İSPANYA’DA FARKLI KÜLTÜRLERİN BİR ARADA OLDUĞU YER: TOLEDO

Avrupa

Tarih ve kültüre meraklı bir gezginseniz, İspanya’nın başkenti Madrid’e sadece 70 km uzaklıkta bulunan Toledo şehrini mutlaka listenize almalısınız. 1986 yılından beri UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Toledo, gezilecek yerleri, tarihi ve farklı medeniyetindeki izleriyle İspanya’nın gizli mücevheri durumunda. Geçmişi M.Ö 3000’li yıllara uzanan şehir Arap, Hristiyan ve Yahudilere ev sahipliği yapmış. Dolayısıyla şehirdeki yapılarda 3 farklı medeniyetin izlerini görebilirsiniz. Çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşan şehri biraz yakından tanıyalım.

Madrid, İspanya’nın başkenti unvanını 1561 yılında Toledo’dan almış. Ancak başkentlik unvanını her ne kadar Madrid’e kaptırsa da, zengin kültürü sayesinde hep ayakta kalmayı başarmış. Günümüzde gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği şehir, İspanya’nın turizm destinasyonları arasında gösteriliyor.

Geçmişi bu kadar uzun olan Toledo’nun tarihine bakacak olursak, M.Ö. 400 yılına kadar Roma hakimiyeti altında kalmış. 6. yüzyılda bir Cermen ırkı olan Vizigotların eline geçtiğinde önemli bir hale gelmiş. Ancak en zengin dönemlerini 13. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış. Bir dönem, Endülüs Emevi kontrolü altına giren Toledo’ya o zamanlarda çok sayıda camiler yaptırılmış. Daha sonrasında Yahudi ve son olarak Hristiyanların kontrolü altına girmesi nedeniyle camiler kiliseye dönüştürülmüş. Ancak, apılardaki İslam mimarisi esintisi kendisini hiç gizlemiyor. Dolayısıyla zengin bir dünya ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Toledo, İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait izlerin rahatlıkla görülebildiği ortak bir kültürel ve tarihi mirası temsil ediyor.

Toledo sokaklarında mistik bir havanın olduğu etkileyici bir kent… Gezinizin daha ilk anlarında daracık sokakların güzelliği karşısında büyülenmeniz mümkün. Arabaların bile girmesinin neredeyse imkansız olduğu sokaklarda kendinizi bir film setinde gibi hissedeceksiniz. Çiçeklerle süslü sokaklarda yer alan butik mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, marketler, cafe ve restoranlar muhteşem bir güzellik sunuyor. Kentin içinde labirent gibi olan sokaklarda hangi araya girerseniz girin, belli bir zaman sonra yine şehrin ana meydanına çıkacağınızdan şüpheniz olmasın. Yani kentteki tüm sokaklar tek bir meydanda birleşiyor.

TOLEDO GEZİLECEK YERLER

Küçük ve şirin bir kent olan Toledo gezilecek yerleri 13. yüzyılda yapılan San Martin Köprüsü, şehir surları ile Alcazar of Toledo (Toledo Kalesi), İslam ve İspanyol mimari tarzıyla yapılıp sonradan kiliseye çevrilen camiler, İspanya’nın en görkemli gotik katedrallerinden Toledo Katedrali ve Santa María la Blanca Sinagog olarak sıralayabiliriz.

İSPANYA’NIN EN BÜYÜK 3. KATEDRALİ

Toledo’da görülmesi gereken yerler arasında en dikkat çeken yapı olarak Toledo Katedrali geliyor. İspanya’nın en büyük 3. katedrali olan bu katedral Gotik mimari tarzıyla inşa edilmiş. Katedralin iç kısmı da bir hayli etkileyici. Özellikle içinde gezerken tavanda bulunan dünyaca ünlü ressam El Greco’nun süslemeleri ve orijinal resimlerine dikkat etmelisiniz. İspanyanın dini merkezi olan ve yapımı 267 yıl süren katedral Azize Meryem’e adanmış bir eser…

TOLEDO ALCAZAR KALESİ

Şehrin en yüksek noktası Alcazar yani saray kalesi, 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun sarayı olarak inşa edildi. Sarayın içinde şehrin her tarafında izleri olan Yahudi kültürünün müzesi Museo Sefardi ve Santo Tome Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kalenin içinde yer alan kilisede El Greco’nun eserlerini de görmek mümkün. Şu an ise kalenin içinde bir Askeri Müze bulunuyor. Askeri üniformalardan silahlara kadar birçok önemli eşyaları görebilirsiniz. Kalenin bulunduğu tepeden tüm Toledo’yu kuş bakışı seyretmek mümkün oluyor.

SAN MARTIN KÖPRÜSÜ

Toledo’da görülmesi gereken yerlerden biri de San Martin Köprüsü… 14. yüzyılda Tajo Nehri üzerine yapılmış olan köprü özellikle mimari yapısıyla dikkat çekiyor. 5 kemeri olan köprünün üzerine çıktığınızda ise şehrin tüm manzarasını görme ve fotoğraflama imkanına sahipsiniz.

İSLAM ETKİSİNİN OLDUĞU SİNAGOG

Santa Maria La Blanca Sinagogu, Toledo’da İslam mimarisinin en çok etkisinin olduğu yapılardan biri. 1203 yılında sinagog olarak inşa edilen ve 15. yüzyılda kiliseye dönüştürülen sinagog gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Sütunların olduğu yapı, Avrupa’nın en eski sinagogları arasında yer alıyordu. Günümüzde müze olarak da hizmet veren yer, Toledo’ya katolik bir kilise olarak kazandırıldı.

TOLEDO’DAN NE ALINIR?

Toledo’da kılıç, seramik ve ipek üretimi yapılmaktadır. Günümüzde de atölyelerde kılıçlar üretilip hediyelik olarak satılmaktadır. Şehirden hatıra olarak kılıç almanızı öneririz. Bugün atölyelerin de aynı yerde olduğu mağazalarda üretilen kılıç, bıçak ve hançerleri satın alabilirsiniz. Bu arada aldığınız kılıçları uçakta yanınıza almayıp bavulunuza koyduğunuz sürece sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle