Hindistan’da Gitmeniz Gereken Tapınaklar

Gezi Rehberi

Hindu kültüründe tapınak önemli bir rol oynamakta ve bu sebeple Hindistan’da gitmeniz gereken tapınaklar da bir hayli fazladır.

Hindu kültüründe tapınak önemli bir rol oynamakta ve bu sebeple Hindistan’da gitmeniz gereken tapınaklar da bir hayli fazladır.

Hangi Tapınaklar Ziyaret Edilmeli?

Hinduizm dünyadaki en eski dinler arasındadır ve bu dinin dünya mimarisine katkıları oldukça fazladır. Bu mimarinin esintilerini görebileceğiniz birçok tapınaktan dikkat çekici güzellikteki 4 tanesini sizinle paylaşacağız.

  • Ramanathaswamy Tapınağı
  • Meenakshi Tapınağı
  • Kedarnath Tapınağı
  • Brihadeeswarar Tapınağı

Gelin sizin için seçtiğimiz bu tapınakları biraz daha yakından tanıyalım.

Ramanathaswamy Tapınağı

Ramanatha Swami adı ile de bilinen tapınağı kullanılan ince işçilikle görenleri hayran bırakıyor. Şiva’ya adanmış olan Ramanathaswamy Tapınağı Jyortirlinga’daki 12 tapınaktan biridir. Tapınak Gindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde yer alıyor. Hindistan’daki en uzun koridora sahip olan tapınağın sadece koridorunda 1000 adet sütun kullanılmıştır.

Meenakshi Tapınağı

Mandurai’nin merkezinde yer alan Meenakshi Tapınağı uzunluğu 45 50 metre civarlarında olan 14 adet kule tapınakla çevrelenmiştir. Bu kuleler üst üste duran rengârenk insanlar ve hayvan, doğa, şeytan gibi motiflerden oluşturulmuştur. İnşasında Taj Mahal’in mimarisinen ilham alınmıştır.

Kedarnath Tapınağı

Yine Şiva’ya adanmış 12 Jyortirlinga tapınağından biri olan Kedarnath Tapınağı bulunduğu yer itibariyle dikkat çekiyor. Uttarakhand’ın Garhwal menzilinde, 3583 metre yükseklikte bulunan tapınağı ziyaret etmek isteyenlerin yaklaşık 18 km yolu yürümeleri gerekiyor. Zorlu ulaşım ve hava şartları sebebiyle tapınağa Nisan ve Kasım ayları arasında gitmelisiniz.

Brihadeeswarar Tapınağı

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin Thanjavur kasabasında yer alan Brihadeeswarar Tapınağı, dünyanın ilk tamamı granit olan tapınağıdır. Tapınak 70 ton ağırlığındaki tek parça bir granitten inşa edilmiştir. Yerel halk bu tapınağa “Büyük Tapınak” da demektedir. Kulesi 66 metre yüksekliğe sahip tapınak aynı zamanda Hindistan’ın en yüksek tapınaklarından biridir.

Rate article
Gezebildiğin Kadar
Add a comment