Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin?

Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin?

İş Hayatında Yabancı Dilin Önemi


Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş dünyası da gittikçe globalleşiyor ve kültürler arasındaki sınırlar kalkıyor. Tabii bu da beraberinde iletişim konusunda bazı sıkıntılar getirmektedir. Hem farklı kültürden gelmiş hem de farklı dili kullanan kitlelere seslenmek ya da birebir iletişim kurabilmek için yabancı dil öğrenimi büyük bir önem teşkil etmektedir. Peki dünyada bu kadar çok kültür ve çok konuşulan dil varken ve hepsini öğrenmemiz neredeyse imkansızken hangi yabancı dili öğrenmenin daha fazla getirisi olduğunu nasıl bileceğiz? Listemizdeki diller yalnızca çok sayıda insan tarafından konuşulmakla kalmıyor aynı zamanda global anlamda iş dünyasının dengelerini belirliyor. Bu yabancı dillerden en az bir tanesini bilmenin iş hayatınızda çok büyük getirisi olacaktır.

ÇİNCE

 

hangi yabancı dili öğrenmelisin?


Çince dendiği zaman ilk akla gelen şey ne kadar zor olduğudur. Bu yüzden bu dili öğrenmeye çoğu insan yanaşmaz. Çinceye olan bu korkunun sebebi yazı tipinin bizimkinden çok farklı olması ve diğer dillere hiç benzememesidir. Fakat Çincenin yazı şekilleri aslında tek zor olan kısmı diyebiliriz. Birçok yabancı dile kıyasla grameri ve cümle yapıları çok basittir. Bu yüzden ön yargıyı kırıp öğrenmeye başlar ve sabrederseniz Türkiye'de bu dili konuşan ender insanlardan olursunuz. Tabii Mandarin Çincesinin yaklaşık BİR MİLYAR insan ile dünyanın en çok konuşulan dili olduğunu düşünürsek bu dili öğrenmek size iş hayatınızda hayal bile edemeyeceğiniz kapılar açabilir. Yalnızca Türkiye için değil, diğer tüm ülke ekonomileri Çin ile ilişkilere ve Çince konuşulan ülkelerdeki yatırımlara önem vermektedir.

 

ARAPÇA


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 1

20'yi aşkın ülkenin ana dili olan Arapça da tıpkı Çince gibi öğrenilmesi zor diller arasında. Fakat uluslararası ilişkilerde Orta Doğu'nun etkisini düşünecek olursak bu dili öğrenmenin faydalarını tahmin etmek çok zor değil. Ayrıca Batı ülkeleri için iş dünyasında ve politikada Arapça oldukça önemli iken bu dili bilen ya da öğrenen sayısı çok azdır. Yani Arapça biliyorsanız ister Türkiye'de ister Avrupa'da (tabii İngilizce ile beraber) iyi bir iş bulmanız kaçınılmazdır. Hatta Amerika, kendi vatandaşları arasında Arapça öğrenimini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için burs ve başak destekler sağlamıştır. Bu da aslında bize Arapça'nın stratejik önemini göstermektedir. Dünya ticaretinde ihracat için büyüyen bir pazar haline gelen Arap ülkeleri ile ilişkileri kuvvetlendirmek için dillerini ve kültürlerini anlamak etkili olacaktır.

 

ALMANCA


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 2

Evet, zaten Almanca bilen çok kişi var. Hatta Almanya'da yaşayan milyonlarca Türk var. Almanca konuşulan ülke sayısı da çok az olabilir. Fakat bu sebepler yine de sizi Almanca öğrenmekten caydırmasın! Çünkü Almanya hala Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisine sahip. Ayrıca küçük yüz ölçümüne ve nüfusuna rağmen ekonomisi dünya genelinde de 4. sırada geliyor. Gerek ekonomisinin büyüklüğü gerekse teknoloji alanındaki ilerlemeleriyle Almanya adeta Avrupa'nın merkezi haline geliyor. Bu yüzden Avrupa odaklı bir kariyer planınız varsa yabancı dil olarak Almanca öğrenmeniz kendinize yaptığınız en büyük yatırımlardan biri olacaktır.

 

RUSÇA


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 3

Rusya, yeni işlere ve yatırımlara aç bir sürü zengin insanla doludur. Ayrıca Rusya'daki iş adamlarının büyük bir kısmı İngilizce bilmemektedir. Yani diğer tarafın Rusça bilmesi durumunda karşılıklı anlaşmalar çevirmen aracılığı ile olanlardan daha sağlıklı ilerleyecektir. Hem ülkemize olan yakın konumu hem de süreç içinde geliştirdiğimiz ilişkiler düşünüldüğünde Rusça bilmenin çok fazla sektörde büyük bir yatırım olduğu yadsınamaz. Öğrenmesi zor bir dil olsa da zengin bir pazara açılmak için vereceğiniz emek ve zamana değecektir.

 

İSPANYOLCA


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 4

Dünyanın en çok konuşulan ikinci dili İspanyolca, globalleşme yönünde size çok önemli bir katkı sağlayacaktır; çünkü sadece İspanya değil Latin Amerika'nın birçok ülkesinde ana dil olarak konuşulmaktadır. Belki Türkiye'de diğer yabancı dillere göre önemi daha az gibi gözükse de aslında İspanyolca öğrenmek, size birkaç ülke ile iletişim kurmaktan ziyade kültürel zenginliğinizi arttıracak ve dünyanın pek çok kısmına ulaşabilmenizi sağlayacak bir etkinliktir. Özellikle uluslararası bir firmada çalışıyorsanız ya da globalleşmeyi amaçlayan bir şirketiniz varsa bu dili öğrenmenizde fayda var. Ayrıca İspanyolca öğrendikten sonra İtalyanca, Portekizce gibi dilleri daha hızlı öğrenebilir hatta çoğu zaman öğrenmeden birçok şeyi anlayabilirsiniz.

 

JAPONCA


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 5

Teknoloji çağında yaşadığımız bir gerçek. Bu yüzden teknoloji üzerine kurulan şirketler ve yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Japonya, dünyanın teknoloji merkezi olarak bilinir. Ayrıca ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahiptir. Sony, Toyota, Honda gibi birçok marka Japonya'dan çıkmıştır. Teknolojinin yanı sıra büyük bir ihracat pazarıdır. Şimdiden uyaralım öğrenmesi epey bir zaman alabilir; fakat öğrendiğiniz zaman iş bulamayacağınız sektör yoktur.

 

İNGİLİZCE


Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisin? 6

Ve tabii ki İngilizce. Günümüz dünyasında İngilizce artık bir tercih değil, gerekliliktir. İki milyara yakın insanın bildiği bu dil ilk "küresel ortak dil" seçilmiştir. İngilizce bilerek belki çok bir fark yaratamayabilirsiniz; çünkü Türkiye'de de eğitimde zorunlu bir ders olarak gösterilmektedir ve çoğu insan biraz da olsa İngilizce bilmektedir. Fakat İngilizce'yi iyi bilmek, konuşma, yazma ve okumada dile hakim olmak size önemli bir katkı sağlayacak ve sizi ön plana çıkaracaktır.

 

 

Kaynak : Girisimcikafasi.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0