İstanbul’un Merkezinde Tarihi Bir Kasaba: Kuzguncuk

Türkiye

Kuzguncuk, İstanbul‘un kalbinde şehrin karmaşası ve kalabalığından uzaklaşmak için en ideal semtlerden. Tarihi geçmişi 17. yüzyıla uzanan semt, İstanbul’a bu kadar yakın konumda olmasına rağmen sanki bambaşka bir coğrafyadaymışçasına huzur hissi yaratıyor.

Tarihi mekanları, renkli yapıları ve eşsiz boğaz manzarasıyla İstanbul’u ziyaret eden birçok kişinin uğrak noktalarından olan bu tarihi semt çok sayıda dizi ve sinema filmine de ev sahipliği yaptı.

İstanbul uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Tarihi Kuzguncuk Fırını’ndan sıcak simitlerini alan semt sakinleri Çınaraltı Kahvesi’nin Boğaz manzarasına karşı çaylarını içerek güne başlıyor. Erkenden kalkan balık sevdalıları ise Boğaz’ın serin sularından kısmetlerine çıkacak balıkları bekliyor her zamanki gibi.

İstanbul’un Merkezinde Tarihi Bir Kasaba: Kuzguncuk

İspanya’daki Yahudi karşıtlığı ile kıta Avrupası’ndan kovulan birçok Yahudi’nin Osmanlı topraklarındaki ilk duraklarından biri olan semt, sırasıyla Ermeniler ve Rumlar için de güvenli bir sığınak olmuş.

Yıllar boyunca farklı kültür ve etnik kimlikten birçok insanın huzur ve barış içerisinde yaşadığı Kuzguncuk, günümüzde de bu çok kültürlü kimliğini korumayı başarmış. Yerli halkın birbirini tanıdığı ve selam vermeden geçmediği Kuzguncuk sokakları insana huzur ve güven veriyor.

Kuzguncuk, iki sinagog, iki Rum kilisesi, Ermeni kilisesi ve iki camisiyle manevi zenginliği kültür mozaiği ile birleştirmiş. Kuzguncuk’un isminin II. Justiniaus’un altın kiremit anlamına gelen Hrisokeramus kelimesinden türediği düşünülüyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ise Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde semte yerleşen Kuzgun Baba isimli birinden bahsediliyor. Kuzguncuk’un ismiyle ilgili farklı kaynaklarda onlarca farklı varsayımın olması semtin ne derece zengin bir geçmişinin olduğunun göstergesi.

Ekmek Teknesi, Perihan Abla ve Hayat Bilgisi gibi farklı kesimlere hitap eden çok sayıda televizyon dizisine ev sahipliği yapan Kuzguncuk’ta semtin yüksek kesiminden sahile uzanan İcadiye Caddesi üzerinde Ekmek Teknesi fırını hala çalışmaya devam ediyor.

Kuzguncuk Bostanı ise semtin ve İstanbul’un simgelerinden. Caddenin yalnızca birkaç adım gerisinde bulunan bostan şehir içinde köy hayatını deneyimleyebileceğiniz yerlerden. İçerisindeki bahçelerin her yıl mahallede yaşayan kişilere kurayla pay edildiği bostanda mahalleliler meyve sebze yetiştiriyor. Yıl boyunca herkes istediği bitkileri ve yiyecekleri yetiştirebiliyor.

Semt pazarı ise her çarşamba kuruluyor. İstanbulluların kaçamak noktalarından Kuzguncuk, muhteşem fotoğraf karelerine hayat veren ahşap malzemeli konaklar ve eşsiz bir boğaz manzarasına sahip. Semtin bu özelliğini keşfeden fotoğraf sanatçıları ve amatör fotoğrafçılar gruplar halinde semte gelip en iyi kareleri yakalamaya çalışıyor. Bu keyifli turlarda semtin hoş atmosferine ayak uyduranlar yerel halkla kaynaşıyor.

Kaynak : Turna.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle