Hareketsiz Kalmayın: Evde Yapılabilecek Egzersizler

Karantina günlerinde herkesin evde kaldığı şu günlerde hareketsiz kalmamak gerekmektedir. Evde spor yapmak birçok kişi için zor, imkansız gibi görünebilir. Yeterli ekipmana sahip olmadığınızdan ötürü spor yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Oysa bazı basit hareketler ile formunuzu koruyabilir hatta kilo dahi verebilirsiniz. Önemli olan doğru hareketler yapmaktır. Egzersizin Önemi Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak vücutta başlı başına birçok değişiklik meydana getirmektedir. Sağlığın korunmasına büyük etkiye sahip olan egzersiz aynı zamanda fiziksel olarak istenilen görünümün elde edilmesine olanak sağlar. Düzenli olarak evde spor hareketli yapan kişilerde aşağıdaki değişimler meydana gelmektedir: Kas ve kuvvet dayanıklılığı Kilo verme, verilen kiloyu koruma Kalp ve damar hastalık riskinde azalma Uyku kalitesinde düzelme, Kronik ağrı ve sancılarda azalma Özellikle kalp ve damar sağlığını koruyan egzersiz her yaş grubu için önemlidir. Egzersiz Öncesi Isınma Hareketleri Evde egzersiz hareketleri yapmadan önce bazı ısınma hareketleri yapmanız gerekiyor. Bu hareketler kas ve kas gruplarını koruyarak ağrısız bir antrenman yapmanıza olanak sağlar. Egzersiz […]

Hareketsiz Kalmayın: Evde Yapılabilecek Egzersizler

Karantina günlerinde herkesin evde kaldığı şu günlerde hareketsiz kalmamak gerekmektedir. Evde spor yapmak birçok kişi için zor, imkansız gibi görünebilir. Yeterli ekipmana sahip olmadığınızdan ötürü spor yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Oysa bazı basit hareketler ile formunuzu koruyabilir hatta kilo dahi verebilirsiniz. Önemli olan doğru hareketler yapmaktır.

Egzersizin Önemi

svg%3E

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak vücutta başlı başına birçok değişiklik meydana getirmektedir. Sağlığın korunmasına büyük etkiye sahip olan egzersiz aynı zamanda fiziksel olarak istenilen görünümün elde edilmesine olanak sağlar. Düzenli olarak evde spor hareketli yapan kişilerde aşağıdaki değişimler meydana gelmektedir:

  • Kas ve kuvvet dayanıklılığı
  • Kilo verme, verilen kiloyu koruma
  • Kalp ve damar hastalık riskinde azalma
  • Uyku kalitesinde düzelme,
  • Kronik ağrı ve sancılarda azalma

Özellikle kalp ve damar sağlığını koruyan egzersiz her yaş grubu için önemlidir.

Egzersiz Öncesi Isınma Hareketleri

svg%3E

Evde egzersiz hareketleri yapmadan önce bazı ısınma hareketleri yapmanız gerekiyor. Bu hareketler kas ve kas gruplarını koruyarak ağrısız bir antrenman yapmanıza olanak sağlar. Egzersiz öncesi ısınma hareketlerinden bazıları:

  • Hafif Yürüyüş: Evde olmanız egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmez. Egzersize başlamadan önce hafif yürüyüş yaparak ısınmanız gerekiyor. Evde hafif tempo yürüyüşü şu şekilde yapabilirsiniz; Olduğunuz yerde tempolu bir şekilde dizleriniz karnınıza kadar çekip indirin. Tempolu bir şekilde yaptığınızda oldukça yorucu ve etkili olduğunu göreceksiniz.
  • Diz Kaldırma: Evde spor yapmak konusunda kararlıysanız spor öncesi hareketlere de önem vermeniz gerekiyor. Aynı ilk harekette olduğu gibi dizlerinizi karnınıza kadar çekin. Ama burada şuna dikkat etmeniz gerekiyor; sağ dizinizi kaldırdığınızda sol dirseğiniz ile bacağınıza değmeniz gerekiyor. Bu şekilde etkili bir ön hazırlık yapmış olursunuz.
  • Omuz Döndürme: Yerinizde hafif tempo ile adımlarken aynı zamanda omuzlarınızı geriye doğru atın Üst bölgenizi spora hazırlayacak olan bu durum kaslarınızı bütünü ile harekete geçirecektir.
  • Çömelme (Squad): Kollarınızı öne doğru açarak yavaş yavaş dizinizin üstüne doğru çömelip kalkın. En etkili spor hareketlerinden birisi olan çömelme ile kilo verebilir, verdiğiniz kiloları kontrol altına alabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

svg%3E

Evde spor hareketleri araştıran kişilere ufak bir öneri listesi oluşturmaya çalışacağız. Aşağıdaki listeye uygulamanız durumunda güzel değişimler gözlemleyebilirsiniz.

Mekik: Karın ve üst bölgesini harekete geçiren mekik en etkili zayıflama yöntemlerinden birisidir. Ellerinizi başınızın altına koyarak omuzunuzdan üst bölgeye doğru kendinizi kaldırın. Sadece mekik ile dahi kilo verebileceğinizi görebilirsiniz.

Superman Hareketi: Duruş bozukluğu olan kişiler ya da sırt kaslarını geliştirmek isteyen kişiler superman hareketi yapabilirler. Kollarınızı ileri doğru uzatarak yere doğru uzanın. Bu esnada ayaklarınızı açıp ters bir şekilde havaya kaldırırken kollarınızı kırpmamaya çalışın.

Diz Üzerinde Şınav: Omuz, göğüs, kol, bacak, karın bölgesini harekete geçiren bu harekette yüzükoyun olarak yere uzanın. Kollarınızı omuz hizasında açarak gövdenizi aşağı ve yukarı kaldırın. Bu hareket zor olacak ama etkili olduğunu kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Yaşlıların Evde Yapabileceği Egzersizler

svg%3E

Evde yaşlıların evde yapabileceği egzersizler de bulunmaktadır. Yaşlıların kas gruplarını harekete geçirecek aktiviteler yapması gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz hareketlerden çömelme hareketini yapabilir, az da olsa bedenlerini aşağı yukarı kaldırabilirler. Yaşlılar bir sandalyeye oturarak ayaklarının birini topuklarından havaya kaldırırken diğerini sabit tutmalıdırlar. Buna benzer olarak kas gruplarını harekete geçirecek basit yürüyüşler ya da yere uzanmış vaziyette bacaklarını bükmeden havaya kaldırıp indirmeleri onlara iyi gelecektir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.