İlginç Yeraltı Şehirleri

Dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç ve keşfedilmesi heyecan veren yeraltı şehirleri bulunuyor. Doğanın yeryüzündeki gücünü simgeleyen yeraltı şehirlerinin bir bölümü insanlık tarihine yön veren tarihi olaylara ev sahipliği yaparken, bazıları doğanın yardımıyla barınma ihtiyacını karşılamak isteyenlerin hayatını geçirdiği yaşam alanları olmuş. Anadolu topraklarında Hristiyanlığın ilk dönemlerinde dış dünyadan gizlenmek isteyenlerin inançlarını yaşamak için sığındığı Kapadokya’daki yeraltı şehirleri insanlığın istediğinde neler yapabileceğinin en önemli örneği olurken, kimi zaman savaştan kaçmak ve yalnızca kendini korumak içgüdüsüyle hareket eden insanoğlu kendini yeraltı şehirlerine hapsetmiş. İlginç Yeraltı Şehirleri 1. Derinkuyu, Kapadokya Kapadokya coğrafyası dünyada en çok yeraltı şehrinin bulunduğu bölgelerden biri. Günümüzde Türkiye’nin en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Kapadokya bölgesi, hoş butik otelleri, kayadan oyma yapıları ve sıcak hava balonu turlarının yanı sıra yeraltı şehirleriyle de ziyaretçilerini etkiliyor. Malum erken dönem Hristiyanlık devrinin en önemli bölgesi olunca, dönemin hakim gücünden korunmak için doğanın elverdiği yumuşak doku ile gizli şehirler kurulmuş ama bu […]

İlginç Yeraltı Şehirleri

Dünyanın dört bir yanında birbirinden ilginç ve keşfedilmesi heyecan veren yeraltı şehirleri bulunuyor. Doğanın yeryüzündeki gücünü simgeleyen yeraltı şehirlerinin bir bölümü insanlık tarihine yön veren tarihi olaylara ev sahipliği yaparken, bazıları doğanın yardımıyla barınma ihtiyacını karşılamak isteyenlerin hayatını geçirdiği yaşam alanları olmuş.

Anadolu topraklarında Hristiyanlığın ilk dönemlerinde dış dünyadan gizlenmek isteyenlerin inançlarını yaşamak için sığındığı Kapadokya’daki yeraltı şehirleri insanlığın istediğinde neler yapabileceğinin en önemli örneği olurken, kimi zaman savaştan kaçmak ve yalnızca kendini korumak içgüdüsüyle hareket eden insanoğlu kendini yeraltı şehirlerine hapsetmiş.

İlginç Yeraltı Şehirleri

1. Derinkuyu, Kapadokya

Kapadokya coğrafyası dünyada en çok yeraltı şehrinin bulunduğu bölgelerden biri. Günümüzde Türkiye’nin en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Kapadokya bölgesi, hoş butik otelleri, kayadan oyma yapıları ve sıcak hava balonu turlarının yanı sıra yeraltı şehirleriyle de ziyaretçilerini etkiliyor.

Malum erken dönem Hristiyanlık devrinin en önemli bölgesi olunca, dönemin hakim gücünden korunmak için doğanın elverdiği yumuşak doku ile gizli şehirler kurulmuş ama bu şehirlerin tarihçesi aslında Hititlere kadar uzanıyor. Bölgenin jeolojik yapısı, savaşlardan kaçmak için bölge halkına yer altı şehirleri kurmaları için ideal ortamı sunmuş.

Ben 36 yeraltı şehrinden en büyüğü olan Derinkuyu’ya gitmenizi tavsiye ederim. Ancak astım ya da kalp sorunu olanlar girmemeli zira hem çok dar hem de tek yönlü bir sıra halinde geziliyor. Üstelik aşağılara indikçe basınç farkı hissediliyor. Derinkuyu’nun 20 kat olduğu söyleniyor ama sadece 8 katı açık.

İlk katında ahırlar var, bu kadar dar alanlarda hayvanların dahi saklanmış olduğunu düşünmek çok garip geliyor insana. Mutfak, kiler, kilise, oturma odalarının yanı sıra şehirde bir de misyoner okulu var. Beni en çok etkileyen yokuş aşağı inilen daracık merdiven aralarında büyük yuvarlak taşları görmek oldu.

