İspanya Gezi Rehberi

Avrupa

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır.

Granada

İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz.

Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır.

Granada’nın Eski Kenti

Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada çeşitli hediyelik eşya dükkanları ve çay evleri bulabilirsiniz. Ayrıca şehrin güzel katedralini keşfederek biraz zaman geçirebilirsiniz.

Granada aynı zamanda dünyanın en büyük Gotik sarayı olan güçlü Alhambra’ya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu UNESCO Dünya Mirası Alanı aslen bir Mağribi kalesiydi ve 1492’de saraya dönüştürüldü. Daha sonra bir Hıristiyan mahkemesi oldu. Şehir 17. yüzyılda geriledi, ancak 18. yüzyılın Romantik hareketi sırasında yeniden popülerlik kazandı.

Granada’nın plajları

Granada, güney İspanya’da bir ildir ve Akdeniz’de yer almaktadır. Murcia, Jaén, Córdoba ve Almera illeriyle komşudur. Granada, İngilizce’de “Grenada” olarak da bilinir (Bu aslında Grenada olarak telaffuz manasına gelmektedir). Güzel bir iklime sahiptir ve sıcak yaz aylarında plajlarında dinlenebilirsiniz.

Granada, 18 belediyeye ve 73 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Bunlar arasında, yıl boyunca temiz su ve hoş sıcaklıklarla karakterize edilen Costa Tropical bulunmaktadır. Sierra Nevada olarak bilinen kıyı dağları kıyı şeridini korur ve yemyeşil, tropik bir ortam sağlar. Bu bölge plajlara, koylara ve bir sera denizine sahiptir ve bu da onu sahilde bir gün geçirmek için mükemmel bir yer haline getirir.

Granada’nın tapas barları

Ohio, Dayton’da bulunan Bar Granada, zanaat tekilaları, margaritalar ve sıfırdan Meksika yemekleri ile çeşitliliği karşılamaktadır. Mutfakta Birria tacos bulunur. Restoranın adı Meksika mutfağından geliyor ama aynı zamanda canlı performansların da izlenebileceği bir yer.

Yemek lezzetli ve uygun fiyatlı. Barların çoğu ilk içkiniz için ücretsiz tapas sunar, bu nedenle olabildiğince çok denemeden hiçbir şey için para ödemenize gerek yoktur. Genellikle Rakyon fiyatları 5 EUR ile 10 EUR arasındadır ve genellikle çeşitli tapasları ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ücretsiz tapaslara ek olarak, genellikle bardak başına 2-3,50 EUR tutarındaki bira ve ev şarabı içebilirsiniz.

Sevilla

İspanya’da Sevilla’ya ziyaret düşünüyorsanız, gitmek için en iyi zamanı bilmek önemlidir. Tipik olarak turistler, havanın ılıman olduğu ve turist trafiğinin yüksek olmadığı ilkbahar ve sonbahar aylarında şehri ziyaret eder. Bu aynı zamanda otellerin daha uygun fiyatlı olduğu zamandır. Buna ek olarak, büyük yıllık festivallerin çoğu bu süre zarfında Sevilla’da gerçekleşir.

Sevilla, Endülüs’ün başkenti ve bölgenin en büyük şehridir. Şehir, Güney İspanya’nın geri kalanına yapılacak bir yolculuk için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Bölge, güzel manzarası, genişleyen sıradağları ve muhteşem Mağribi mimarisi ile ünlüdür. Sevilla’ya seyahat edenler, şehrin tüm turistik yerlerini görmek için burada en az üç gün geçirmeyi planlamalıdır. Sevilla gezisi için sizleri bekleyen seyahat planlarını ise önceden planlayarak gideceğiniz birçok noktayı seçmeniz önemli bir noktadır.

Madrid

İspanya’da bir tatil planlıyorsanız, Madrid gitmek için harika bir yerdir. İlkbahar ve yaz aylarında sıcaklıklar ılımandır ve hava nispeten rahattır, bu nedenle klimayla uğraşmadan dolaşabilir ve bahçelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca 20 dönümlük bir alana yayılan ve içinde seralar, heykeller ve tertemiz peyzajlı bahçeler bulunan şehrin ünlü Botanik Bahçelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Madrid’in metro sistemi, şehrin her yerinde bulunan birçok durağı ile mükemmeldir. Bölge sistemine sahiptir ve fiyatlar genellikle düşüktür, en ucuz fiyatlar 1.50 Euro civarındadır. Ayrıca, şehri yalnızca bir veya iki günlüğüne ziyaret edenler için sabit ücretli metro kartları mevcuttur. Buna ek olarak, Madrid’de 10.000’den fazla duraklı 2.000’den fazla otobüs ve 200 güzergâh bulunmaktadır.

Marbella

İspanya’da bir tatil planlıyorsanız, sahil kasabası Marbella’da biraz zaman geçirmek harika bir fikir olacaktır. Bu sahil kasabası, lüks tatil köyleri ve canlı gece hayatıyla ünlüdür. Şehirde birçok cazibe merkezi vardır ve turistler açık havada da eğlenebilirler. Farklı alanları görmek ve doğal manzaranın tadını çıkarmak için bisiklet turları mevcuttur. Bisiklet turları genellikle iki ila üç saat sürer ve kişi başı 30 Euro’ya mal olur.

Marbella’da katılmak isteyebileceğiniz çok sayıda kültürel etkinlik vardır. Örneğin şehir, dünyanın en eski boğa güreşi ringine ev sahipliği yapıyor. Güzel manzaralı güzel bir kasaba olan Setenil de las Bodegas’ı (kaya evleri) de ziyaret edebilirsiniz. Birçok tur şirketi bu şirin kasabaya günübirlik geziler düzenlemektedir. Kasaba ayrıca Marbella Kalesi de dahil olmak üzere bir dizi tarihi binaya sahiptir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle