İstanbul’daki 3 Tarihi Hisar

İstanbul’un Fethi öncesinde fethi kolaylaştırmak için yapılan Anadolu ve Rumeli Hisarları ve Bizans’ın mirası Yedikule Zindanları… İstanbul’un tarihi hisarlarının hikayesi bir imparatorluğun yükselişine ve başka bir imparatorluğun düşüşüne ayna tutuyor. Rumeli Hisarı Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, boğazın kuzeyinden gelmesi muhtemel düşmanları önlemek amacıyla, İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiş. Yapımı 90 gün süren hisar, dünyanın en büyük burçlarının yanı sıra 3 adet de büyük kuleye sahiptir. 1452 senesinde yapımına başlanan Rumeli Hisarı’nın denetimi direkt olarak bir paşaya verilirken, deniz tarafında kalan bölgenin inşası ile Fatih Sultan Mehmet bizzat ilgilenmiş. Hisarda yer alan 3 adet kuleye de, yapımlarını denetleyen paşaların adları verilmiş. Denizden bakıldığın sol tarafta yer alan kuleye Zağanos Paşa, sağ tarafta yer alan kuleye Saruca Paşa ve kıyı kesiminde yer alan kuleye de Halil Paşa denilmiş. Günümüzde Rumeli Hisarı’nda pek çok kafe ve restoran hizmet veriyor. Giriş ücreti 18 TL olan hisara MüzeKart sahipleri 2 kez giriş yapabiliyorken, MüzeKart+ kart sahipleri […]

İstanbul’daki 3 Tarihi Hisar

İstanbul’un Fethi öncesinde fethi kolaylaştırmak için yapılan Anadolu ve Rumeli Hisarları ve Bizans’ın mirası Yedikule Zindanları… İstanbul’un tarihi hisarlarının hikayesi bir imparatorluğun yükselişine ve başka bir imparatorluğun düşüşüne ayna tutuyor.

Rumeli Hisarı

rumeli_hisarı

Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, boğazın kuzeyinden gelmesi muhtemel düşmanları önlemek amacıyla, İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiş.

Yapımı 90 gün süren hisar, dünyanın en büyük burçlarının yanı sıra 3 adet de büyük kuleye sahiptir.

1452 senesinde yapımına başlanan Rumeli Hisarı’nın denetimi direkt olarak bir paşaya verilirken, deniz tarafında kalan bölgenin inşası ile Fatih Sultan Mehmet bizzat ilgilenmiş.

Hisarda yer alan 3 adet kuleye de, yapımlarını denetleyen paşaların adları verilmiş. Denizden bakıldığın sol tarafta yer alan kuleye Zağanos Paşa, sağ tarafta yer alan kuleye Saruca Paşa ve kıyı kesiminde yer alan kuleye de Halil Paşa denilmiş.

Günümüzde Rumeli Hisarı’nda pek çok kafe ve restoran hizmet veriyor. Giriş ücreti 18 TL olan hisara MüzeKart sahipleri 2 kez giriş yapabiliyorken, MüzeKart+ kart sahipleri diledikleri kadar giriş yapabiliyorlar.

Çarşamba günleri hariç haftanın her günü açık olan Rumeli Hisarı’nın ziyaret saatleri nisan ve ekim ayları arasında 09:00 – 19:00 arasında iken, Kasım ve Mart ayları arasında ise 09:00 – 17:00 arasındadır.

Sarıyer ilçesinin Rumeli semtinde konumlanan Rumeli Hisarı’na gitmek için otobüs ve metrodan yararlanabilirsiniz. Hisara en yakın duraklar ise; Rumeli Hisarı otobüs durağı, Aşiyan otobüs durağı, Rumeli Hisar Üstü otobüs durağı, Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu metro durağı ile ve Etiler Metro İstasyonu.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Boğazın en dar noktasında, 7 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Anadolu Hisarı, iç – dış kale surları ve kalelerden oluşuyor.

