Hindistan’da Ne Yenir: Geleneksel Hint Yemekleri

Hint yemekleri, kendine has baharatları ve pişirme yöntemleri ile kimine yepyeni bir alışkanlık kazandırıyor, kimine ise hiçbir şekilde hitap etmiyor. Yani daha önce herhangi bir Hint mutfağı tarifi denemediysen Hint yemekleri sana çok garip de gelebilir, ama çok da sevebilirsin. “Hindistan’da ne yenir?” sorusuna yanıtlar aradığımız bu içerikte lezzet dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırsan başlıyoruz. Hindistan Gezisi Düşünenlere Sosuyla Baharatıyla Hint Mutfağı Hindistan’a gitmeden önce mutfağı hakkında araştırma yapmakta fayda var. Hindistan yemekleri, acı biber ve baharatların karışımı ile tatlandırılan tavuk eti ve kuzu eti tariflerinden oluşuyor. Hindistan’ın sebze yemeklerine de ayrıca değinmek gerekiyor. Kırmızı biberi çok seven Hintliler, aynı zamanda sokak yemekleri konusunda gelişmiş olsa da bu konuda hijyene ayrıca dikkat etmek lazım. Geniş bir coğrafyaya yayılmış Hindistan, aslında birçok mutfağı içinde barındıran ve değişik pişirme teknikleri ile servis edilen bir mutfağa sahip. Köri başta olmak üzere kişniş, zerdeçal, zencefil ve kimyonun yanı sıra 30’dan fazla baharat kullanılan Hindistan […]

Varsayılan Görsel

Hint yemekleri, kendine has baharatları ve pişirme yöntemleri ile kimine yepyeni bir alışkanlık kazandırıyor, kimine ise hiçbir şekilde hitap etmiyor. Yani daha önce herhangi bir Hint mutfağı tarifi denemediysen Hint yemekleri sana çok garip de gelebilir, ama çok da sevebilirsin. “Hindistan’da ne yenir?” sorusuna yanıtlar aradığımız bu içerikte lezzet dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırsan başlıyoruz.

Hindistan Gezisi Düşünenlere Sosuyla Baharatıyla Hint Mutfağı

geleneksel-hint-baharatlari

Hindistan’a gitmeden önce mutfağı hakkında araştırma yapmakta fayda var. Hindistan yemekleri, acı biber ve baharatların karışımı ile tatlandırılan tavuk eti ve kuzu eti tariflerinden oluşuyor. Hindistan’ın sebze yemeklerine de ayrıca değinmek gerekiyor. Kırmızı biberi çok seven Hintliler, aynı zamanda sokak yemekleri konusunda gelişmiş olsa da bu konuda hijyene ayrıca dikkat etmek lazım.

Geniş bir coğrafyaya yayılmış Hindistan, aslında birçok mutfağı içinde barındıran ve değişik pişirme teknikleri ile servis edilen bir mutfağa sahip. Köri başta olmak üzere kişniş, zerdeçal, zencefil ve kimyonun yanı sıra 30’dan fazla baharat kullanılan Hindistan yeme içme dünyası, bu noktada baharat sevmeyenler için iştah açıcı olmayabilir. Hamur işleri, bu bakımdan seçilebilecek Hint yemekleri arasında.

Hint mutfağının en güzel yanı, burada vejetaryenler için inanılmaz bir çeşitliliğin mevcut olması. Hindu inanışında belirli etleri yemek yasak; bu da sebze tariflerinin gelişmesini ve yayılmasını sağlamış.

Yakın zamanlarda bir Hindistan gezisi yapacaksan aşağıdaki içerikler sana çok yardımcı olacak.

 

Hindistan Yeme İçme Rehberi: Denenmesi Gereken Hint Lezzetleri

İster lüks restoranlar, ister daha uygun fiyatlı aile işletmeleri… Hindistan’da mükemmel tariflerin servis edildiği birçok mekan var. Yolun düşerse diye bazı yemekleri seçtik ve seninle paylaşıyoruz.

