve Yahudilere kadar çok çeşitli ırklara ev sahipliği yapmış olan kent meşhur Alhambra (El Hamra) Sarayı ile de tanınıyor. Öte yandan şehirdeki gezilecek tek yer bu değil.

Granada Gezilecek Yerler Listesi & Önemli Tavsiyeler

Başlamadan önce ise seyahat süresinden bahsedelim. El Hamra Sarayı yarım günlük bir sürede gezilebiliyor. Ben 1,5 günde sıkı bir programla gezmiştim ancak tüm şehir için minimum 2 maksimum 3 gün ayırabilirsiniz.

1. El Hamra (Alhambra)

Albaicin’den El Hamra Sarayı görünümü

Sadece Granada‘nın değil aynı zamanda tüm Endülüs‘ün göz bebeği, saray, kale ve büyüleyici bahçelerden oluşan bir kompleks.

Yapılışı 9. Yüzyıla kadar uzanan bu kompleks aynı zamanda tüm Granada şehrini panoramik olarak gören bir tepe üzerinde konumlanmış.

2. Granada Katedrali (Catedral Santa Maria de la Encarnacion)

Granada gezilecek yerler Katedrali

Granada Katedrali

İspanya Rönesansı’nın en güzel örneklerinden Granada Katedrali tam şehir merkezinde yer alıyor. Yapımı 1523 yılına kadar uzanan bu görkemli katedral Kraliçe 1. Isabella ve Kral Ferdinand’a adanmış.

Muhteşem mimarisi ve göz alıcı işlemeleriyle nefes kesen katedralin ilginç bir özelliği daha var. Üniversite eğitiminin yaygın olmadığı, bu olanağa sadece şehrin ileri gelen ailelerinin çocuklarının sahip olduğu dönemde kimin başlattığı belli olmayan bir adet yerleşmiş ve üniversite bitiren kişilerin aile isimleri katedral duvarına yazılmaya başlanmış.

Dolayısıyla duvarlarında dönemin ileri gelen ailelerinin isimlerini ve armalarını da görebiliyorsunuz. 

3. Albaicin (Albayzin)

Granada'da gezilecek yerler Albaicin

Albaicin

Granada içinde bambaşka bir dünya Albaicin. Arap hükümdarlıkları döneminde Müslüman, şimdilerde ise daha çok Yahudilerin yaşadığı mahalle El Hamra‘yı karşıdan gören bir tepe üzerinde konumlanmış.

Carmenes isimli yüksek duvarlı ve içinde asmadan, nara çeşitli meyve ağaçlarının yer aldığı, ortasında avlu olan sevimli beyaz evler ve küçük küçük meydanlarla dolu olan Albaicin mutlaka yarım gün, mümkünse daha fazlasını ayırmanız gereken bir yer.

Granada gezilecek yerler listesinin bu göz alıcı mahallesine özellikle öğleden sonra gitmenizi tavsiye ederim, sebebini Albaicin’deki gezilecek yerleri okurken anlayacaksınız.

Arap Hamamı (Arab Baths): Albaicin’deki en eski cadde Carrera del Darro’da 31 numarada bulunan hamam tüm İspanya’daki en eski ve büyük hamamlardan. Aynı zamanda Walnut Tree Camii’nin de bir parçası ve yapımı 11. Yüzyıla kadar uzanıyor. Randevu alarak gittiğinizde aromaterapi ve masaj da yaptırabilirsiniz.

San Salvador Kilisesi: 16. Yüzyıla ait kilise mimarisinde Arap etkileri de taşıyor. Albaicin’in güney kısmında yer alan San Salvador Kilsesi at nalı şeklindeki kemerleriyle ünlü.

San Nicholas Kilsesi: Albaicin’in en tepesinde yer alan kilise aynı zamanda büyüleyici bir gün batımı manzarası izleyebileceğiniz bir yer. Evet, bu mahalleyi öğleden sonra gezin dememin sebebi de burası.. Akşam saatlerinde kilise önünde yer alan müzisyenler, turistler ve yerel halkla capcanlı bir meydanı da var.

Plaza Larga: İrili ufaklı pek çok meydanı bulunan Albaicin’deki en hareketli yer diyebilirim. Meydanda kurulan meyve, sebze ve çiçek pazarı son derece hareketli ve eğlenceli. Ancak pazar sabah saatlerinde kuruluyor.

4. Sacromonte

Granada gezilecek yerler listesindeki bir diğer mahalle de Çingene Mahallesi olarak bilinen Sacromonte.