Taşlar şu an duvara dayalı duruyor ama zamanında bir akın ya da işgal olduğunda sürgülü sistemle kapatılır ve gelenlerin yolunu kesmek için kullanılırmış. Şehirde bir de ilk bakışta kuyu sanacağınız, göğe yükselen devasa bir baca var. 2. City of the Gods, Giza Platosu

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında yer alan Giza Platosu, ünlü büyük piramitler ve Büyük Sfenks’e ev sahipliği yapıyor. Antik dünyanın bu efsane yapıları, Mısır’ın Eski Krallığı döneminde MÖ 3. binlerin ikinci yarısında tamamlandı.

Yapımı ve mimari planı hakkında birçok soru işaretini barındıran piramitler insanlık tarihi boyunca gizemi çözülemeyen, birçok efsaneye ve varsayıma konu olan her daim merak edilen yapılar.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda birçok yeraltı şehrinin bulunduğu piramitlerin içerisinde labirenti andıran koridorlar, iç plana hakim olmayan birçok kişinin kaybolmasına, yeryüzüne çıkamamasına neden oluyor. İçerideki oksijenin yetersiz olması ve tanrıların laneti gibi iki ayrı düşünceyle ifade edilen piramitlerin yeraltı şehirleri gizeminin çözüleceği günü bekliyor.

3. Dara Antik Kenti

Mardin şehir merkezinin 30 km güneydoğusunda, Oğuz Köyü sınırlarında bulunan Dara Antik Kenti, Türkiye’de ismini yeni yeni duymaya başladığımız, tarihe, arkeolojiye ve efsanelere ilgisi olan birçok kişiyi heyecanlandıran bir yerleşim yeri.

Tarih boyunca Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerleri arasında kabul edilen Dara, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırlarını Sasani tehlikesine karşı korumak için kuruldu. Kaya içerisine oyulan sivil ve askeri yapılarıyla tam bir savunma kenti olan Dara’da yerleşimin büyük bölümü yeraltı şehri şeklinde tasarlanmış.

4. Burbon Tünelleri, Napoli

İtalya’nın Napoli şehrinde, şehrin en gizemli yerlerinden olan Burbon Tünelleri, İkinci Ferdinand Dönemi’nde 1853’te inşa edildi. Savaş yıllarında kent savunmasında önemli bir rol üstlenen tüneller içerisinde o yıllardan günümüze ulaşan araçlar, arabalar ve eşyaların bulunduğu tünel, tarihe tanıklık etmek için muhteşem bir atmosfere sahip.

Monte di Dio bölgesinde yapılan kazıların ardından ortaya çıkarılan tüneller bilim insanlarını şaşırttı ve dünyanın büyük ilgisini çekti. Yeryüzünden 100 metre aşağıda, kraliyet ailesi üyelerinin kaçışı ve savaştan korunmaları için tasarlanan tüneller, her biri birbiriyle bağlantılı koridorlar, yollar ve mağaralardan oluşuyor.

5. Cu Chi Tünelleri, Vietnam

Vietnam’ın en büyük şehri Ho Chi Minh City’e 70 km uzaklıktaki Cu Chi Tünelleri, Vietnam Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı büyük bir zafer kazanan Vietnam’ın savaş başarısını nasıl elde ettiğinin en önemli göstergesi.

Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen tüneller Amerikan askerinin Vietnam’da ne kadar sıkıntılı bir süreç geçirdiğine tanık olmak için harika bir rota. 945 ile 1975 yılları arasında devam eden 4 milyondan fazla sivilin hayatını kaybettiği, ABD’nin hedeflerine bir türlü ulaşamadığı Vietnam Savaşı, tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan.

Vietnamlı gerillaların mühendislik harikası olarak inşa ettiği tüneller Vietnam Savaşı’nın seyrini değiştirdi. İlk olarak Fransız işgaline karşı inşa edilen tüneller, Amerikan askerinin karargahlarına sızmak için kullanıldı. 25 yıl boyunca kazılan ve 250 km uzunluğa ulaşan bu tüneller sayesinde Vietnam askerleri Amerikan tarafına büyük kayıplar yaşattı.

Kaynak : turna.com

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 2 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 2 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.