İstanbul’da Gezilecek En İyi 10 Tabiat Harikası

istanbul doğa gezisi Türkiye

İstanbul’da gezilecek en güzel tabiat harikası yerler, İstanbul’da bulunan doğal güzellik yerleri, İstanbul’un gezilecek yerleri.

İstanbul’da gezilecek en güzel yerleri denilince akla bir sürü yer gelmektedir. İstanbul büyüklüğü ve konumu ile içerisinde sayısız doğal güzellik barındırmaktadır. Doğal güzellik barındıran yerler insana orayı ziyaret ettiği zaman huzur verir. İstanbul’da da huzur veren doğal yerler bilinenler başta olmak üzere çok fazla bilinmeyen yerler olarak da çok sayıda bulunmaktadır. Yüksek binalardan, sıkıcı trafikten ve insan kalabalığından biraz olsun uzaklaşıp hafta sonları doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için bu yazıda İstanbul’un en güzel doğal güzelliklerinden bahsedildi.

İşte O Muhteşem 10 Yer

  • Mihrabat Tabiat Parkı

Mihrabat Tabiat Parkı İstanbul – Beykoz’da bulunur. Bu parka Kanlıca sahilinden veya TEM otoyolundan ulaşım sağlanabilir. İçerisinde keyifli doğa yürüyüşleri alanı, açık havada etkinlik alanları, açık hava lokantaları, parklar, doğa etkinlikleri, basketbol sahası ve futbol sahası bulunmaktadır. 20 hektarlık bir alan kaplayan Mihrabat Parkı’nın içinde serçe, kaplumbağa, sincap, kertenkele ve ağaçkakan gibi hayvanlar da bulunmaktadır.

  • Ballıkayalar Tabiat Parkı

TEM otoyolundan 1 saatlik mesafe ile ulaşılabilir bir konumdadır. Kocaeli- Gebze’ de bulunan bu Ballıkayalar Tabiat Parkı içinde doğa ile iç içe huzurlu bir kahvaltının ardından kanyon yürüyüşü veya ATV safarisi yapmak mümkündür.

  • Ağva

İstanbul’da gezilecek en güzelyerler deyince ilk akla gelen yerlerden birisidir Ağva. Yeşilliklerin içinde, temiz havasıyla sakin bir kaçamak yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir.

  • Belgrad Ormanı

İstanbul’un orta yerinde bulunan Belgrad Ormanı 6 kilometrelik yürüyüş ve koşu alanı ile doğaseverlerin ve koşucuların en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

  • Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz Akbaba Köyü yolunda bulunan Kaymakdonduran Ormanı çok fazla kişi tarafından bilinmese de içinde güzellikler barındıran bir yerdir. En çok yaz aylarında ilgi görür ve içerisinde ahşap masalar olan özel alanlar da vardır. Piknik veya yürüyüşler için tercih edilir.

  • Aydos Ormanı

Aydos Ormanı da İstanbul – Kartal’da şehrin orta yerinde bulunmaktadır. İçerisinde pek çok vahşi hayvanlar ve endemik bitki türleri bulunan bu ormanda göl de vardır. Muhteşem manzarası ile sporcuların uğrak mekanlarındandır.

  • Büyükada

Büyükada’ya ulaşmak için yarım saat süren bir vapur yolculuğu yeterli olmaktadır. Büyükada’yı gezmek için en uygun zamanın yaz mevsimi olduğu düşünülse de kalabalıktan kaçanlar için bu iyi bir fikir değil çünkü büyük bir turist kitlesi her sene burayı ziyaret ettiği için yazları aşırı kalabalık bir hal almaktadır. Burada en çok yapılan aktivitelerden birisi de bisiklet kiralamaktır.

  • Kilyos

Kilyos muhteşem sahili, yemyeşil doğası ve lezzetli restoranları ile yaz kış ziyaretçilerini ağırlayan bir mekandır. İstanbul’un merkezine sadece 36 km uzaklıkta bulunur.

  • Gülhane Parkı

İstanbul’un en eski parklarından birisidir. İçerisinde çeşit çeşit çiçekler, müzeler ve müthiş manzarası ile çay bahçesi bulunan bu Gülhane Parkı’nda dolu dolu ve çok güzel vakit geçirmek oldukça mümkündür.

  • Emirgan Parkı

Avrupa Yakasında bulunan ve İstanbul’da gezilecek en güzel parkların arasında olan Emirgan Parkı her sene yoğun ilgi görmektedir.  47,2 hektarlık bir alanı kaplayan parkın etrafı yüksek duvarlar ile çevrilidir. İçerisinde 120 taneyi aşkın bitki ve çiçek bulunur. Ayrıca köşk,  çocuklar için oyun alanı, piknik alanı, yürüyüş yolları ve seyir terası da bulunmaktadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle