Henüz Turizme Açılmamış 8 Doğa Harikası

  Artvin Mençuna Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan Mençuna bir şelale. Artvin’in Arhavi ilçe sınırları içerisinde kalan bu doğal güzellik şelaleye patika bir yoldan ulaşabilirseniz. Bu arada giderken yanınızada bikini ve mayolarınızı da götürebilirsiniz eğer suyun soğukluğuna dayanabilirseniz tertemiz şelalenin tadını çıkartabilirsiniz.    Rize Mezovit Rize’nin daha doğrusu Karadeniz’in güzelliğini bilmeyen yok. Ancak Kaçkar dağları’nın eteklerinde kalan öyle bir bölge var ki hem el değmemiş hem de doğal güzelliğinin yarattığı şölen gerçekten görülmeli. Bahsettiğimiz yer Mezovit. Yaz ayları geldiğinde buzul ve dağ manzaralarının görüntüsüne hayran kalacağınız Mezovit’e Ayder Yaylası’ndan ulaşabilirsiniz.    Uşak Clandras Uşak’ın Karahallı ilçe sınırları içerisinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi bu köprünün yaklaşık 2500 yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor. Eski dönemlerde yapılan yanlış restorasyonlar sebebi ile farklı görünümlere kavuşsa ve eski yapısı kalmamış olsa da mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yapı.    Denizli Işıklı Göl Denizli Çivril’e bağlı sınırlar içerisinde yer alan bu göl Bursa Gölyazı ile karşılaştırılabilir ancak […]

Henüz Turizme Açılmamış 8 Doğa Harikası

 

Artvin Mençuna

Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan Mençuna bir şelale. Artvin’in Arhavi ilçe sınırları içerisinde kalan bu doğal güzellik şelaleye patika bir yoldan ulaşabilirseniz. Bu arada giderken yanınızada bikini ve mayolarınızı da götürebilirsiniz eğer suyun soğukluğuna dayanabilirseniz tertemiz şelalenin tadını çıkartabilirsiniz. 

mençuna-artvin

 

Rize Mezovit

Rize’nin daha doğrusu Karadeniz’in güzelliğini bilmeyen yok. Ancak Kaçkar dağları’nın eteklerinde kalan öyle bir bölge var ki hem el değmemiş hem de doğal güzelliğinin yarattığı şölen gerçekten görülmeli. Bahsettiğimiz yer Mezovit. Yaz ayları geldiğinde buzul ve dağ manzaralarının görüntüsüne hayran kalacağınız Mezovit’e Ayder Yaylası’ndan ulaşabilirsiniz. 

rize-mezovit

 

Uşak Clandras

Uşak’ın Karahallı ilçe sınırları içerisinde yer alan Frigyalılar döneminden kalma tarihi bu köprünün yaklaşık 2500 yıl önce yapıldığı tahmin ediliyor. Eski dönemlerde yapılan yanlış restorasyonlar sebebi ile farklı görünümlere kavuşsa ve eski yapısı kalmamış olsa da mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yapı. 

uşak-clandras

 

Denizli Işıklı Göl

Denizli Çivril’e bağlı sınırlar içerisinde yer alan bu göl Bursa Gölyazı ile karşılaştırılabilir ancak kesinlikle hiç el değmemişi. Sazan ve tatlı su balık türlerinin yetiştirildiği bu gölde renkli pek çok kayık görmeniz mümkün. Denizli’ye yolunuz düştüğünde Pamukkale ziyaretinizden sonra Işıklı Göl’e de mutlaka uğramanızı öneririz. 

denizli-ışıklı-göl

 

Antalya Büğrüm Köprü

Roma İmparatorluğundan kalma bu köprünün Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini de görmüş olduğu tahmin ediliyor. Köprüye hiç el değmemiş, ilk yapıldığı gün ki gibi korunuyor. Köprüye Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinden ulaşabilirsiniz.

antalya-büğrüm-köprü

 

Uşak Blaundus

Blaundus Antik Kenti, Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Sit alanı olarak konumlandırılan bölgede dünyaca ün yapmış Stonehenge benzeri mimariler yer almakta. Bütük İskender tarafından kurulduğu bilinen bu yerleşim yeri ilk günkü doğal güzelliğini koruyor. 

uşak-blaundus

 

Burdur Karataş Gölü

Karataş Gölü Burdur’un Tefenni ovasında yer alan küçük bir tatlı su gölüdür. Karamanlı ilçe sınırları arasında yer almaktadır ve toplamda 1190 hektar büyüklüğündedir. Uluslararası sulak alanlar listesi içerisine dahil edilen bu göl 1985 yılında yaban hayatı koruma alanı olarak kabul edilmiştir. Göl 1050 rakıma sahiptir ve en derin yeri 2 metredir. 

burdur-karatas-gölü-göl

 

Manisa Kula

Kapadokya’yı bilmeyenimiz yok peki ya Kuladokya’yı daha önce duymuş muydunuz? Manisa’ya bağlı Kula ilçesinde yer alan bu peribacaları bakir kalmış nadir yerlerden. Kula’dan Uşak yönüne ilerlerken ulaşmanız mümkün. 

manisa-kula

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 1 hafta önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.