İstanbul Arkeoloji Müzesi Gezisi: Tarihe Açılan Kapı

İstanbul Arkeoloji Müzesi, tarihi mirası ve içerisinde yer alan 1 milyonu aşkın eser sebebiyle hem dünya hem de ülkemiz açısından hayli önemli bir yere sahip. Türkiye’de görülmesi gereken müzeler içerisinde ilk sıralarda yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, ülkemizdeki müzeciliğin gelişiminde de etkin bir rol oynamış. Osmanlı Dönemi’nden bizlere miras kalan bu dünya çapındaki müze, kültür ve sanata meraklı gezginler tarafından görülmesi gereken bir durak niteliğinde. Göz alıcı bir görkeme sahip müzede, Avrupa’dan Afrika’ya uzanan Osmanlı İmparatorluğu topraklarını kapsayan çok geniş yelpazede eserler mevcut.  Dilerseniz tarihin kapısını aralayalım ve İstanbul Arkeoloji Müzesi eserlerine göz atalım. Haydi o halde, gezimiz başlasın.  İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede? T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul’un tarihi semti Sultanahmet’te yer alıyor. Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında konumlanan ünlü Gülhane Parkı’na çok yakın bir yerde bulunan müze, Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda ziyaretçilerini bekliyor.  Ayrıca burası nefes kesici güzellikteki koleksiyonların yanı sıra sahip olduğu bahçesiyle de […]

İstanbul Arkeoloji Müzesi Gezisi: Tarihe Açılan Kapı

İstanbul Arkeoloji Müzesi, tarihi mirası ve içerisinde yer alan 1 milyonu aşkın eser sebebiyle hem dünya hem de ülkemiz açısından hayli önemli bir yere sahip. Türkiye’de görülmesi gereken müzeler içerisinde ilk sıralarda yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi, ülkemizdeki müzeciliğin gelişiminde de etkin bir rol oynamış.

Osmanlı Dönemi’nden bizlere miras kalan bu dünya çapındaki müze, kültür ve sanata meraklı gezginler tarafından görülmesi gereken bir durak niteliğinde. Göz alıcı bir görkeme sahip müzede, Avrupa’dan Afrika’ya uzanan Osmanlı İmparatorluğu topraklarını kapsayan çok geniş yelpazede eserler mevcut. 

Dilerseniz tarihin kapısını aralayalım ve İstanbul Arkeoloji Müzesi eserlerine göz atalım. Haydi o halde, gezimiz başlasın. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

istanbul-arkeoloji-muzesi-nerede

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul’un tarihi semti Sultanahmet’te yer alıyor. Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında konumlanan ünlü Gülhane Parkı’na çok yakın bir yerde bulunan müze, Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda ziyaretçilerini bekliyor. 

Ayrıca burası nefes kesici güzellikteki koleksiyonların yanı sıra sahip olduğu bahçesiyle de doğal ve tarihsel bir değer taşıyor. O yüzden buraya geldiğin zaman keyifle dinlenebileceğin bir alan da mevcut, aklında olsun. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

istanbul-arkeoloji-muzesine-nasil-gidilir

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ulaşım çok kolay. Gülhane Parkı’na hayli yakın konumda bulunan müzeye, Eminönü-Kabataş tramvay hattı ile ulaşabilirsin. Anadolu yakasından geleceksen de öncelikle Eminönü’ne vapur ile geçip oradan tramvay yolunu kullanabilirsin. Tabii istersen Eminönü’nden eski İstanbul’u manzaralarına doyarak yürümeyi de tercih edebilirsin.   

Başka şehirlerden gelerek İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmeyi düşünen kültür sanat meraklılarının ise öncelikle İstanbul uçuşlarına katılması gerekiyor. Türkiye’nin birçok noktasından İstanbul’a uçuşlar düzenleyen Pegasus, kendine İstanbul serüveni planlayan gezginlere hızlı, ekonomik ve güvenli bir uçuş deneyimi sağlıyor. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi: Türk Müzeciliğinde Yeni Bir Çığır

istanbul-arkeoloji-muzesi-hakkinda-bilgi

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan İstanbul Arkeoloji Müzesi, ülkemizdeki ilk müzecilik çalışmalarını bünyesinde topluyor. Sistematik bir biçimde müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışına öncülük eden İstanbul Arkeoloji Müzesi, 1869 yılında ‘Müze-i Hümayun’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kurulmuş.

Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’in 1881 yılında müze müdürlüğüne atanması sonucunda Türk müzeciliğinde bir çığır açılmış. Osman Hamdi Bey; Myrina Antik Kenti, Kyme Antik Kenti, Lagina Hekate Antik Kenti, Nemrut Dağı gibi çeşitli yerlerde kazılar yapmış ve buradan gelen değerli eserleri müzede toplamış.

