Hindistan’dan gelen yolculara hapis cezası!

Günde 400 bin koronavirüs vaka sayısına ulaşan Hindistan’a birçok ülke uçuş yasağı uygulamaya başladı. Bir ülke ise aktarmalı olarak Hindistan’dan gelen vatandaşlarına 66 bin dolar ceza ve 5 yıl hapis cezası kararı aldı. Günde 400 bin koronavirüs vaka sayısına ulaşan Hindistan’a birçok ülke uçuş yasağı uygulamaya başladı. Bir ülke ise aktarmalı olarak Hindistan’dan gelen vatandaşlarına 66 bin dolar ceza ve 5 yıl hapis cezası kararı aldı. Pek çok ülke, rekor seviyede yeni vakanın görüldüğü Hindistan’dan gelen uçuşları yasaklama kararı aldı. Bu ülkeler arasında en sıkı tedbir ise Avustralya’dan geldi. Avustralya hükümeti, ülkeye doğrudan uçuşu yasaklamanın dışında Hindistan’dan evine aktarmalı uçuşla dönmeye çalışan Avustralya vatandaşlarının 66 bin dolarlık para cezasıyla veya 5 yıl hapisle karşı karşıya kalabileceklerini duyurdu. Söz konusu karar, Hindistan’da bulunan iki Avustralyalı kriketçinin, hafta başında hükümetin Hindistan’dan tüm doğrudan uçuşları yasaklamasına rağmen, Katar’dan aktarmalı olarak ülkeye dönmesinin ardından geldi. 9 BİN VATANDAŞ VAR Biyogüvenlik Yasası kapsamında alınan bu […]

Hindistan’dan gelen yolculara hapis cezası!

Günde 400 bin koronavirüs vaka sayısına ulaşan Hindistan’a birçok ülke uçuş yasağı uygulamaya başladı. Bir ülke ise aktarmalı olarak Hindistan’dan gelen vatandaşlarına 66 bin dolar ceza ve 5 yıl hapis cezası kararı aldı.

Günde 400 bin koronavirüs vaka sayısına ulaşan Hindistan’a birçok ülke uçuş yasağı uygulamaya başladı. Bir ülke ise aktarmalı olarak Hindistan’dan gelen vatandaşlarına 66 bin dolar ceza ve 5 yıl hapis cezası kararı aldı.

Pek çok ülke, rekor seviyede yeni vakanın görüldüğü Hindistan’dan gelen uçuşları yasaklama kararı aldı. Bu ülkeler arasında en sıkı tedbir ise Avustralya’dan geldi.

Avustralya hükümeti, ülkeye doğrudan uçuşu yasaklamanın dışında Hindistan’dan evine aktarmalı uçuşla dönmeye çalışan Avustralya vatandaşlarının 66 bin dolarlık para cezasıyla veya 5 yıl hapisle karşı karşıya kalabileceklerini duyurdu.

Söz konusu karar, Hindistan’da bulunan iki Avustralyalı kriketçinin, hafta başında hükümetin Hindistan’dan tüm doğrudan uçuşları yasaklamasına rağmen, Katar’dan aktarmalı olarak ülkeye dönmesinin ardından geldi.

9 BİN VATANDAŞ VAR

Biyogüvenlik Yasası kapsamında alınan bu kararla Hindistan’da bulunan 9 binden fazla Avustralya vatandaşının sınırlı sağlık olanaklarının bulunduğu ülkede mahsur kalması eleştirilere neden oldu.

Dünyada Hindistan paniği! O ülkeye dönene hapis cezası
Bazı hukukçular bunun hak ihlali olduğunu savunurken, Federal sağlık bakanı Greg Hunt, yasağı çiğneyenlerin hem para hem de hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek kararı savundu. Hunt, “Hükümet bu kararları hafife almıyor.

Dünyada Hindistan paniği! O ülkeye dönene hapis cezası
Ancak, Avustralya halk sağlığı ve karantina sistemlerinin bütünlüğünün korunması ve karantina tesislerindeki Kovid-19 vakalarının sayısının yönetilebilir bir düzeye indirilmesi kritik önem taşıyor” dedi.

‘ÜLKENİZE DÖNMEYİN’

Avustralya medyası bakanlığın bu kararını, “Avustralyalıların ülkelerine dönmeleri ilk kez suç olarak görülecek” şeklinde yorumlarken, önlemin Pazartesi’den itibaren yürürlüğe gireceği ve 15 Mayıs’a kadar uygulanacağı bildirildi.

