Havacıların ortak problemi: Uyku

Seyahat İpuçları

Kabin memurları ve pilotlar başta olmak üzere hava trafik kontrolörleri, uçuş harekat, yer görevlileri ve havalimanlarında görev yapan diğer tüm çalışanların hayat düzenleri olan düzensiz yaşamın onlara getirdiği belki de en büyük ve ortak problem UYKU”

Geriye dönüp kabin memuru olduğum zamanlara baktığımda gece uçuşum özellikle de gece er uçuşum olduğunda gündüz uyuyabilmek adına verdiğim mücadeleler, gece ev nöbetlerinde her an telefon çalabilir ya duymazsam endişesiyle uykuya dalamadığım zamanlar, sabaha karşı döndüğüm uzak doğu er uçuşlarından sonra eve gidip uçuşun verdiği yorgunluk ve uykusuzlukla bir kaç saat uyuyup gündüze adapte olma niyetiyle uyuduğum ama uyanamadığım ve sonrasında sanki hala uçuyormuş gibi bütün geceyi ayakta geçirdiğim zamanlar, Amerika uçuşlarında yaşadığım jet-lag lar ve daha niceleri. Çocuklarının uyanma saatlerinde gece mesailerinden geldikleri halde onlarla birlikte vakit geçirmek için uykularından vazgeçen anne ve baba olan uçucu arkadaşlarımı da unutmamak gerek.

Uyku problemi yaşayan bireyler hem bedensel hem de psikolojik birçok sorunla karşılaşabilirler bu nedenle uykusuzluk ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir bozukluktur. Her insanın uykusu zaman zaman bozulabilir. Ruhsal sıkıntılar ve bedensel hastalıklar uykunun süresini, düzenini gelip geçici olarak bozabilir. Düzensiz yaşam ve çalışma saatlerinin de büyük etkisinin olduğu uyku bozuklukları aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi birçok ruhsal bozukluğun belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Peki uyku bozukluğu yaşayanlar neler yapmalılar ?

Öncelikle psikolojik sorunlarınızı ertelemeyin. Stres bile başlı başına uyku kalitenizi etkileyebilir bu nedenle uyku bozukluklarının temelindeki psikolojik sorunları anlamak önemlidir.

Kabin memurları, pilotlar ve hava trafik kontrolörlerinin algılarının açık ve dikkatlerinin tümüyle yaptıkları işin üzerinde olması gerektiği için kafein içerikli içecekleri daha fazla tüketmektedirler ve bu da uyku problemlerini etkilemektedir bu nedenle mesai saatleri hariç günlük yaşamlarında tüketmemeleri faydalı olacaktır.

Uçuşa kalan saatleri hesaplayarak uyumak için şu kadar zamanım kaldı diyerek psikolojik olarak kendinizi zorlamayın çünkü bu kaygı düzeyinizin artmasına ve tam aksine uyuyamamanıza sebep olur bunun yerine meditasyon, kitap okumak gibi dinlendirici şeylerle vakit harcayarak uykunun kendiliğinden gelmesini bekleyin ve sadece uyumak için uykunuz geldiğinde yatağa gidin.

Uyuduğunuz ortamın karanlık ve loş olması önemli aynı zaman da ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Düzenli egzersizi alışkanlık haline getirin böylelikle uyku kaliteniz artar ve uykuya dalışınız kolaylaşır. Düzenli egzersizler anksiyetenin azalmasını aynı zamanda zihninizin ve bedeninizin rahatlamasını sağlayan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Egzersiz konusunda küçük bir uyarı uyku öncesi olmamasına dikkat edin.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle