“Hem uçuş öncesi hem de uçuş sonrası test yapılmalı”

Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor. Peki, uzmanlar konuya nasıl yaklaşıyor? Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor. Türkiye’de açıklanan planlar arasında, yolculara uçuş sonrası Covid-19 testi yapılması da yer alıyor. Yurt dışından gelen her yolcuya uygulanacak covid testleri sonrası Türk yolcular sonucu beklemeden Türkiye’ye giriş yapabilecek, yabancı yolcular ise testin pozitif çıkması halinde ülkelerine geri gönderilecek. Ancak bu planlamada, uçuş başlangıcına gidecek olursak, olası bir enfeksiyonlu yolcunun diğer yolculara bulaştırma riski çok yüksek olduğu gibi, virüsü uçak içinde alan diğer yolcular, virüsün kuluçka süresi uzun olduğu için testlerinin negatif çıkma olasılığı oldukça yüksek görünüyor. Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan yazılı açıklamada, Türk yolcuların test sonucunu beklemeden kendi imkanlarıyla evlerine gidebileceği ifade edilmişti. Enfeksiyon uzmanlarına göre bu durum da büyük bir risk oluşturacak. Potansiyel bir hastanın terminal binasından çıkıp topluluğa karışmasının son derece […]

“Hem uçuş öncesi hem de uçuş sonrası test yapılmalı”

Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor. Peki, uzmanlar konuya nasıl yaklaşıyor?

Pandemi sürerken uçuşların yeniden başlayacak olmasıyla, riskin düşürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Türkiye’de açıklanan planlar arasında, yolculara uçuş sonrası Covid-19 testi yapılması da yer alıyor. Yurt dışından gelen her yolcuya uygulanacak covid testleri sonrası Türk yolcular sonucu beklemeden Türkiye’ye giriş yapabilecek, yabancı yolcular ise testin pozitif çıkması halinde ülkelerine geri gönderilecek.

Ancak bu planlamada, uçuş başlangıcına gidecek olursak, olası bir enfeksiyonlu yolcunun diğer yolculara bulaştırma riski çok yüksek olduğu gibi, virüsü uçak içinde alan diğer yolcular, virüsün kuluçka süresi uzun olduğu için testlerinin negatif çıkma olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan yazılı açıklamada, Türk yolcuların test sonucunu beklemeden kendi imkanlarıyla evlerine gidebileceği ifade edilmişti. Enfeksiyon uzmanlarına göre bu durum da büyük bir risk oluşturacak. Potansiyel bir hastanın terminal binasından çıkıp topluluğa karışmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, konu üzerinde daha detaylı planlar hazırlanması gerektiğini düşünüyor.

Diğer taraftan bakıldığında ise, yabancı yolcunun testinin pozitif çıkması ve ülkesine geri gönderilmesi de büyük bir risk oluşturacak. Çünkü covid-19 virüsü taşıyan bu yolcu özel bir uçakla değil, yine tarifeli bir uçakla ülkesine gönderilecek ve uçakta bulunan diğer yolculara da bulaştırma şansı yüksek olacak.

Halk sağlığı uzmanları  risklerin önüne  geçebilmek adına yolculara hem uçuş öncesi hem de uçuş sonrası test uygulanmasını ve istisnasız her yolcunun test sonucunu beklemesi gerektiğini ifade ediyor. Sıkı tedbirlerin alınmaması durumunda yeni dalgaların gelmesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.