Hostel Hayatı ve Hostel Nedir?

Yurtdışında hostel ekonomik bir şekilde yolculuk yapmak isteyen her gencin değerlendirmesi gereken bir seçenek. Biz de gençler için küçük bir hostel hayatı rehberi hazırladık. Hostel Nedir? Uzun yıllar boyunca dünyada sundukları uygun fiyatlarla sınırlı bir bütçeyle gezen gençlerin sıklıkla konakladıkları hosteller, son yıllarda ülkemizdeki gençler arasında da popüler olmaya başladı. Biz de kendine has bir konaklama kültürü sunan hostellerde sizi nelerin beklediğini anlatmak istedik. Gelin iyisiyle kötüsüyle hostel dünyasına bir giriş yapalım. Hosteller genelde sadece temel gereksinimlerin karşılandığı minimum düzeyde hizmetle otellere, pansiyonlara ve bunun gibi konaklama tesislerine göre daha uygun fiyatlar sunan tesisler. Hostellerde genellikle çok yataklı yatakhaneler ve ortak banyo alanları bulunur. Hostellerdeki kahvaltı servisi de diğer konaklama tesislerine göre çok daha mütevazidir. Bu sayede hosteller, gençler için uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunar. Hostel kavramı ilk olarak 20. yüzyılın başında Almanya’da ortaya çıkmış. Düşük gelire sahip gençlerin konaklama sorununu çözmek için ortaya çıkan bu kavram, zaman içinde sırt çantalı gezginlerin […]

Hostel Hayatı ve Hostel Nedir?

Yurtdışında hostel ekonomik bir şekilde yolculuk yapmak isteyen her gencin değerlendirmesi gereken bir seçenek. Biz de gençler için küçük bir hostel hayatı rehberi hazırladık.

Hostel Nedir?

hostel nedir

Uzun yıllar boyunca dünyada sundukları uygun fiyatlarla sınırlı bir bütçeyle gezen gençlerin sıklıkla konakladıkları hosteller, son yıllarda ülkemizdeki gençler arasında da popüler olmaya başladı. Biz de kendine has bir konaklama kültürü sunan hostellerde sizi nelerin beklediğini anlatmak istedik. Gelin iyisiyle kötüsüyle hostel dünyasına bir giriş yapalım.

Hosteller genelde sadece temel gereksinimlerin karşılandığı minimum düzeyde hizmetle otellere, pansiyonlara ve bunun gibi konaklama tesislerine göre daha uygun fiyatlar sunan tesisler. Hostellerde genellikle çok yataklı yatakhaneler ve ortak banyo alanları bulunur. Hostellerdeki kahvaltı servisi de diğer konaklama tesislerine göre çok daha mütevazidir. Bu sayede hosteller, gençler için uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunar.

hostel

Hostel kavramı ilk olarak 20. yüzyılın başında Almanya’da ortaya çıkmış. Düşük gelire sahip gençlerin konaklama sorununu çözmek için ortaya çıkan bu kavram, zaman içinde sırt çantalı gezginlerin sayısının artmasıyla kendi kültürünü yaratan farklı bir konsepte dönüşmüş. Bugün dünyanın dört bir yanında binlerce hostel bulunuyor.

 

Hosteller Nasıl Bir Konaklama Tecrübesi Sunuyorlar?  

Daha önce de dediğimiz gibi, hosteller sadece temel konaklama gereksinimlerinizi karşılayabileceğiniz fiyat odaklı konaklama tesisleri. Seyahatinizde konforlu bir konaklama sizin için önemliyse, hosteller sizin için pek de uygun değil.

Ancak bu dediklerimizden hostellerin rahatsız yerler olduğu anlamını çıkarmayın. Hosteller çoğu genç insanın ihtiyacı olan konforu karşılayabilecek düzeyde.

Hostellerin sundukları konaklama tecrübesinde ilk göze çarpan odaların özel oda değil, yatakhane şeklinde olması. Bazı hostellerde yatakhanelerle birlikte özel odalar da bulunsa da gençlerin en çok yatakhaneleri tercih ediyorlar. 

