İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler

Teknoloji günlük yaşamımızı kolaylaştıran en büyük devrim olarak kabul ediliyor. Son dönemde alanda yaşanan gelişmelerle birçok şey daha da kolaylaştı. İnternete bağlı herhangi bir akıllı cihazla alışveriş yapabiliyor, evimizden çıkmadan bulunduğumuz yerden dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri takip edebiliyor, evimizdeki cihazları kontrol edebiliyoruz. Resmi kurumlar ve bankalarla olan ilişkilerin dijital alana yönlendirilmesiyle birlikte her türlü iş ve işlemi birkaç tuşla halledebiliyoruz. Bu rahatlık aynı zamanda birçok alanda personel, bürokrasi, kırtasiye ve zamandan da tasarruf sağlıyor. Dünyanın önde gelen müzelerinin dijitalleştirme izni olan bölümlerini de bir cihaz aracılığıyla sanal ortamdan izlemek, eserlere yakından bakmak mümkün. Bambaşka bir coğrafyadaki ülkeye, şehre gitmeye gerek kalmadan müze gezintisi yapmak inanılmaz bir deneyim. İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler 1. Louvre Müzesi, Paris Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, dijital müze alanında öncü mekanlardan. 2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayan müzede bulunan birçok eseri müzenin web sitesinden izlemek mümkün. Müzede […]

İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler

Teknoloji günlük yaşamımızı kolaylaştıran en büyük devrim olarak kabul ediliyor. Son dönemde alanda yaşanan gelişmelerle birçok şey daha da kolaylaştı.

İnternete bağlı herhangi bir akıllı cihazla alışveriş yapabiliyor, evimizden çıkmadan bulunduğumuz yerden dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri takip edebiliyor, evimizdeki cihazları kontrol edebiliyoruz.

Resmi kurumlar ve bankalarla olan ilişkilerin dijital alana yönlendirilmesiyle birlikte her türlü iş ve işlemi birkaç tuşla halledebiliyoruz. Bu rahatlık aynı zamanda birçok alanda personel, bürokrasi, kırtasiye ve zamandan da tasarruf sağlıyor.

Dünyanın önde gelen müzelerinin dijitalleştirme izni olan bölümlerini de bir cihaz aracılığıyla sanal ortamdan izlemek, eserlere yakından bakmak mümkün. Bambaşka bir coğrafyadaki ülkeye, şehre gitmeye gerek kalmadan müze gezintisi yapmak inanılmaz bir deneyim.

İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler

1. Louvre Müzesi, Paris

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, dijital müze alanında öncü mekanlardan.

2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayan müzede bulunan birçok eseri müzenin web sitesinden izlemek mümkün. Müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır, Yakın Doğu eserleri sergileniyor. Müzenin en ünlü eseri ise Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu

Müze web sitesi: https://www.youvisit.com/tour/louvremuseum

2. Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli, Vatikan

İtalya’nın başkenti Roma’da küçük bir şehir devleti olan Vatikan, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi. Sanatın kalbi, sanatın merkezi gibi tanımlamalarla anılan Vatikan’da Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Müze koleksiyonunun önemli bir kısmının dijital dünyaya aktarılması sebebiyle müzedeki eserleri akıllı bir cihaz aracılığıyla görmek mümkün.

Müzede en dikkat çeken eserler arasında Papalık odaları, Antik mısır koleksiyonu, tavan süslemeleri, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri bulunuyor. Vatikan’a gitmeden Vatikan’ın atmosferini sanal ortamda hissedebilirsiniz.

Müze web sitesi: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/cappella-sistina/tour-virtuale.html

3. Salvador Dali Müzesi, Figueres

Barselona’dan 2 saatlik bir tren yolculuğu uzaklığındaki Figueres kentinden yer alan Salvador Dali Müzesi, İspanya’nın dünyaca ünlü ressamının eserlerini görebileceğiniz en ünlü adres. Salvador Dali’nin 400’den fazla eserinin sergilendiği müzede sanal tur yaparak eserleri yakından inceleyebilirsiniz. Müze sanal turunun en güzel özelliği herhangi bir eserin üzerini tıkladığınızda o eserle ilgili bilgi alabilmeniz.

Müze web sitesi: https://thedali.org/virtual-tour/

4. Ayasofya Müzesi, İstanbul

Dünyanın 7 yeni harikası arasında yer alan Ayasofya Müzesi, İStanbul’da, Tarihi Yarımada’da en çok ziyaretçi ağırlayan eserlerden biri. İnşa edildiği tarihten itibaren 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan yapı, 1453’te Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından camiye çevrildi.

482 yıl boyunca cami olarak ibadete açık olan Ayasofya, Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzenin iç mekanını web sitesi aracılığıyla görüntülemek mümkün.

Web sitesi: http://www.3dmekanlar.com/tr/ayasofya.html

5. Doğal Tarih Müzesi, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum), doğal yaşam ve insanlık tarihini hissedebileceğiniz, dünyanın en iyi müzelerinden biri.

Yeryüzünün geleceği, doğal felaketler, insan, bitki ve hayvan türleri hakkında çok geniş bir koleksiyona sahip olan müzede 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türünün gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekiliyor.

Online olarak ziyaret edilebilen müzede kalıntıların üzerini tıklayarak o kalıntı hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Müzenin en bilinen eseri ise mavi balina iskeleti. Bitki kökleri, mamut ve çok sayıda hayvan ve bitki türünü görebileceğiniz müzeyi internetten keşfedin.

Kaynak: turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.