İLK YARDIM ÇANTANIZDA NELER OLMALI & SEYAHAT İLAÇLARI

İLK YARDIM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER ❑ Yara bandı (klasik bez dokulu olanları en iyi) ❑ Steril gazlı bez ❑ Steril gazlı bandaj (en az 4 cm genişliğinde) ❑ Üçgen sargı bezi ❑ Kelebek sargı bandı ❑ Kulak pamuğu / pamuk ❑ Ecza bandı ❑ Elastik bandaj ❑ Antiseptik mendil ❑ Oksijenli su ❑ Yarabandı Ayakkabının hafif vurduğunu hisseder hissetmez orayı yarabandı ile kapayın. Eğer yara yaparsa yürümeniz çok zorlaşır. En iyi tedavi her zaman engellemektir. ❑ Makas Makası zaman zaman paket açmak gibi başka işler için muhtemelen ilk yardım çantasından çıkaracaksınız. İşiniz biter bitmez yerine koyun ki acil bir durum halinde aramak zorunda kalmayın. ❑ Cımbız Kaş almak için değil tabi ki! Kıymık, deniz kestanesi iğnesi çıkarmak ya da keneye müdahele etmek için ❑ Çengelli iğne ❑ Temel İlk Yardım El Kitabı   SEYAHAT EDERKEN YANIMIZDA GÖTÜRDÜĞÜMÜZ BAZI İLAÇLAR ÖNEMLİ: Gürcistan gibi bazı ülkeler ülkelerine ilaç sokmamak konusunda aşırı sertler. Ağrı kesici […]

Varsayılan Görsel

İLK YARDIM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

❑ Yara bandı (klasik bez dokulu olanları en iyi)

❑ Steril gazlı bez

❑ Steril gazlı bandaj (en az 4 cm genişliğinde)

❑ Üçgen sargı bezi

❑ Kelebek sargı bandı

❑ Kulak pamuğu / pamuk

❑ Ecza bandı

❑ Elastik bandaj

❑ Antiseptik mendil

❑ Oksijenli su

❑ Yarabandı

Ayakkabının hafif vurduğunu hisseder hissetmez orayı yarabandı ile kapayın. Eğer yara yaparsa yürümeniz çok zorlaşır. En iyi tedavi her zaman engellemektir.

❑ Makas

Makası zaman zaman paket açmak gibi başka işler için muhtemelen ilk yardım çantasından çıkaracaksınız. İşiniz biter bitmez yerine koyun ki acil bir durum halinde aramak zorunda kalmayın.

❑ Cımbız

Kaş almak için değil tabi ki! Kıymık, deniz kestanesi iğnesi çıkarmak ya da keneye müdahele etmek için

❑ Çengelli iğne

❑ Temel İlk Yardım El Kitabı

 

SEYAHAT EDERKEN YANIMIZDA GÖTÜRDÜĞÜMÜZ BAZI İLAÇLAR

ÖNEMLİ: Gürcistan gibi bazı ülkeler ülkelerine ilaç sokmamak konusunda aşırı sertler. Ağrı kesici getirmek bile suç. Başınız derde girebilir, gitmeden araştırın

❑ Ağrı Kesici

Aspirin olmasın. Kanı sulandırdığı için yaralanma halinde daha fazla kanamaya sebep olur.

❑ Kabız / ishal ilacı

❑ Anti-histaminik (Alerji ilacı)

❑ Mide bulantısını giderici ilaçlar (araç tutması için)

❑ Düşük kortizon oranlı krem (bebeklere verilenden)

❑ Öksürük ilacı

❑ Çinko ve C- vitamini içeren efervesan (Hastalanır gibi olunca direkt ayağı kaldırıyor)

❑ Yanık kremi

❑ Antibiyotikli krem

❑ Burun spreyi

❑ Kişisel ilaçlar

Doğum kontrol hapı, düzenli kullanılan ilaçlar gibi…

BU İKİ KONUYU ÇOK İYİ ÖĞRENİN!

İlk yardım çantasının tek başına mücadele edebileceği problemler basit problemlerdir, mesela domates keserken parmağını kanatmak, ya da elini yakmak gibi. Hayati durumlara müdehale edebilmek için ilk yardım eğitimi almanız gerekir. İlk yardım eğitiminiz yoksa bile şu iki konuyu çok iyi öğrenin:

1. Kalp Masajı

İngilizcesi az olanlar için videodaki önemli noktalar:
– 0.41 – Birisi bilinci kapalı şekilde yerde yatıyorsa ve bu şekilde sesler çıkarıyorsa muhtelemen kalp krizi geçiriyordur.
– Hemen 112’yi ara.
– Yeni araştırmalara göre artık suni teneffüs yapılmıyor çünkü zaten kalp atmazsa kandaki oksijen dolaşamayacağından kalp masajı üzerine yoğunlaşılıyor.
– 0.56’da göründüğü gibi ellerinizi kenetleyin.
– 0.58 masajı uygulayacağınız nokta burası (göğüs kafesinin ortasında, kolye ucunun durduğu yer)
– Ne kadar baskı uygulamalı? Her pompalama hareketinde göğüs kafesini 5-6 cm kadar aşağı esnetmeyi hedeflemelisiniz. Yani aslında baya yoğun bir efor sarf etmeniz lazım.
– 1.14 – Sert ve hızlı şekilde masajı tekrarlamalı. Ne kadar hızlı pompalamalı? Her saniyede 2 kere olacak şekilde. Çalan şarkı Staying Alive’ın ritimi aynı oluyor. Videodan mutlaka izleyin.
– Ambulans gelene kadar usanmadan devam edin.

2. Alerjik Reaksiyon

En basit haliyle anlatmak gerekirse şiddetli bir alerjik reaksiyon, yaşayabileceğiniz en tehlikeli şeylerden birisi. Dakikalar içinde insanın ölmesi bile mümkün olabiliyor. Bu tip aşırı şiddetli alerjilere anafilaksi deniyor. Yemek alerjileri ve arı sokmaları en yaygın tetikleyiciler. Bu sebeple kamp hayatında daha önce yemediğiniz bir şey yemeyin, sadece vücudunuzun ters tepki vermediğini bildiğiniz şeyler yiyin. Hayatınızda daha önce sizi arı sokmadıysa bir alerji testi yaptırmanız çok önemli.

Bu tip şiddetli alerjileri olan insanlar yanlarında EpiPen denilen bir acil durum iğnesi taşımanası gerekir. Bu iğne kıyafet üzerinden bile uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır çünkü alerjik reaksiyonlara acil müdehale etmek gerekir, soyunmak için bile vakit yoktur. Ancak etkisi 15 dakika sonra azalmaya başladığından hastaneye ulaşana kadar antihistaminiklerle takviye edilmesi gerekir. Mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

 

Kaynak : Bizevdeyokuz.com

 

 

 

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.