İstanbul Müzeleri

İstanbul Müzeleri

İstanbul Müzeleri
İstanbul Müzeleri

İstanbul bir müzeler kenti. Şehirde gezebileceğiniz altmışın üzerinde müze bulunuyor. Gezi listenizde ilk sıraya koymanız için en iyi 7 tanesini sizin için seçtik.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önde gelen müzelerinden bazılarını bünyesinde barındıran İstanbul’da gezmeye nereden başlayacaksınız? İstanbul müzeler rehberi ile size yardımcı olabileceğimizi düşündük. Eğer Müzekart sahibiyseniz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı müzelerin çoğuna ücretsiz olarak girebileceğinizi de baştan hatırlatalım.

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da küçük bir binada açıldı. 1961 yılından beri bugünkü yerinde hizmet veriyor. Türkiye’nin hem en büyük hem de ilk deniz müzesi olma özelliğini taşıyor. Müzede 20 binden fazla eser bulunuyor. Dört ana galeri, çocuk odaları, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, iki fuaye ve iki farklı sanat galerisinin yanı sıra dünyanın en eski kadırgalarından bazılarını ve saltanat kayıklarını bünyesinde barındırıyor.

İstanbul Deniz Müzesi ile ilgili görsel sonucu

İstanbul Deniz Müzesi giriş ücreti Temmuz 2018 itibariyle yetişkinler içi 6.5 TL. Öğrenciler ve Müzekart sahipleri ise müzeyi ücretsiz olarak gezebiliyorlar.

Beşiktaş sahilinde, Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin hemen yanında yer alan müze pazartesi günleri, yılbaşında ve dini bayramların ilk gününde kapalı. Ziyaret saatleri 09:00-17:00 arasında.

 

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, sahip olduğu eşsiz süslemeler, mimari detaylar, el dokuması muhteşem halıları, avize işçiliği, camlı köşk, saray koleksiyonları, hamamları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yatağının yer aldığı odası ile yakın tarihe göz atmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan biri.

Müzeye Beşiktaş’tan İETT otobüsleri veya dolmuşlarla, Anadolu yakasından ise Üsküdar Beşiktaş, Kadıköy Beşiktaş vapur ve motorlarıyla ulaşmak mümkün. Bağcılar Kabataş tramvay hattı da Dolmabahçe Sarayı’na ulaşmak için iyi bir alternatif.

Saray pazartesi ve perşembe günleri ziyarete kapalı. Açık olduğu günlerde ise çalışma saatleri 09:00-16:00. Temmuz 2018 itibariyle Dolmabahçe Sarayı giriş ücretleri 2018 yaz ayları itibariyle aşağıdaki gibi.

Selamlık Tam: 40 TL

Selamlık İndirimli: 20 TL

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam: 30 TL

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi İndirimli: 15 TL

Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam: 60 TL

Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müze İndirimli: 30 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi Tam: 10 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi İndirimli: 5 TL

Öğrenci gezi bileti: 5 TL

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi ile ilgili görsel sonucu

1994 yılında açılan müze, Tarihi Hasköy Tersanesi’nde yer alıyor 27 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Rahmi Koç Müzesi bildiğiniz müzelerden biraz farklı. Türkiye’nin sanayi, endüstri, iletişim ve teknoloji alanında sergilediği ilerlemenin köşe taşlarını bünyesinde barındırıyor. Denizcilik, havacılık, demiryolu araçları, buharlı makineler, oyuncaklar, maket ve modellerden oluşan binlerce parçadan oluşan bir koleksiyonu bulunuyor. Bu açıdan İstanbul’da yer alan müzeler arasında özel bir yere sahip.

Rahmi Koç Müzesi’ne nasıl gidilir diye merak ediyorsanız otobüs, minibüs, metrobüs ve vapur seferlerinin yanı sıra Dentur’un Beşiktaş veya Kabataş çıkışlı Haliç turlarını kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Rahmi Koç Müzesi salı ve cuma arası 10:00-17:00 saatlerinde gezilebiliyor. Cumartesi, pazar ve bayram günlerinde ise 19.00’da kapanıyor. Ayrıca pazartesi, dini bayramların arife ve birinci günleri de müzenin kapalı olduğu günler.

Bilet ücreti Temmuz 2018 itibariyle yetişkinler için 16, öğrenciler için 7 TL. Müzenin en bilinen parçalarından biri olan denizaltı ayrıca ücrete tabi.

 

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Emirgan’da Atlı Köşk olarak bilinen binada yer alan müze hat nüshaları ve Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar uzanan geniş bir resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de dönemsel sergiler kapsamında yer sergileniyor.