Öte yandan, ABD de Hindistan’dan uçuşları askıya aldı ve Amerikan vatandaşlarının ülkeye dönmeleri tavsiye edildi. Hollanda, Uganda ve Kenya, Hindistan uçuşlarını kaldırırken, Birleşik Arap Emirlikleri var olan seyahat yasağının süresini uzattı.

HÜKÜMET CİDDİYE ALMALI

Hindistan’da bilim insanlarından oluşan ve hükümet tarafından kurulan SARS-CoV-2 Genetik Birliği’nin (Insacog) ilk şubat ayında tespit edilen korovirüsün Hint varyantı olarak bilinen ‘B.1.617’nin ‘yüksek seviyede’ tehlikeli ve ‘endişe verici’ olduğuna dair verilerini hükümetle paylaştığı, ancak yetkililerin önlem almadığı öne sürüldü.

Reuters’a konuşan 4 Hintli bilim insanı, uyarının ardından sağlık bakanlığının 24 Mart’ta medyaya ‘yüksek endişe’ kelimelerini içermeyen bir açıklama yayınladığında bulguları kamuoyuna açıkladığını ancak test ve karantinanın dışında ek önlem almadığını söyledi.

Uzmanlar, uyarılarına rağmen milyonlarca maskesiz insanın, Başbakan Narendra Modi ve diğer partilerin mitinglerine ve dini festivallere katıldığını ayrıca, tarım yasası karşıtı protestoların da devam ettiğini ifade etti.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 400 BİN

Koronavirüs salgınının merkez üssü haline gelen dünyanın ikinci en fazla nüfusa sahip ülkesi Hindistan’da, günlük vaka sayısı 400 bini geçti. Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 401 bin 993 vaka tespit edildi, virüs nedeniyle 3 bin 523 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak

Benzer Yazılar

Pegasus’tan Erivan uçuşları için başvuru

Güncel Haberler 2 yıl önce

Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un şubat ayı itibarıyla İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğunu bildirdi. Söz konusu başvurunun değerlendirmeye alındığını açıkladı Ermenistan Bölgesel Gelişim ve Altyapı Bakanlığı Sözcüsü Sona Harutyunyan, Pegasus’un İstanbul-Erivan uçuşu gerçekleştirebilmek üzere Ermenistan Sivil Havacılık Komitesi’ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Harutyunyan, Ermenistan Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada “Pegasus şubat ayından itibaren haftada 2 uçuş gerçekleştirmek üzere başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı. Başvurunun değerlendirmeye alındığını söyleyen Harutyunyan makul bir süre içerisinde karar alınacağını belirtti.

1600’den fazla uçak seferi iptal edildi

Güncel Haberler 2 yıl önce

ABD’de Covid-19’un omicron varyantına bağlı artışa geçen vakalar nedeniyle Noel tatilinde 1600’den fazla uçak seferi uçuş programından kaldırıldı. Uçuş verilerini derleyen Flightawarensitesine göre, salgının havayolları çalışanlarını etkilemesi nedeniyle sefer iptalleri yapıldı. İptal edilen uçak seferleri, Noel tatiline gitmek için hava limanlarını dolduran Amerikalıları zor durumda bıraktı. Dünya genelinde ise yine Covid-19 salgınına bağlı olarak cumadan pazar gününe 5 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Noel tatili zamanı, yıl içinde en fazla seyahat edilen, en yoğun dönemi oluşturuyor. Kaynak

İç hatlarda uygulanan tavan fiyata zam yapıldı

Güncel Haberler 2 yıl önce

İç hat bilet fiyatlarında uygulanan tavan fiyat uygulaması 100 Lira artışla 600 Türk Lirası’na çıkarıldı. Uygulamaya konulduğu andan itibaren gündemden düşmeyen tavan fiyat uygulamasında fiyat güncellemesi yapıldı. Yeni tarifeye göre; iç hatlarda en yüksek ücret 600 Lira olacak. TAVAN FİYAT UYGULAMASI Havayolu şirketlerinin fırsatçılık yapmasını önlemek amacıyla uygulanmaya başlanan tavan fiyat ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlamıştı. Dövizdeki artışla birlikte zaman zaman güncellenen fiyat uygulaması, birçok dönem havayolu şirketleri tarafından delinmiş ve tartışma konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl 500 Lira’ya çıkarılan tavan fiyat yeni zamla birlikte 600 Lira’ya yükseltildi. Kaynak

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.