Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır?

Her ülkenin kendine ait ürünü yer almaktadır. Bu ürünler ülkelerin tarihini, kültürünü ya da yaşam tarzını anlatan ürünlerdir.  Bilindiği üzere yeni coğrafya, yeni insanlar ve yeni kültürler tanımak herkesin hoşuna giden bir olaydır. Oralardan alacağınız eşyalar ya da hediyelik ürünler de bu güzel olayların başında gelmektedir. Yurt dışına bir ülkeye gittiğinizde sevdiklerinize getireceğiniz ürünler, ziyaret ettiğiniz ülkenin önemli ve değerli bir eşyası olması aldığınız hediyenin değerini ve güzelliğini bir o kadar attıracaktır. İşte, “hangi ülkeden hangi hediye alınır?” sorusunun cevabı…   1. Arjantin : Deri Ürünler Arjantin Dünya’da deri ürünleriyle meşhur bir ülke. Ülke genelindeki küçük butiklerden birbirinden değerli ve güzel deri ürünler satın alabilirsiniz.   2. Belçika : Dantel Ürünler Her ne kadar bizde dantel örmek ata sporu olsa da Dünya’da bu işin kompedanı olarak görülen yer Belçika. Brugge ve Brüksel’de bir çok dantel ürün satan dükkan bulabilirsiniz.   3. Çin : Çay Takımı Çayın Çin’den Dünya’ya yayıldığını herkes bilir. Çine’e gitmişken […]

Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır?

Her ülkenin kendine ait ürünü yer almaktadır. Bu ürünler ülkelerin tarihini, kültürünü ya da yaşam tarzını anlatan ürünlerdir. 

Bilindiği üzere yeni coğrafya, yeni insanlar ve yeni kültürler tanımak herkesin hoşuna giden bir olaydır. Oralardan alacağınız eşyalar ya da hediyelik ürünler de bu güzel olayların başında gelmektedir.

Yurt dışına bir ülkeye gittiğinizde sevdiklerinize getireceğiniz ürünler, ziyaret ettiğiniz ülkenin önemli ve değerli bir eşyası olması aldığınız hediyenin değerini ve güzelliğini bir o kadar attıracaktır. İşte, “hangi ülkeden hangi hediye alınır?” sorusunun cevabı…


 

1. Arjantin : Deri Ürünler

hediyelikesyalar1.jpg

Arjantin Dünya’da deri ürünleriyle meşhur bir ülke. Ülke genelindeki küçük butiklerden birbirinden değerli ve güzel deri ürünler satın alabilirsiniz.


 

2. Belçika : Dantel Ürünler

hediyelikesyalar2.jpg

Her ne kadar bizde dantel örmek ata sporu olsa da Dünya’da bu işin kompedanı olarak görülen yer Belçika. Brugge ve Brüksel’de bir çok dantel ürün satan dükkan bulabilirsiniz.


 

3. Çin : Çay Takımı

hediyelikesyalar3.jpg

Çayın Çin’den Dünya’ya yayıldığını herkes bilir. Çine’e gitmişken de üzeri hoş desenlerle süslenmiş bir çay seti almak, döndüğünüzde kullanabileceğiniz anlamlı bir hatıra almakla eşdeğer. Siz de değişik aromalı çaylar alıp bu hoş setlerin keyfini sürebilirsiniz.


 

4. İngiltere : Cadbury’s Çikolatası

hediyelikesyalar4.jpg

Birçok kişi için Cadbury’s çikolataları Dünya’nın en iyi çikolataları olarak kabul ediliyor. 


 

5. Fransa : Macaron

hediyelikesyalar5.jpg

Son yıllarda Türkiye’deki popüleritesinin iyice artmasıyla Macaron denen kurabiyeleri bilmeyen kalmadı. Uzun süre dayanacak bir hediye olmasa da Fransa’ya gitmişken eyfel kulesi anahtarlığı yerine bir kutu Macaron alıp gelirseniz emin olun ki herkes daha mutlu olacaktır.


 

6. Almanya : Bira Bardağı

hediyelikesyalar6.jpg

Almanya’nın neredeyse her yerinde bu geleneksel bardağı bulabilirsiniz. Fiyatlar çok ucuz sayılmaz ama gerçekten heybetli ve orijinal bir hediye.


 

7. İrlanda : Viski

hediyelikesyalar7.jpg

Viski seven bir kişiyseniz veya çevrenizde seven birileri varsa onlara İrlanda’dan bölgesel viskilerden alabilirsiniz.


 

8. İspanya : Flamenko Kıyafeti

hediyelikesyalar8.jpg

Şal, zil, yelpaze, vurmalı çalgı kastanyet, Flamenko kıyafeti, boğa güreşi hediyelik eşyaları, Gaudi’nin eserlerinin minyatürleri


 

9. İtalya : Venedik Maskeleri

hediyelikesyalar9.jpg

İtalya dönüşü alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri Geleneksel Venedik Maskeleridir. Bu maskeler Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılır ve Cam, Porselen ve deriden yapılır.


 

10. Fas : Seramik

hediyelikesyalar1-001.jpg

Fas, el yapımı ve boyaması seramik eserleriyle ünlü bir ülke. Siz de eğer Fas’a gittiyseniz bunlardan satın alıp güzel bir hediye yapabilirsiniz.


 

11. Polonya: Amber Taşı

hediyelikesyalar11.jpg

Amber taşı Polonya’da bolca çıkartılan bir taş. İyi şans getirdiğine inanılan bu taştan yapılan mücevherleri Polonya’nın bir çok noktasında bulabilirsiniz. Sevdiklerinize güzel bir hediye olmaz mı?


