İspanya Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Muhteşem dansları, renkli festivalleriyle akıllarda yer edinen ülkelerden biri olan İspanya, bulunduğu konum itibariyle medeniyetlerin birleştiği bir yer olarak biliniyor. Büyüleyici tarihinin yanı sıra, sıcak iklimi kadar sıcak kanlı insanlarıyla da öne çıkan İspanya hakkında çok fazla bilinmeyen şeyler de mevcut.  Lezzetli yemekleri ve dinamikliğiyle adından söz ettiren İspanya hakkında daha önce pek duyulmayan ya da yanlış bilinenler… Zeytinyağının asıl memleketi Zeytinyağı denince aklınıza ilk gelen ülke İtalya olabilir fakat İspanya neredeyse İtalya’nın iki katı daha fazla zeytinyağı üretiyor. İspanya’da yiyeceğiniz birçok yemeğin zeytinyağıyla yapıldığını da söyleyebiliriz. Yine de İspanya zeytinyağı tüketimi konusunda İtalya’dan bir adım daha geride. Portekiz’e kabloyla yolculuk imkanı İspanya’dan Portekiz’e saatte 80 km hızla 720 metre uzunluğunda bir kablo üzerinde 1 dakikalık bir yolculuk yapmak istemez misiniz? Üstelik bu yolculuğun sonunda az önce geçirdiğiniz bir saati de hiç yaşamamış olacaksınız. Bunun için sadece paranızın ve pasaportunuzun cebinizde olması yeterli. Uykunun değer gördüğü yer İspanyollar tatillere, molalara bayılan bir millet. Yaşam kalitesinin önemini […]

İspanya Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Muhteşem dansları, renkli festivalleriyle akıllarda yer edinen ülkelerden biri olan İspanya, bulunduğu konum itibariyle medeniyetlerin birleştiği bir yer olarak biliniyor. Büyüleyici tarihinin yanı sıra, sıcak iklimi kadar sıcak kanlı insanlarıyla da öne çıkan İspanya hakkında çok fazla bilinmeyen şeyler de mevcut. 

Lezzetli yemekleri ve dinamikliğiyle adından söz ettiren İspanya hakkında daha önce pek duyulmayan ya da yanlış bilinenler…

Zeytinyağının asıl memleketi

zeytinyağı

Zeytinyağı denince aklınıza ilk gelen ülke İtalya olabilir fakat İspanya neredeyse İtalya’nın iki katı daha fazla zeytinyağı üretiyor. İspanya’da yiyeceğiniz birçok yemeğin zeytinyağıyla yapıldığını da söyleyebiliriz. Yine de İspanya zeytinyağı tüketimi konusunda İtalya’dan bir adım daha geride.

Portekiz’e kabloyla yolculuk imkanı

kablo italya

İspanya’dan Portekiz’e saatte 80 km hızla 720 metre uzunluğunda bir kablo üzerinde 1 dakikalık bir yolculuk yapmak istemez misiniz? Üstelik bu yolculuğun sonunda az önce geçirdiğiniz bir saati de hiç yaşamamış olacaksınız. Bunun için sadece paranızın ve pasaportunuzun cebinizde olması yeterli.

Uykunun değer gördüğü yer

siesta

İspanyollar tatillere, molalara bayılan bir millet. Yaşam kalitesinin önemini dillerinden düşürmeyen İspanyollar, öğlene kadar çalışıp bu öğleden sonralarını ise uyuyarak geçiriyor. Yani öğlen bir şeye ihtiyacınız olduğunda açık iş yeri bulamayabilirsiniz. Siesta adını verdikleri bu molaların sıcak iklimden kaynaklandığı da söyleniyor.

Dünyanın en uzun isimleri

alfabe

Pablo Picasso’nun asıl isminin Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olduğunu biliyor muydunuz? İspanyollar uzun isimleriyle meşhurdur. Bu durum, ülkede herkesin iki tane soyisminin bulunmasından kaynaklanıyor. İspanya’da yaşayanlar hem annesinin hem de babasının soyismini kullanmak durumundalar. Son dönemde bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılıyor.

En çok konuşulan yabancı dil

ispanyolca

Dünyanın en çok konuşulan ikinci dili İspanyolca. Birinci sırada ise Çince yer alıyor. İspanyolca sadece İspanya’nın değil, aynı zamanda Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Şili, Paraguay, Panama, Meksika, Nikaragua, Honduras, Guatemala, El Salvador, Ekvador, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Uruguay, Porto Riko, Venezuela ve Ekvator Ginesi’nin de resmi dili.

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.