Günümüzde Lübnan dolaylarında bulunan Sayda’da 1887-1888 yılları arasında yaptığı çalışmalar sonucunda Krallar Nekropolü’ne ulaşan Osman Hamdi Bey, ünü tüm dünyaya yayılan İskender Lahdi’ni de müzeye kazandırmış. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Mimari Özellikleri 

istanbul-arkeoloji-muzesinin-mimari-ozellikleri

İstanbul müzeleri içerisinde özel bir yere sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, anıtsal yapısı ve cephe süslemeleri ile hayli ihtişamlı görünür. Ön cephesindeki geniş merdivenler ile ulaşılan girişleri, sütunlarla ayrılır. Girişin üzerindeki alınlığı da görselliğine ayrı bir hava katar ve bu alınlığın üst tarafında Osmanlıca ‘Eski Eserler Müzesi’ yazar. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne 1903 yılında kuzey, 1907 yılında ise güney kanadı eklenmiş ve bu eklemeler sonucunda müze bugünkü halini almış. 1969 yılında ise güneydoğu tarafına sergi salonu ihtiyacından ötürü ek bir bina daha yapılmış. 

Tarihin çeşitli dönemlerine izler bırakan medeniyetlerden kalan farklı eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzesi, tüm dünyada müze binası olarak dizayn edilen ve kullanılan ilk 10 müze arasında bulunur.

Ayrıca burası Arkeoloji Müzesi dışında Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi’ni de bünyesinde barındırır.  

Eski Şark Eserleri Müzesi: Mezopotamya’dan Anadolu’ya

eski-sark-eserleri-muzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi, Osman Hamdi Bey’in isteği üzerine 1883 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi (Güzel Sanatlar Akademisi) adı altında yapılmış ve uzunca bir süre okul olarak kullanılmış. Daha sonraları Akademi, Cağaloğlu tarafına taşınınca burası 1917-1919 yılları arasında müzeye dönüştürülmüş.

Yapının müze olarak kullanılmaya başlanmasının asıl sebebi ise Yakın Doğu ülkelerinin eski ve önemli kültür belgelerini halka sergileme isteği. Eski Şark Eserleri Müzesi’nde; Arabistan, Mezopotamya ve Anadolu’ya ait pek çok parça sergileniyor.

Eski Şark Eserleri Müzesi’nde sergilenen Arabistan ve Mısır eserleri, Arap Yarımadası’nın İslamiyet öncesi dönemlerine, Mezopotamya ve Anadolu eserleri ise Yunan öncesi dönemlere ait.

Çinili Köşk Müzesi: Çini Sanatının Kalbi

cinili-kosk-muzesi

Çinili Köşk, 1472 yılında yapılmış ve Topkapı Sarayı’nın dış surlarının içinde konumlanmış bir köşk. Selçuklu etkisi ile tasarlanan yapı, Osmanlı mimarisinin İstanbul’daki özel eserlerinden. 

1953 yılında İstanbul’un 500. fetih yıl dönümü sebebiyle restore edilen yapı, bir dönem Fatih Müzesi olarak kullanılmış. Türk, İslam ve Osmanlı çini eserlerini sergilemek için kullanılan yapı, 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzelerine bağlanmış. Çinili Köşk Müzesi koleksiyonunda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 2000 civarında eser yer alıyor. 

Köşkün içini ve dışını süsleyen çiniler, çoğunlukla beyaz, kahverengi, lacivert ve turkuaz renkli. Çanakkale ve Kütahya seramiklerinden güzide örneklerin de bulunduğu Çinili Köşk Müzesi, Topkapı Sarayı’nı tamamlayan bir güzellik konumunda. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Saatleri 

istanbul-arkeoloji-muzesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni nisan ile ekim ayları arasındaki yaz döneminde 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin. Ancak müzeye son giriş saati 18.30 ve bu saatten sonra bilet gişeleri kapanıyor. Ayrıca pazartesi günleri de müze kapalı, aklında olsun.

Kasım ile mart ayları arasındaki kış saati uygulamasında ise müzeyi sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin. Kış saati uygulamasında müzeye son giriş saati 16:30 olarak belirtiliyor ve bilet gişeleri bu saatte kapanıyor. Aman geç kalıp hüsrana uğrama. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri 

istanbul-arkeoloji-muzesine-girisjpg

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin giriş bileti ücreti 36 TL, ancak Müzekart’ın varsa iş başka. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini Müzekart ile bir yıl boyunca dilediğin kadar ziyaret edebiliyorsun. Bu uygulamaya İstanbul Arkeoloji Müzesi de dahil. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler Müzekart’ı 30 TL’ye alabiliyor. Akademik öğretim üyesi ya da öğrenci olmayan kişiler için ise Müzekart çıkarma bedeli 70 TL. 

 

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.