 

12. Rusya : Kutular

hediyelikesyalar12.jpg

Bu lake kutular Rusya’dan gelirken alınabilecek en güzel hediyelerden. E malum Matruşka’dan herkes çok sıkıldı değil mi ama. Üzerlerinde el boyaması Rus kültürüne ait motiflerle bezeli bu kutulardan bir tane almadan gelmeyin derim.


 

13. Güney Afrika : Amarula

hediyelikesyalar13.jpg

Marula meyvesinden yapılan bu kremalı likör Güney Afrika’ya ait en meşhur içki.


 

14. Hollanda : Peynir

hediyelikesyalar14.jpg

Avrupa’nın bir çok ülkesi peyniriyle övünüyor olsa da bunların en başında gelenlerden biri Hollandadır. Siz de bir Hollanda seyahatinden dönüyorsanız binbir çeşit peynir satan dükkanlardan birine uğrayıp bu peynirleren almadan gelmeyin.


 

15. Japonya : Elektronik

hediyelikesyalar15.jpg

Artık her şey Dünya’nın her yerinde bulunabiliyor olsa da bu ülkeden başka biryerde bulamayacağınız innovatif ürünleri Japonya’dan alabilirsiniz.


 

16. Macaristan : Paprika (kırmızı biber)

hediyelikesyalar16.jpg

Macaristan’da genel olarak baharatın çok ucuz olması ve bu yörenin kırmızı biberinin çok meşhur olmasından ötürü denemeye değer.


 

17. Tayland : Hasır Şapkalar

hediyelikesyalar17.jpg

Tayland’a gitmişken hem kendiniz için hem sevdikleriniz için meşhur hasır şapkalardan alabilirsiniz.


 

18. Kanada : Akçaağaç Şurubu

hediyelikesyalar18.jpg

Kanada’nın meşhur akçağaç şurubunu alabilirsiniz. Hem waffle ile beraber hem pankek ile beraber yiyebileceğiniz bu şurup, sevdikleriniz için de güzel bir hediye olur.


 

19. Amerika : Özgürlük Heykeli

hediyelikesyalar19-001.jpg

Modern dünyanın simgesi Amerika’dan alınabilecekler tahmin edersiniz ki çok geleneksel değil. Hollywood’u koca bir endüstriye dönüştüren ülkeden alınabilecekler: Spiderman, Süperman gibi çizgi roman kahramanları, Gufy, Miky Mouse, Donald Duck gibi çizgi kahramanlarıyla ilgili hediyeler. Amerika’nın simgesi haline gelen özgürlük heykeli, Empire State binası, Manhattan silüeti, Brooklyn ve San Francisco’daki Golden Gate köprüleri. Yine Amerika’nın sembolü kovboy ve Kızılderililere ait eşyalar hediyelik olarak satılıyor. Son yıllarda Amerika’dan en çok getirilen hediyelik eşyalardan biri de iPhone.


 

20. Mısır : Biblolar

hediyelikesyalar2-001.jpg

Şallar, başında mum sepeti olan ahşap bebekler, üzerinde hiyografik yazı olan kupalar. Şişelerin içerisine renkli kumlardan yapılmış deve figürleri. Bunlar, İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın bir benzeri olan Hüseyin Çarşısı’ndan temin edilebilir.


 

21. Özbekistan : Kalpak

hediyelikesyalar21.jpeg

Özbekistan’dan dobbi denilen badem motifli takkeler, vizon ve nokra derisinden yapılan kalpaklar, Özbekistan’a özgü gelinlerin giydiği kıyafetler, Buhara’nın meşhur aksesuar olarak kullanılan bıçakları, koyun derisinden yapılan karakul denilen başlık ve giysiler, elyapımı ayakkabı ve terlikler alınabilir. Gıda olarak da Özbekistan’ın kurutulmuş üzüm çeşitleri meşhurdur.


 

22. İran : El İşlemeleri

hediyelikesyalar22.jpg

İran’da pek çok ilginç hediyelik eşya mevcut. İran denilince akla ilk olarak İran kedisi ve halı geliyor. Aklınızda bulunsun İran kedisi ve halısının ülke dışına çıkarılması konusunda bazı sınırlandırmalar var. Gelelim bunun dışındakilere. Tavla severler için el işlemesi tavlalar güzel bir hediye. Eşarp çeşitleri bayanlar için ideal. Gıda olarak ülkemizde gerçeğini almanın zor olduğu safran ve şekerleme çeşitleri alınabilir.


 

23. Kıbrıs : Rum Sepeti

hediyelikesyalar24.jpg

Hellim peyniri, Kıbrıs motifli çanak, Renkli Rum sepeti, Begonvil çiçeği tohumu alınabilecek hediyeler arasında.


 

24. Brezilya : Kahve 

hediyelikesyalar24-002.jpg

Değerli taşlar ve madenler, tropik kuşların değişik malzemelerden yapılma hediye eşyaları, meşhur futbol takımlarının forma ve aksesuarları ve Brezilya’nın olmazsa olmazı kahve. Buranın kahvelerindeki bu tadı dostlarınızla paylaşmak isterseniz, onlara da götürebilirsiniz. Eğer Brezilya’ya özel bir şeylerle eve dönmek isterseniz Amazon yerlilerinin yaptıkları ağaç oymalar da iyi bir seçenek.


 

25. Yemen : Kahve

hediyelikesyalar25.jpg

Yemen kahvesi ilk akla gelen. Kahve kabuğu, taze zencefil, erkekler için işlemeli kılıçlar, pamuklu yöresel kumaşlar.

Kaynak: neoldu.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 21 saat önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.