1- Chaat: Hindistan’da Bir Sokak Lezzeti

hindistan-in-sokak-lezzeti-chaat

Hint sokak yemekleri pek meşhur dedik. Buradaki sokak yemeklerine genel olarak chaat adı veriliyor. Çoğunlukla kızarmış ekmek ya da patates kızartması üzerine yoğurt, nohut, demirhindi sosu, zencefil ve diğer baharatların eklenmesi ile oluşan chaat, sokak gezmelerinde anlık acıkmalar için birebir.

2- Keema: Etoburların Ağzına Layık Hint Yemekleri

geleneksel-hint-yemegi-keema

Hindistan’da akşam yemekleri çok renkli geçer. Özellikle arkadaşlarla bir araya gelinen akşam yemeklerinde. Keema, işte bu özel gecelerde ya da Hint restoranlarında karşına çıkacak bir yemek. Neredeyse kıyma kıvamında kıyılmış keçi ya da kuzu etinin yeşil bezelye, sarımsak, soğan, acı yeşil biber ve zencefil ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu tarif, yanında lavaş benzeri ekmekle servis ediliyor.

3- Naan: Hint Yemekleri Yanına Hint Ekmeği

hint-ekmegi-naan

Hintliler ekmeğe naan diyor. Bizim lavaş ekmeğimizin çok daha kalınını düşünün. İşte, naan böyle bir şey. Her yemeğin yanında servis edilen naan, bazen sadece köri ile beraber bir atıştırmalık olarak tüketiliyor.

4- Roti: Kepekli Lavaş Hint Yemekleri ile Çok İyi Gider

kepekli-lavas-roti

Hindistan yemek kültüründe lavaşı andıran bir kepekli ekmek daha var: Roti. Naan’dan çok daha ince olan bu ekmek, yemeklerin yanında ikram ediliyor. Hint mutfağında ayrıca soslarla beraber bir atıştırmalık olarak da tüketiliyor.

5- Samosa: Hint Böreği

hint-boregi-samosa

Hindistan sokak yemekleri kültüründe samosa denildiğinde birçok insanın ağzı sulanır. Mercimek, kıyma, tavuk eti, patates, fasulye, soğan ve baharatların karıştırılması ile elde edilen iç harçlarıyla doldurulmuş bir tür börek olan Samosa, çoğunlukla üçgen şeklinde olur. Bazen tatlı soslu bazen de Hindistan cevizli versiyonları ile karşılaşabilirsin. Çoğunlukla kızartma yöntemi ile pişirilir, ama fırınlanmış çeşitlerini de bulabilirsin.

6- Aloo Gobi: Patatesli Karnabahar

patatesli-karnabahar-aloo-gobi

Hint mutfağında vejetaryenlerin bayılacağı bir tarif ile devam ediyoruz. Aloo, bir çeşit patates. Gobi ise karnabahar. Tencerede pişirilen bu yemek, köri ile tatlandırılıyor. Yemeğin içinde ayrıca kişniş, patates, mısır, sarımsak, acı biber, zerdeçal ve kimyon var. Et yemeklerinden sıkılanlara ya da değişik bir sebze tarifi denemek isteyenlere birebir. Vejetaryenlerin aloo gobi tarifini evde denemelerini öneriyoruz.

7- Aloo Tikki: Patates Köftesi

patates-koftesi-aloo-tikki

Hintliler patatese aloo diyor demiştik. Aloo tikki de bir tür patates burger. Soğan ve baharatlarla bir tür köfte haline getirilen patates püresi, yağda kızartılıyor. Yanında yoğurt ya da demirhindi sosu ile servis ediliyor. Vejetaryenler bu tarife de kesinlikle bayılacak.

