Henüz Turizme Açılmamış 8 Doğa Harikası

Henüz Turizme Açılmamış 8 Doğa Harikası

Henüz Turizme Açılmamış 8 Doğa Harikası

 

Artvin Mençuna

Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan Mençuna bir şelale. Artvin’in Arhavi ilçe sınırları içerisinde kalan bu doğal güzellik şelaleye patika bir yoldan ulaşabilirseniz. Bu arada giderken yanınızada bikini ve mayolarınızı da götürebilirsiniz eğer suyun soğukluğuna dayanabilirseniz tertemiz şelalenin tadını çıkartabilirsiniz. 

mençuna-artvin

 

Rize Mezovit

Rize’nin daha doğrusu Karadeniz’in güzelliğini bilmeyen yok. Ancak Kaçkar dağları’nın eteklerinde kalan öyle bir bölge var ki hem el değmemiş hem de doğal güzelliğinin yarattığı şölen gerçekten görülmeli. Bahsettiğimiz yer Mezovit. Yaz ayları geldiğinde buzul ve dağ manzaralarının görüntüsüne hayran kalacağınız Mezovit’e Ayder Yaylası’ndan ulaşabilirsiniz. 

rize-mezovit

 

Uşak Clandras

Uşak’ın Karahallı ilçe sınırları içerisinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi bu köprünün yaklaşık 2500 yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor. Eski dönemlerde yapılan yanlış restorasyonlar sebebi ile farklı görünümlere kavuşsa ve eski yapısı kalmamış olsa da mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yapı. 


uşak-clandras

 

Denizli Işıklı Göl

Denizli Çivril’e bağlı sınırlar içerisinde yer alan bu göl Bursa Gölyazı ile karşılaştırılabilir ancak kesinlikle hiç el değmemişi. Sazan ve tatlı su balık türlerinin yetiştirildiği bu gölde renkli pek çok kayık görmeniz mümkün. Denizli’ye yolunuz düştüğünde Pamukkale ziyaretinizden sonra Işıklı Göl’e de mutlaka uğramanızı öneririz. 

denizli-ışıklı-göl

 

Antalya Büğrüm Köprü

Roma İmparatorluğundan kalma bu köprünün Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini de görmüş olduğu tahmin ediliyor. Köprüye hiç el değmemiş, ilk yapıldığı gün ki gibi korunuyor. Köprüye Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinden ulaşabilirsiniz.

antalya-büğrüm-köprü

 

Uşak Blaundus

Blaundus Antik Kenti, Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Sit alanı olarak konumlandırılan bölgede dünyaca ün yapmış Stonehenge benzeri mimariler yer almakta. Bütük İskender tarafından kurulduğu bilinen bu yerleşim yeri ilk günkü doğal güzelliğini koruyor. 

uşak-blaundus

 

Burdur Karataş Gölü

Karataş Gölü Burdur’un Tefenni ovasında yer alan küçük bir tatlı su gölüdür. Karamanlı ilçe sınırları arasında yer almaktadır ve toplamda 1190 hektar büyüklüğündedir. Uluslararası sulak alanlar listesi içerisine dahil edilen bu göl 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı olarak kabul edilmiştir. Göl 1050 rakıma sahiptir ve en derin yeri 2 metredir. 

burdur-karatas-gölü-göl

 

Manisa Kula

Kapadokya’yı bilmeyenimiz yok peki ya Kuladokya’yı daha önce duymuş muydunuz? Manisa’ya bağlı Kula ilçesinde yer alan bu peribacaları bakir kalmış nadir yerlerden. Kula’dan Uşak yönüne ilerlerken ulaşmanız mümkün. 

manisa-kula

Kaynak: valiz.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0