HES Kodu Nedir? Yurt İçi Seyahatlerde Zorunlu Mu?

İçinde bulunduğumuz Covid-19 (Koronavirüs) döneminde bir süredir seyahatler ile ilgili farklı yasaklar ve uygulamalar gerçekleştirildi. Yeni vaka ve ölüm sayıları başta olmak üzere, istatistiklerin ülkemiz lehine dönmesi sonucu normalleşme sürecine de girilmiş oldu. Bu süreç kapsamında ulaşım yasakları olan bazı şehirlerdeki kısıtlamalar kalktı, kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı tekrar aktif hale geldi. Son yapılan değerlendirmeler ile birlikte alınan karar neticesinde ise Hayat Eve Sığar (HES) Kodu başlığında yeni bir uygulama gündeme geçirilecek. 28 Mayıs tarihi itibari ile yurt içi hava trafiğinin yeniden aktif hale getirilmesi planlanıyor. Hava yolu ile ulaşımın oluşturacağı riskler çerçevesinde, seyahat edecek olan yolcuların biletlerini almadan önce HES Kodu temin ederek işlem yapmaları gerekmektedir. Seyahat İzin Belgesi, HES Kodu yerine geçmiyor olup, HES Kodu’nun ayrı olarak temin edilmesi gerekmektedir. HES Kodu Nasıl Alınır? Hayat Eve Sığar (HES) Kodu’nu almak oldukça kolaydır. Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasına girerek HES kodunu e-devlet üzerinden temin edebileceğiniz […]

HES Kodu Nedir? Yurt İçi Seyahatlerde Zorunlu Mu?

İçinde bulunduğumuz Covid-19 (Koronavirüs) döneminde bir süredir seyahatler ile ilgili farklı yasaklar ve uygulamalar gerçekleştirildi. Yeni vaka ve ölüm sayıları başta olmak üzere, istatistiklerin ülkemiz lehine dönmesi sonucu normalleşme sürecine de girilmiş oldu. Bu süreç kapsamında ulaşım yasakları olan bazı şehirlerdeki kısıtlamalar kalktı, kara yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığı tekrar aktif hale geldi. Son yapılan değerlendirmeler ile birlikte alınan karar neticesinde ise Hayat Eve Sığar (HES) Kodu başlığında yeni bir uygulama gündeme geçirilecek.

28 Mayıs tarihi itibari ile yurt içi hava trafiğinin yeniden aktif hale getirilmesi planlanıyor. Hava yolu ile ulaşımın oluşturacağı riskler çerçevesinde, seyahat edecek olan yolcuların biletlerini almadan önce HES Kodu temin ederek işlem yapmaları gerekmektedir. Seyahat İzin Belgesi, HES Kodu yerine geçmiyor olup, HES Kodu’nun ayrı olarak temin edilmesi gerekmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

svg%3E

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu’nu almak oldukça kolaydır. Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasına girerek HES kodunu e-devlet üzerinden temin edebileceğiniz gibi doğrudan SMS yolu ile de kolaylıkla HES Kodunu temin edebilirsiniz. 2323’e göndereceğiniz kısa mesaj içeriğinde, “HES” , T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve HES kodunun geçerli olacağı gün sayısının yer alması gerekmektedir. (Örn: HES 123245678901 1234 15). Bu işlemler neticesinde tarafınıza 10 – 12 haneli bir HES Kodu sağlanacaktır. Bu kodu doğrudan rezervasyon ve bilet satın alım işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

HES Kodu Amacı Nedir?

HES Kodu’nun temel amacı istatistikler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı’nın ön gördüğü normalleşme dönemine girilen Covid-19 (Koronavirüs) sürecinde seyahat edecek yolcuların virüs taşımadığından emin olmaktır. Temel amacı normal hayata dönülürken virüsün şehirler arası yayılımının önüne geçmektir. HES kodunuz olmadan Türk Hava Yolları bileti satın alamayacak THY seferleri ile uçuş gerçekleştiremeyeceksiniz.

HES Kodu Bilinmesi Gerekenler

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.