İSPANYA’DA MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI: VALENCİA

Valencia, İspanya’nın batısında deniz kenarında olması ile en popüler turist mekanlarından biri durumunda. Barcelona ve  Madrid’den sonra en büyük üçüncü şehri olan Valencia, M.Ö. 138’de  kurulmuş ve yerleşim yeri olarak İspanya’nın en eski yeri. Romalılar tarafından kurulan şehir, birçok farlı kültüre ev sahipliği yapmış. Romalılar, Vizigotlar, Berberiler, Müslüman Araplar ve Aragonlar buraya yerleşerek şehri kültürel bakımdan zenginleştirmiş. Bu nedenle şehir farklı mimari yapıları, derin tarihi ve zengin kültürü ile İspanya’nın en ideal noktası… Şehir, Akdeniz kıyıları boyunca 15. ve 16. Yüzyıl dönemlerinde önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Kumlu plajları, yeşil bahçeleri,  çeşitli parkları ve harika doğası ile her daim turistlerin ilgi odağı olmuş olan Valencia’da gezilecek yerler; VALENCİA KATEDRALİ Valencia’nın eski şehir merkezinde yer almakta olan katedral, harika bir  mimari yapıya sahip. Aziz Mary Katedrali olarak da bilinen ve Gotik mimari tarzına sahip olan katedral, Romanesk, Rönesans ve Fransız mimari tarzlarının izlerini taşıyor. Katedral, ilk olarak  Endülüslü Araplar tarafından bir cami olarak inşa […]

İSPANYA’DA MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI: VALENCİA

Valencia, İspanya’nın batısında deniz kenarında olması ile en popüler turist mekanlarından biri durumunda. Barcelona ve  Madrid’den sonra en büyük üçüncü şehri olan Valencia, M.Ö. 138’de  kurulmuş ve yerleşim yeri olarak İspanya’nın en eski yeri.

Romalılar tarafından kurulan şehir, birçok farlı kültüre ev sahipliği yapmış. Romalılar, Vizigotlar, Berberiler, Müslüman Araplar ve Aragonlar buraya yerleşerek şehri kültürel bakımdan zenginleştirmiş. Bu nedenle şehir farklı mimari yapıları, derin tarihi ve zengin kültürü ile İspanya’nın en ideal noktası…

Şehir, Akdeniz kıyıları boyunca 15. ve 16. Yüzyıl dönemlerinde önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Kumlu plajları, yeşil bahçeleri,  çeşitli parkları ve harika doğası ile her daim turistlerin ilgi odağı olmuş olan Valencia’da gezilecek yerler;

VALENCİA KATEDRALİ

Valencia’nın eski şehir merkezinde yer almakta olan katedral, harika bir  mimari yapıya sahip. Aziz Mary Katedrali olarak da bilinen ve Gotik mimari tarzına sahip olan katedral, Romanesk, Rönesans ve Fransız mimari tarzlarının izlerini taşıyor. Katedral, ilk olarak  Endülüslü Araplar tarafından bir cami olarak inşa edilmiş.  Daha sonra şehir, Hristiyanlarca ele geçirilince katedral olarak kullanılmaya başlanmış. 16 Yüzyılda şehirde çıkan bir yangın nedeniyle Katedral büyük hasar almış. Katedral, farklı dönemlerde büyütülerek geliştirilmesiyle zengin ve farklı özellikleri bir arada barındıran mimariye sahip. Katedral’in dış mimarisi ise Gotik, Barok ve Neo-klasik mimari tarzlarının izlerini taşıyor.

CİTY OF ARTS AND SECİENCES

Sanat ve Bilim Kenti olarak adlandırılan City of Arts and Sciences tümüyle 110 bin metre kare bir alanı kapsıyor. Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan ve 42 milyon litre su hacmi bulunan Oceanografic,  yunuslar ve köpekbalıkları ile birlikte binlerce tür, flora ve fauna barındırıyor. Burası aynı zamanda Valencia’da gezip görülecek yerler arasında en popüler olanı…

ŞEHRİN EN BÜYÜK PAZARI

1928’de King Alfonso XIII tarafından açılan ve Valencia’nin  en büyük kapalı pazarı olan Central Market görülmeye değer bir yer. 8000 metrekarelik bir yüzey alanıyla, 1000’den fazla satış noktası. 1914’te Francisco Guardia ve Alejandro Soler tarafından tasarlanan bu pazarda sebze, meyve, et ve balık başta olmak üzere birçok ürün satılıyor.

BELEDİYE BİNASI

Mimar Miguel Angel Navarro tarafından tasarlanan ve 18. yüzyılda inşa edilen tarihi yapı,  Neo-Klasik mimari tarzında.  İhtişamıyla etkileyici bir bina ve binanın içinde aynı zamanda Şehir Müzesi (Museo Histórico Municipal) bulunuyor.

TURİA BAHÇELERİ

Turia Nehri’nin kurumuş yatağı olan ve Turia Nehri’nin sel taşkını nedeniyle nehrin yönü değiştirilmiş.  Kurutulan nehir yatağı günümüzde bisiklete binebileceği, yürüyüş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri yeşil ve büyük bir park haline getirilmiş. Kurutulan nehir boyu verimli topraklar üzerinde Birçok farklı ağaç türünü görebileceğiniz 11 km’lik yeşil alanında seyahatseverlere birbirinden farklı sayısız güzellikler sunuyor.

HAYVANAT BAHÇESİ

Safari tarzındaki hayvanat bahçesi, Afrika’nın doğal yaşam alanlarında geziyor hissi uyandırıyor. Yaklaşık olarak 4000 hayvan ile 250 hayvan türünün olduğu hayvanat bahçesinde hayvanları yakından görebiliyorsunuz. Bahçedeki hayvanlar ile  gezginler arasında kafes ve korkuluk bulunmuyor. Hayvanlar arasında hiç  engeller yokmuş gibi tasarlanan göletler ve nehirlerle doğal bir şekilde mesafe konmuş. Afrika’nın doğal yaşam alanını hissedeceğiniz 200.000 metrekarelik alana kurulmuş olan hayvanat bahçesinde; aslan, şempanze, goriller, sırtlanlar ve zürafaları yakından görebiliyorsunuz.

TARİHİ İPEK BORSASI

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki bu tarihi yapı şehrin en önemli, zarif ve enteresan yapılarından biri. Dünyadaki Gotik mimari tarzda yapılmış fakat dini bir mabet olmayan tek yapı.  Yapımı 100 yılda tamamlanan ve bu dönemde içerisinde Avrupa’nın en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biri olmuş.

Üç ana birimden oluşan yapı oldukça yüksek ve geniş.

1 ) Ana Salon,  tüccarların belli dönemlerde  araya geldiği ve  pazarlık yapar, iş anlaşmalarının yapıldığı kısım.

2) Ticaret Mahkemesi,  İspanya’nın ilk ticaret mahkemesi olarak bilinen kısım Yazılı kurallara uymayan tüccarlar bu getirilip mahkemede yargılanır ve yapıya ait olan kulenin içindeki hapishaneye atılır.

3) Kule, kurallara uymayan ve borçlu tüccarların hapse atıldığı kısım.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.