Sakıp Sabancı Müzesi pazartesi günleri kapalı. Salı, perşembe, cuma ve pazar günleri 10.00-18.00, çarşamba ve cumartesi 10.00-22.00 arası açık.

Giriş ücreti Temmuz 2018 itibariyle tam 20 TL, en az 10 kişilik grup bileti 15 TL, öğretmen ve öğrenci ise 10 TL. Müze çarşamba günleri ücretsiz gezilebiliyor.  

Müzeye deniz yoluyla İstinye, Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Arnavutköy ve Çengelköy’den Emirgan iskelesine düzenlenen vapur seferleri ile ulaşılabiliyor. Kara ulaşımı için ise sahil hattında bulunan Emirgan-Çınaraltı durağından geçen İETT otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Çoğu bilim insanına göre Türkiye’nin en önemli müzesi. Topkapı Sarayı’ndan çıkıp aşağıya inen yolu takip ettiğinizde müzeler bölümüne ulaşıyorsunuz. Bu bölümde Eski Şark Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Çinili Köşk yer alıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen en önemli eserler şunlar: İskender Lahti, Ağlayan Kadınlar Lahti, Satrap Lahti, Sayda Kralı Nekropolü Lahitleri, Ana Tanrıça Kybele’ye ait adak stelleri, Bergama Zeus sunağından arta kalan heykel parçaları ve İskender Başı.

Türkiye’de müzeciliğin kurucusu Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan müze dünya çapında özel bir yere sahip. Mekân aynı zamanda müze olarak inşa edilen ilk Türk binası olarak da biliniyor. Dış cephesi İskender ve Ağlayan Kadınlar lahitlerinden esinlenerek yapılmış, bu anlamda mimarisi de özellikle dikkat çekiyor.

Ayrıca bir adet ek binası bulunuyor ve bahçesinde yine ziyarete açık olan, çeşitli eserlerin sergilendiği Çinili Köşk yer alıyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günler 09.00-19.00 saatleri arasında açık. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ise Temmuz 2018 itibariyle 20 TL. Müzekart sahiplerinin ekstra ücret ödemesi gerekmiyor.

Topkapı Sarayı

İstanbul müzeleri dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri hiç şüphesiz Topkapı Sarayı. 1460 ve 1478 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından tarihi yarımadada üzerine inşa ettirilen saray, Dolmabahçe Sarayı yapılana kadar yaklaşık 4 yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi merkezi ve padişahların eviydi. Aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi’nin ilk müzesi de olan Topkapı Sarayı dünyanın en büyük saray müzelerinden biri olarak da literatüre geçmiş durumda. Bab-ı Hümayun, Sofa-i Humayun, Alay Meydanı, Enderun Avlusu, Divan Meydanı ve Harem olarak altı temel bölümden oluşuyor.

Topkapı Sarayı giriş ücretleri Temmuz 2018 itibariyle şu şekilde düzenlenmiş durumda:

Topkapı Sarayı Müzesi: 40 TL

Harem bölümü: 25 TL

Aya İrini Müzesi: 20 TL

Topkapı Sarayı Müzesi’ne ücretsiz giriş sağlayan Müzekart, Harem ile bir Bizans kilisesi olan ve sarayın bahçesinde bulunan Aya İrini’de kullanılmıyor.

 

Türk İslam Eserleri Müzesi

Türk İslam Eserleri Müzesi ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Paşa Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlayan müzede Türkiye tarihinin tüm izleri sürülebiliyor. Metal işlerden, çadır ve elbiseler gibi tekstil örneklerine, silahlardan sanat eseri halı dokumalara kadar kültürümüzün çeşitli dönemlerinden parçalar müzede yer alıyor. Ayrıca İslam kültürünün en nadide örneklerinde birçok el yazması da müzenin koleksiyonunda yer alıyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi bilet fiyatları Temmuz 2018 itibariyle 20 TL. Müzekart sahipleri için giriş ücretsiz. Müze, pazartesi günleri hariç olmak üzere haftanın 6 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

Diğer İstanbul müzeleri

Elbette bir kültür şehri olan İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz müzeler bunlarla sınırlı değil. Listemizi tamamladıktan sonra rotanızı çevirebileceğiniz bazı müzeleri şu şekilde sıralayabiliriz: Sadberk Hanım Müzesi, Oyuncak Müzesi, Masumiyet Müzesi, Kariye Müzesi, Ayasofya, Harbiye Askeri Müzesi, Havacılık Müzesi, Beylerbeyi Sarayı Müzesi, İstanbul Modern, Türkiye İş Bankası Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Yerebatan Sarnıcı.

 

 

 

Kaynak : Skyscanner Blog

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0