İstanbul’un fethinden sonra önemini yavaş yavaş kaybeden Anadolu Hisarı, zaman içerisinde yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmış.

Günümüzde bir bölümü yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından bir de yol geçiyor.

Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 senesinde inşa ettirilen yapı, Cenevizliler ve Osmanlılar için büyük önem taşıyordu.

Anadolu Hisarı’nın tam karşısında İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Rumeli Hisarı yer alıyor.

3 metre kalınlığındaki dış ve iç surlar, dış kale surlarıyla birleşiyor. Dış kale surlarının üzerinde de koruma amacıyla inşa edilmiş 3 adet kale yer alıyor. Aynı zamanda, topların yerleştirilmesi adına hazırlanmış menfezler de bulunuyor.

Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan Anadolu Hisarı’nda günümüzde, pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Siz de bu mekanlardan bir tanesine gidip eşsiz manzara eşliğinde yemeğin tadını çıkartabilirsiniz.

Beykoz ilçesinin aynı adı taşıyan semtinde konumlanan Anadolu Hisarı’na gitmek için Üsküdar Meydanı’ndan kalkan otobüsler ve dolmuşlar kullanılabilir. Avrupa yakasından gelecekler içinse en ideal ulaşım seçeneği şehir hatları vapur seferleridir.

Yedikule Zindanları (Yedikule Hisarı)

yedikule_zindanları

Zindan olarak bilinse de asıl amacı, şehre gelen üst düzey yöneticileri ve kralları ihtişamlı ağırlamak olan Yedikule Zindanları, milattan sonra 413–439 yılları arasında, Kral II. Teodosios tarafından yaptırılmış.

Günümüzdeki görünümünü ise İstanbul’un Fethi’nden sonra almış. Fetihten önce hapishane olarak kullanılan yapı, Osmanlı zamanında ise zaman zaman hapishane darphane, sanat evi, hayvanat bahçesi olarak da kullanılmış. Hatta bir dönem Osmanlı Hazinesi, burada muhafaza edilmiş.

1968 senesinde İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlanan Yedikule Zindanları, 2004’te özel bir şirket tarafından alınmak istense de bu karar, mahkeme tarafından iptal edilmiş.

Şu an için hisarı gezmekse, yapılan restorasyon çalışması sebebiyle mümkün değil.

Geçtiğimiz zamanlarda pek çok açık hava konseri düzenlenen Yedikule Zindanları’nın yakın tarihte kapılarını yeniden ziyaretçilere açması bekleniyor.

Açık Hava Müzesi olarak geçse de Yedikule Zindanları içerisinde bulunan Kanlı Kuyu, Genç Osman’ın idam edildiği oda, Altın Kapı ve zindan kuleler gibi bölümler, halen negatif havayı taşıyor ve sizi tarihin karanlık yüzüyle tanıştırmayı bekliyor.

Yedikule Zindanları’nın içerisinde 7 ayrı kule bulunuyor. Bunlar; Zindan Kulesi, Genç Osman Kulesi, Hazine Kulesi, III. Ahmet Kulesi, Cephanelik Kulesi, Burak Kulesi ve Top Kulesi.

Açık olduğu dönemde saat 09:00 ile 18:30 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilere açık olan zindanlara günümüzde maalesef giriş yapılamıyor.

MüzeKart sahiplerine ücretsiz olan girişler, diğer ziyaretçiler içinse 10 TL.

Bakırköy Sahili’nden Sarayburnu’na kadar uzanan Yedikule Zindanları’na gitmek için otobüs ve Marmaray’ı kullanabilirsiniz. Otobüsle, Taksim’den hareket eden 80T, Eminönü’nden hareket eden 80, BN1 ve BN2, Beyazıt’tan hareket eden 80B numaralı otobüslere binerek Yedikule Otobüs Durağı’na ulaşabilirsiniz. Marmaray ile yolculuk etmek isteyenlerse Kazlıçeşme Durağı‘na geldikten sonra birkaç dakika yürüyerek bölgeye varabilirler.

Kaynak

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.