 

Hostel Odası

Yatakhaneler 3 kişiden başlayıp 30 – 40 kişi kapasitesine kadar değişiklik gösterebiliyor. Çoğu yatakhanelerde ranzalar bulunuyor.

Genelde yatakların yanında kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap bulunuyor. Hostellerin diğer farklı özelliklerinden biri ortak kullanım alanları. Çoğu hostelde tuvalet ve duşlar ortak kullanılıyor. Genellikle hostellerde 24 saat sıcak su bulmak mümkün.

Hostellerdeki diğer bir ortak kullanım alanı ise “common room” adı verilen ortak dinlenme alanı. Bu alan özellikle yeni insanlarla tanışmak için ideal. Hostel kültürü içinde tanımadığınız birine yaklaşıp bir “merhaba” demeniz yeni bir arkadaşlığın başlaması için yeterli. Hosteller dışa dönük, yolculuk yapmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş gençler tarafından tercih edildiğinden dolayı hostellerde ilginç hikayelere sahip yeni arkadaşlar bulmak hiç de zor değil.

Çoğu hostelde ekonomik bir şekilde yolculuk yapan misafirlerinin yeme içme masraflarını azaltmak için ortak kullanımlı bir mutfak bulmak mümkün. Bu mutfakta yemek yapmak ve yemeklerinizi saklamak için gerekli donanımlar bulunuyor. Tek yapmanız gereken süpermarkete gidip alışveriş yapmak.

Hostel mutfakları bu kültürünün önemli bir parçası. Daha önce tanımadığınız insanlarla birlikte yemek yapmak ve büyük sofralarda bu yemekleri yemek hostelde konaklamayı eğlenceli hale getiriyor.

Bazı hosteller misafirleri için eğlenceli aktiviteler de düzenliyor. Bu aktiviteler bisiklet gezileri ya da temalı partiler gibi etkinlikler olabiliyor. Kalacağınız hosteldeki aktivitelerden haberdar olmak için genellikle hostellerin ortak alanında yer alan panolara bakmanız yeterli.

Hosteller, hostelde çalışan personel tarafından temiz ve düzenli tutulsa da hostel kültürü içinde misafirlerin de gerekli özeni göstermesi bekleniyor. Bu yüzden  kullandığınız ortak alanı bulduğunuz gibi bırakmanız görgü kuralları bakımından oldukça önemli.

 

Hosteller Güvenli Mi?

Dışarıdan oldukça güvensiz gözüken hosteller aslında oldukça güvenli. Bu güvenin nedeni de hostellerde genellikle iyi niyetli genç gezginlerin konaklaması.

Hostellerdeki insanların birbirlerine karşı güveni, hostelleri sıcak bir konaklama seçeneği haline getiriyor. Ancak yine de temel güvenlik önlemlerini almanızda fayda var. Hostellerde konaklarken cüzdanınızı ve değerli eşyalarınızı yakınınızda bulundurun. 

Küçük Bir Hostel Sözlüğü

Hosteller kendine has kültürü olan konaklama tesisleri. Bu kültür hostellere özgü bazı kavramların ortaya çıkmasını sağlamış. İşte size bir hostelde konaklamadan önce bilmeniz gereken kavramlardan bazıları:

Check in: Tıpkı otellerdeki gibi hostellerde de tesise giriş yaptığınızda kayıt yaptırmanız gerekiyor. Ancak hostellerdeki personel sayısı az olduğundan dolayı check in işlemleri için saat sınırlaması olabiliyor. Bu yüzden kapıda kalmamak için hostele gitmeden önce check in saatini öğrenmenizde fayda var.

Curfew: Bazı hostellerde misafirlerin rahat bir uyku uyuyabilmesi ve güvenlik için belirli bir saatten sonra hostel kapıları kilitleniyor. Eğer gece geç saatte hostelinize dönmeyi planlıyorsanız, hostelinizde curfew uygulamasının olup olmadığını mutlaka sorun.