Adından da anlaşılabileceği gibi 18. Yüzyılda bölgeye gelen çingenelerin yaşadığı, daha doğrusu yaşamaya zorlandığı bir çeşit getto.

Bugün mağara ev olarak bilinen, duvarlarına yüzlerce bakır kap kapacak yapıştırılmış evlerle dolu ve son derece sevimli bir bölge. Sacromonte’deki pek çok barda her gece flamenko gösterileri de düzenleniyor.

5. Corra Del Carbon

Mariana Pineda Caddesi’nde yer alan Corra Del Carbon yapımı 14. Yüzyıl Arap egemenliği dönemine uzanan tarihi bir kömür deposu.

Endülüs’te Katolik egemenliğinin ilk dönemlerinde önce tiyatro ardından da ev (daha doğrusu han) olarak kullanılmış ve bugün tamamen turizme açılmış durumda.

Burayı turizme açmalarının sebebi de Granada’da en iyi korunmuş tarihi eserlerden birisi olması. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bina bir avlu etrafında yer alan galerilerden oluşuyor. Lokasyon olarak Granada Katedrali‘ne yürüyerek 5 dakikalık mesafede.

6. Cartuja Manastırı (Monasterio de la Cartuja)

Granada gezilecek yerler Monasterio de la Cartuja Granada

Cartuja Manastırı

Bazı gezginlerin ziyaret etmeden geçtiği ancak benzersiz bir Barok mimarisi örneği Cartuja Manastırı Granada gezilecek yerler listesinin de önemli bir durağı.

Aslında bölge eskiden bir Roma mezarlığı iken 1516’da manastır yapımına başlanmış ve üç yüzyıl kadar sürmüş. Bugün büyüleyici heykeller, kabartmalar ve resimlere ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretinin 5 Euro olduğu manastırın en güzel yeri ise mermer şapeli.

7. Lorca’s House – Federico Garcia Lorca Müzesi

1936’da cinayete kurban giden ünlü şair, yazar ve tiyatro yönetmeni Federico Garcia Lorca‘nın en önemli eserlerini yazdığı yazlık evi bugün bir müze olarak gezginlere açıldı.

Aslında Granada gezilecek yerler listesine alıp almamakta tereddüt ettim çünkü diğer tüm turistik yerlerin biraz dışında. Ancak özellikle önemli sanatçılara, onların hayatına ve eserlerine meraklı gezginlerin görmesi gereken bir yer.

Şehrin modern kısmında yer alan müze sanki Lorca ailesi hala orada yaşıyormuş gibi korunmuş. Giriş ücretinin 3 Euro olduğu müzeye 1 saat ayırmanız yeterli.

8. La Alcaiceria (Arap Baharat Pazarı)

Nueva Meydanı ile Bib Rambla Meydanı arasındaki dar caddelerden oluşan, içinde giyimden takıya, baharatlardan hediyelik eşyalara kadar her türlü eşyayı bulabileceğiniz ancak bundan ötesi İspanya’da oryantal bir atmosfer yaşayabileceğiniz bir yer.

Granada gezilecek yerler listesinin bu tek kapalı çarşısında bulabileceğiniz orijinal ürünler arasında ise; Arap el işçiliği örnekleri, fajalauza denilen renkli seramikler, taracea olarak adlandırılan ağaç işleri, granadino farolas olarak bilinen lambalar ve etnik kıyafetler yer alıyor.

9. Carmen (Carmenes) ve Carmen de las Martires

Granada’da “Carmen” adında gezilecek bir yer yok aslında. Bu şehre özgü, özellikle Albaicin’de bulunan bahçe-ev tarzı evlerin genel adı ancak Granada gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir durak.

Yüksek duvarların evi caddeden ayırdığı, geniş bir avlusu, büyük bir bahçesi olan, içinde yaşaması hem keyifli hem de dönemin ihtiyaçları düşünülünce son derece pratik evler.

Tipik bir Carmen bahçesinde mutlaka asma ve nar ağaçları bulunurken, çoğunlukla erik, şeftali gibi başka meyveler de yer alıyor. Bunlara çiçekler, serinlik vermesi için çeşmeler ve su kanalları eşlik ediyor.

Birçoğunu ziyaret edemeyeceğiniz carmenlerden birkaç tanesi turistik gezilere açık. Bunlardan en önemlisi de Carmen de las Martires.

Granada Gezilecek Yerler Haritası

granada gezilecek yerler harita konumları

Kaynak: gezipgordum.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.