8- Tandoori Chicken: Tavuk Tandır

tavuk-tandir-tandoori-chicken

Hint mutfağının en ünlü tariflerinden biri karşında. Tandoor, bildiğimiz tandır. Tandoori chicken, tandırda tavuk demek yani. Yüksek ısılı fırınlarda pişirilen bu tavuk yemeği, birçok Hint restoranında ana yemeklerden biri konumunda. Yoğurt ve birçok baharat çeşidi ile marine edilen tavuk, yüksek ısıda fırınlanıyor ve yanında çeşitli sos ve sebzelerle ikram ediliyor. Bunu bir başlangıç yemeği olarak servis eden restoranlar da var.

Hint mutfağında bir yemeğin başında tandoori kalıbını görürsen bu onun yüksek ısıda pişirildiğini gösteriyor. Bizim tandırda kuzu ya da sebze yemeklerimiz gibi. Menülerde birçok tandoori seçeneği görebilirsin.

9- Curry Chicken: Körili Tavuk

curry-chicken-korili-tavuk

Hint mutfağından dünya mutfağına yayılmış bir yiyecek olan curry chicken, köri ile tatlandırılmış tavuk sotesi anlamına geliyor. Çoğunlukla pilavla servis ediliyor ve neredeyse tüm Hint restoranlarında bulunabiliyor.

Köri ayrıca başka yemeklerin de ana çeşnisi olarak kullanılıyor. Menüde bir tarifin başında curry varsa bil ki o bol körili.

10- Dosa: Hint Yemekleri Listesinde Bir Hint Krebi

dosa-hint-krebi

Çoğunlukla masala ile beraber servis edilen dosa, pirinç unu ve süt ile yapılan bir tür krep. Masala ise çeşitli sebze ve baharatlarla yapılan bir tür püre. Örneğin patates masala ya da soğan masala gibi türleri var. Menüde masala dosa tarifi görürsen bil ki içinde baharatlı sebze karışımı olan krep var.

11- Rogan Josh: Acı ve Et Sevenlerin Hint Yemekleri Rüyası

geleneksel-hint-yemegi-rogan-josh

Koyun eti, acı Kaşmir kırmızı biberi ve köri, rogan josh’un ana malzemeleri. Kuzey Hindistan’ın hemen her restoranında bulabileceğin bu tarif, çoğunlukla pilav ve ekmekle servis ediliyor. Çok acı, ama bir o kadar da lezzetli. Koyun etini seviyorsan rogan josh, Hindistan gezin sırasında favori lezzetlerinden biri olmaya aday.

12- Idli: Pirinç Unlu ve Kara Mercimekli Kek

Hindistan’a özgü bir mercimek var: Kara mercimek. Bildiğimiz mercimeklere oranla çok daha siyah olan bu mercimek, Hint mutfağında kendine birçok tarifte yer bulabiliyor. Örneğin ıdli tarifi. Pirinç hamuru ve kara mercimekle elde edilen hamurdan yapılan bu tarif, beyaz bir kek görünümünde ve daha çok kahvaltılarda tüketiliyor. Yanında da çoğunlukla sambar sosu oluyor.

13- Gulab Jamun: Hint Lokması

gulab-jamun-hint-lokmasi

En güzel Hint yemekleri listemizin son sırasında bulunan gulab jamun, kızartılmış süt toplarına şerbet dökülmesi ile elde edilen bir tarif. Hamuru bizim lokmamıza benziyor, ama şerbet bizimkinden farklı. Safran, kakule ve gül suyu ile hazırlanıyor. Yanında da çoğunlukla vanilyalı dondurma servis ediliyor.