Lock out: Bazı hosteller temizlik için gün içinde belirli saatlerde hostelden çıkmanızı isteyebiliyorlar. Hostelin kapatıldığı bu saatlere “lock out” deniyor.

İlk Kez Hostelde Konaklayacaklar İçin İpuçları

hostel

Hostel kavramı konusunda genel bir bilgilendirme yapıktan sonra gelin ilk kez hostelde konaklayacakların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusuna değinelim.

Hostelinizi Seçerken Dikkatli Olun

Artık hemen hemen her yer hakkında internette yorumlar bulmak mümkün. Bu imkanı kullanın. Seçiminizi yapmadan önce kalacağınız yeri iyi tanıyın.

Hostelin hizmet kadar hostelin bulunduğu lokasyon da önemli. Kalacağınız hostelin şehir merkezine ve toplu taşımaya yakın olması şehir içi ulaşım masraflarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Havlularınızı ve Terliklerinizi Yanınıza Alın

Otellerde havlu, şampuan ve terlikler misafirlere ücretsiz olarak sunulur. Ancak aynı durum hostellerde söz konusu değil. Hosteller fiyatlarını düşük tutmak için bu tip yardımcı ürünleri misafirlerine sunmazlar.

Hostellerde konaklarken sorun yaşamamak için havlunuzu, şampuanınızı ve terliklerinizi yanınızda götürün.

Alt Ranzayı Tercih Edin

Ranza sisteminin olduğu bir yatakhanede kalıyorsanız ranzanın alt bölümünü tercih edin. Bu sayede yatağınızı bir koltuk gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca gece tuvalete kalkmanız daha kolay olur.

Kulak Tıkaçlarınız Olsun

Bir yatakhanede kalıyorsanız yatakhanede sizinle birlikte uyuyanlardan en azından birinin horlama problemi olması oldukça olası. Bu yüzden gece güzel bir uyku çekebilmek için bir çift kulak tıkacı edinmenizde fayda var.

Diğer bir yandan sizin de horlama sorununuz olabilir. Oda arkadaşlarınız bu duruma anlayışla yaklaşacaklardır. Ancak yine de siz alabileceğiniz tüm önlemleri alın. Eğer biri sizi gecenin bir yarısında uyandırırsa, ona kızmayın.

Yemek Yapmayı Öğrenin

Gittiğiniz yerin yerel mutfağını denemek yolculuk yapmanın en zevkli yanlarından biri. Ancak sınırlı bir bütçeyle yolculuk yapıyorsanız her öğününüzü dışarıda yiyerek geçiremezsiniz. Bunun için yemek yapmayı öğrenin ve hostelizdeki mutfaklarını kullanın.

Özellikle pratik Türk yemeklerini yapmayı öğrenerek yeni arkadaşlar edinmeniz mümkün. Yemek yapmayı seven farklı uluslardan birkaç arkadaş bulun ve onlara küçük bir Türk mutfağı ziyafeti çekin.

Utangaç Olmayın

Hosteller ilginç yeni arkadaşlar edinmek için harika yerler. Bu yüzden içinize kapanmayın. Mümkün olan her fırsatta yeni arkadaşlar edinmek için yakınınızdakilere “merhaba” deyin. Sıcak bir karşılık alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Özellikle arkadaşlarınızla birlikte yolculuk yapıyorsanız sadece kendi arkadaşlarınızla iletişim kurmayın. Yeni arkadaşlar edinip daha büyük gruplar oluşturmaya çalışın. Bu sayede farklı kültürleri tanıyabilir, yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Hostel Emanetini Kullanın

Çoğu hostel misafirlerinin çantalarını herhangi bir ücret talep etmeden saklar. Hostelden ayrıldığınız gün şehri gezmeye devam etmek istiyorsanız hostelinizdeki görevliden çantanıza göz kulak olmasını isteyebilirsiniz.

 

Kaynak : Skyscanner.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.