Havacıların ortak problemi: Uyku

Kabin memurları ve pilotlar başta olmak üzere hava trafik kontrolörleri, uçuş harekat, yer görevlileri ve havalimanlarında görev yapan diğer tüm çalışanların hayat düzenleri olan düzensiz yaşamın onlara getirdiği belki de en büyük ve ortak problem UYKU” Geriye dönüp kabin memuru olduğum zamanlara baktığımda gece uçuşum özellikle de gece er uçuşum olduğunda gündüz uyuyabilmek adına verdiğim mücadeleler, gece ev nöbetlerinde her an telefon çalabilir ya duymazsam endişesiyle uykuya dalamadığım zamanlar, sabaha karşı döndüğüm uzak doğu er uçuşlarından sonra eve gidip uçuşun verdiği yorgunluk ve uykusuzlukla bir kaç saat uyuyup gündüze adapte olma niyetiyle uyuduğum ama uyanamadığım ve sonrasında sanki hala uçuyormuş gibi bütün geceyi ayakta geçirdiğim zamanlar, Amerika uçuşlarında yaşadığım jet-lag lar ve daha niceleri. Çocuklarının uyanma saatlerinde gece mesailerinden geldikleri halde onlarla birlikte vakit geçirmek için uykularından vazgeçen anne ve baba olan uçucu arkadaşlarımı da unutmamak gerek. Uyku problemi yaşayan bireyler hem bedensel hem de psikolojik birçok sorunla karşılaşabilirler bu […]

Havacıların ortak problemi: Uyku

Kabin memurları ve pilotlar başta olmak üzere hava trafik kontrolörleri, uçuş harekat, yer görevlileri ve havalimanlarında görev yapan diğer tüm çalışanların hayat düzenleri olan düzensiz yaşamın onlara getirdiği belki de en büyük ve ortak problem UYKU”

Geriye dönüp kabin memuru olduğum zamanlara baktığımda gece uçuşum özellikle de gece er uçuşum olduğunda gündüz uyuyabilmek adına verdiğim mücadeleler, gece ev nöbetlerinde her an telefon çalabilir ya duymazsam endişesiyle uykuya dalamadığım zamanlar, sabaha karşı döndüğüm uzak doğu er uçuşlarından sonra eve gidip uçuşun verdiği yorgunluk ve uykusuzlukla bir kaç saat uyuyup gündüze adapte olma niyetiyle uyuduğum ama uyanamadığım ve sonrasında sanki hala uçuyormuş gibi bütün geceyi ayakta geçirdiğim zamanlar, Amerika uçuşlarında yaşadığım jet-lag lar ve daha niceleri. Çocuklarının uyanma saatlerinde gece mesailerinden geldikleri halde onlarla birlikte vakit geçirmek için uykularından vazgeçen anne ve baba olan uçucu arkadaşlarımı da unutmamak gerek.

Uyku problemi yaşayan bireyler hem bedensel hem de psikolojik birçok sorunla karşılaşabilirler bu nedenle uykusuzluk ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir bozukluktur. Her insanın uykusu zaman zaman bozulabilir. Ruhsal sıkıntılar ve bedensel hastalıklar uykunun süresini, düzenini gelip geçici olarak bozabilir. Düzensiz yaşam ve çalışma saatlerinin de büyük etkisinin olduğu uyku bozuklukları aynı zamanda depresyon ve anksiyete gibi birçok ruhsal bozukluğun belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Peki uyku bozukluğu yaşayanlar neler yapmalılar ?

Öncelikle psikolojik sorunlarınızı ertelemeyin. Stres bile başlı başına uyku kalitenizi etkileyebilir bu nedenle uyku bozukluklarının temelindeki psikolojik sorunları anlamak önemlidir.

Kabin memurları, pilotlar ve hava trafik kontrolörlerinin algılarının açık ve dikkatlerinin tümüyle yaptıkları işin üzerinde olması gerektiği için kafein içerikli içecekleri daha fazla tüketmektedirler ve bu da uyku problemlerini etkilemektedir bu nedenle mesai saatleri hariç günlük yaşamlarında tüketmemeleri faydalı olacaktır.

Uçuşa kalan saatleri hesaplayarak uyumak için şu kadar zamanım kaldı diyerek psikolojik olarak kendinizi zorlamayın çünkü bu kaygı düzeyinizin artmasına ve tam aksine uyuyamamanıza sebep olur bunun yerine meditasyon, kitap okumak gibi dinlendirici şeylerle vakit harcayarak uykunun kendiliğinden gelmesini bekleyin ve sadece uyumak için uykunuz geldiğinde yatağa gidin.

Uyuduğunuz ortamın karanlık ve loş olması önemli aynı zaman da ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Düzenli egzersizi alışkanlık haline getirin böylelikle uyku kaliteniz artar ve uykuya dalışınız kolaylaşır. Düzenli egzersizler anksiyetenin azalmasını aynı zamanda zihninizin ve bedeninizin rahatlamasını sağlayan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Egzersiz konusunda küçük bir uyarı uyku öncesi olmamasına dikkat edin.

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.