 

 

 

Kaynak : Flypgs.com Blog

Benzer Yazılar

Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Yeme ve İçme 3 yıl önce

Bir bölgenin kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde keşfetmenin yolu meşhur lezzetlerinden geçiyor. Özellikle de şehirlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birleşmesinin bir ürünü. Ayrıca sokak lezzetlerinin peşine düşmek, şehirde yaşamanın nasıl olacağını görebileceğiniz bir kapı görevi de görüyor. Peki, hangi şehir hangi sokak lezzetiyle meşhur hiç merak ettiniz mi?  Yeni yerler keşfederken gittiğimiz yerin sadece meşhur binalarını ya da meydanlarını değil, yöresel yemeklerini ve sokak lezzetlerini de keşfetmeliyiz. Gittiğimiz şehirlerde karşımıza çıkan sokak tezgâhlarından aldığımız ve ayaküstü karnımızı doyurduğumuz bu lezzetler her zaman bir başka olmuştur. Türkiye’nin Seyahat Sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çıkan şehirleri sizin için derledi. İstanbul İstanbul’da yaygın bir sokak lezzeti kültürü bulunuyor ama şehirle en çok özdeşleşen sokak lezzeti, ıslak hamburger. İstanbul’un bir diğer gözde lezzeti ise balık ekmek. İstanbul’a gelip de Eminönü’nde balık ekmek yememek pek mümkün değil! Midye dolma da bu iki lezzetin peşi sıra gelen bir sokak lezzeti. Midye dolma Türkiye’nin […]

Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim sevmez ki güne mis gibi ekmek kokusu ile uyanmayı. Şöyle fırından yeni çıkmış sıcacık tazecik bir ekmekle güne başlamaktan daha güzel bir keyif yok bence. Ekmek sadece bizim mutfağımızda değil dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip. Neredeyse her ülkenin kendine has geleneksel bir hatta birkaç ekmeği var. Üstelik hepsi de birbirinden lezzetli. Siz de hamurun en lezzetlisi, karbonhidratsız yapamayanların göz bebeği dünya mutfaklarından çeşit çeşit ekmekleri keşfetmek ve en beğendiklerinizi mutfaklarınızda denemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse afiyetle okumanız dileğiyle. İşte dünya mutfaklarının en sevilen ekmeklerinden sadece birkaçı: Farklı Ülkelerden Geleneksel 6 Ekmek Tarifi Cramique, Belçika Belçika’nın bu enfes çikolatalı ekmeğinin tadı damağınızda kalacak. Cramique, Belçika Malzemeleri:  100 ml ılık süt 100 ml ılık su 10 gram instant maya 2 yumurta 85 gram toz şeker 100 gram tereyağı 500 gram un Bir çay kaşığı tuz 50 gram bitter çikolata 50 gram sütlü çikolata (İsterseniz 100 gram bitter çikolata kullanarak […]

Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi

Yeme ve İçme 4 yıl önce

Kim demiş evde fast food keyfi yapılmaz diye. Siz de ara sıra kendinizi şımartmak dışarıda severek yediğiniz fast food tarzı yiyecekleri evde nispeten daha sağlıklı bir tarzda hazırlamak istemez misiniz? Seçin, beğenin, kendinize göre katıp karıştırın ve güzel bir film eşliğinde evinizde keyif yapın. Afiyet olsun! Evde Kolayca Yapabileceğiniz 11 Fast-Food Tarifi 1) Bol Malzemeli Pizza Bol malzemeli pizza malzemeleri:  Pizza hamuru için: 1.5 su bardağı un Yarım su bardağı su 1 çay kaşığı yaş maya 1 çay kaşığı toz şeker 1 çay kaşığı tuz 2 yemek kaşığı zeytinyağı Domates sosu için: 1 domates 2 dal taze fesleğen 1 dal taze kekik Yarım diş sarımsak 1 tutam tuz 1 tutam karabiber Üzeri için: Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri 10-11 dilim sucuk 4-5 dilim sosis 4-5 dilim jambon 4-5 arpacık soğan 10-12 parça misket mozarella peyniri ya da top peynir Bol maddeli pizza hazırlanışı: Hamuru için mayayı ılık suda eritin. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.