Huzur Veren Bir Koy: Arpabükü Koyu Gezisi

arpabükü koyu Türkiye

Arpabükü Koyu Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bulunan Çökertme Köyü’nde bulunuyor. Koy doğal güzellikleri ile öne çıksa da magazinsel yönü olarak da ön planda.

Huzur veren bir koy: Arpabükü Koyu gezisi bu yazıyı okuyorsanız yüksek ihtimalle doğal güzelliklere merakınız vardır ve bu tarz yerlere gitmeden önce biraz bilgi almak istemişsinizdir. Kesinlikle Türkiye’nin ender güzelliklerinden birisi olan Arpabükü sizler için mükemmel bir tatil tercihi olacaktır. Mandıra Filozofu filmine de ev sahipliği yapan, Binlerce yıllık doğal harika, kaynak suyu ile beslenen denizi, modern işletmelerden uzak sadece doğa ile başbaşa kaldığınız bir yer olan Arpabükü sizlere unutulmaz bir tatil vaad ediyor.

Arpabükü Koyu Konumu

Muğla’da bulunan bu doğal güzelliğin en önemli özelliklerinden bir tanesi orman ile denizin birleşen yeri olması. Bodrum merkeze 53 km uzaklıkta bulunan koy, Milas’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşımı biraz zor olan Arpabükü Koyu konumu çekilen zahmete kesinlikle değmektedir.

Arpabükü Koyu’na Nasıl Gidilir?

Arpabükü Koyu’na nasıl gidilir? diyenler, öncelikle Çökertme Köyü’ne ulaşmalısınız. Bodrum-Milas havaalanından yaklaşık 30-40 dakikalık bir yolculuğun ardından varabileceğiniz köye Milas’tan da toplu taşım araçları sefer yapmaktadır. Çökertmeye vardıktan sonra koya giden patikayı takip ederek bu muhteşem huzur dolu doğal güzelliğe ulaşabilirsiniz.

Arpabükü‘nde Ne Yapılır?

Arpabükü‘nde ne yapılır? diye düşünmek için gerçekten yeterli vaktiniz olmayacaktır diye düşünüyorum. Varır varmaz bu eşsiz güzellik karşısında etkilenecek ve bir an önce fotoğraflar çekmeye başlayacaksınız. Sevdiklerinizi bu eşsiz manzarada fotoğraflamak ve kendi fotoğraflarınızı böylesine güzel bir yerde çekmek sizlere hayli zaman harcatıcak olsa da yapacaklarınızın sadece küçük bir kısmını kapsıyor olacak. Belirli bir yol yürüdükten sonra koyun eşsiz denizi ile karşı karşıya geleceksiniz. Kaynağın beslediği bu denizin belirli yerleri buz gibi soğuk iken dipleri ise sıcaktır. Muğla’nın en güzel denizlerinden birisi olan bu denizde yüzmek sizler için çok zevkli olacaktır. Yüzlerce yıl deniz tarafından aşınan denizin dibindeki ve sahildeki taşları ayağınıza batarak rahatsız eden çakıllar gibi düşünmeyin aşınma sonucu hepsi dümdüz adeta parke hissi veriyorlar. Hiçbir işletmenin bulunmadığı bu yerde tamamen doğa ile başbaşa kalıyorsunuz. Yürüyüşle yapabilir bir taşlığın tepesinden eşsiz manzarayı izleyebilir ya da akşama kadar yüzebilirsiniz. Doğanın size vaad ettiği sayısız güzellikten yararlanmak tamamen sizin yaratıcılığınza ve yapmak istediklerinize kalmış.

Film Severlerin Uğrak Durağı

Mandıra Filozofu isimli filmin setinin çekildiği yer olan Arpabükü Koyu bu açıdan da kendine misafirleri sıklıkla çekmektedir. Hem doğa hem de film meraklılarının gelip görmek istediği yerlerden biri olan koy eşsiz güzelliği ile herkesi adeta büyülüyor. Yangında ormanlık alandaki ağaçların bir kısmı tahrip olsa da halkın ve üst düzey yetkililerin çalışmaları ile yeniden canlandırma yolunda çok büyük adımlar atılmaktadır. Bu yangına rağmen güzelliğinden ödün vermeyen Arpabükü Koyu film severlerin uğrak durağı olarak her tarzdan ve nesilden insanı kendine çekmeyi başarıyor.

Gezip Görülesi Bir Koy

Bunca güzelliği barındıran, bir kez uğrayanı kendine hayran bıraktıran Arpabükü Koyu kesinlikle tatil rotanız Muğla’ya düşüyor ise gezip görülesi bir koy olarak nitelendirilmeli. Herkesten uzak doğa ile iç içe tamamen sessiz ve sakin olan bu yer insanı bambaşka dünyalara sürüklüyor. Doğanın içinde çeşitli aktiviteler yapmak için ve birbirinden güzel fotoğraflar çekmek için kesinlikle gidilmesi gereken bir koy olarak kendinden söz ettiriyor Arpabükü Koyu.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle