“Hem uçuş öncesi hem de uçuş sonrası test yapılmalı”

Güncel Haberler

Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor. Peki, uzmanlar konuya nasıl yaklaşıyor?

Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Türkiye’de açıklanan planlar arasında, yolculara uçuş sonrası Covid-19 testi yapılması da yer alıyor. Yurt dışından gelen her yolcuya uygulanacak covid testleri sonrası Türk yolcular sonucu beklemeden Türkiye’ye giriş yapabilecek, yabancı yolcular ise testin pozitif çıkması halinde ülkelerine geri gönderilecek.

Ancak bu planlamada, uçuş başlangıcına gidecek olursak, olası bir enfeksiyonlu yolcunun diğer yolculara bulaştırma riski çok yüksek olduğu gibi, virüsü uçak içinde alan diğer yolcular, virüsün kuluçka süresi uzun olduğu için testlerinin negatif çıkma olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan yazılı açıklamada, Türk yolcuların test sonucunu beklemeden kendi imkanlarıyla evlerine gidebileceği ifade edilmişti. Enfeksiyon uzmanlarına göre bu durum da büyük bir risk oluşturacak. Potansiyel bir hastanın terminal binasından çıkıp topluluğa karışmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, konu üzerinde daha detaylı planlar hazırlanması gerektiğini düşünüyor.

Diğer taraftan bakıldığında ise, yabancı yolcunun testinin pozitif çıkması ve ülkesine geri gönderilmesi de büyük bir risk oluşturacak. Çünkü covid-19 virüsü taşıyan bu yolcu özel bir uçakla değil, yine tarifeli bir uçakla ülkesine gönderilecek ve uçakta bulunan diğer yolculara da bulaştırma şansı yüksek olacak.

Halk sağlığı uzmanları  risklerin önüne  geçebilmek adına yolculara hem uçuş öncesi hem de uçuş sonrası test uygulanmasını ve istisnasız her yolcunun test sonucunu beklemesi gerektiğini ifade ediyor. Sıkı tedbirlerin alınmaması durumunda yeni dalgaların gelmesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle