İŞTE DÜNYANIN EN İYİ ÜCRETSİZ MÜZELERİ…

 Müze ziyaretleri bir şehri ve bir kültürü tanımanın en güzel yollarından bir tanesi.   Dünyanın dört bir tarafına yapmış olduğunuz seyahatlerinizde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz mutlaka görülmesi gereken en önemli müzeleri sizler için bir araya getirdik… ULUSAL GALERİ – LONDRA İngiltere’nin başkenti Londra çok özel bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda kurulu olan Ulusal Galeri, Londra’yı ziyaret edenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Başta sanat severler olmak üzere her gezginin ilgisini çeken müze, dünyanın en iyi sanat eserlerini bulunduruyor. Van Gogh’tan, Van Eyck’e kadar birçok özel ressamın eserine tanık olabilirsiniz. Müzeyi açık olduğu her zaman ücretsiz olarak gezebilirsiniz. BRITISH MUSEUM – LONDRA 1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Sekiz milyonun üzerinde bir koleksiyona sahip olan müzede eski çağ uygarlıkları, sikkeler, çizim ve sanat eserleri bölümleri bulunuyor. Reşit taşı, Asur kabartmaları, gemi mezarlığı ve 4 bin yıllık paralar müzenin en önemli eserleri arasında […]

İŞTE DÜNYANIN EN İYİ ÜCRETSİZ MÜZELERİ…

 Müze ziyaretleri bir şehri ve bir kültürü tanımanın en güzel yollarından bir tanesi.

 

Dünyanın dört bir tarafına yapmış olduğunuz seyahatlerinizde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz mutlaka görülmesi gereken en önemli müzeleri sizler için bir araya getirdik…

ULUSAL GALERİ – LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra çok özel bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Trafalgar Meydanı’nda kurulu olan Ulusal Galeri, Londra’yı ziyaret edenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer. Başta sanat severler olmak üzere her gezginin ilgisini çeken müze, dünyanın en iyi sanat eserlerini bulunduruyor. Van Gogh’tan, Van Eyck’e kadar birçok özel ressamın eserine tanık olabilirsiniz. Müzeyi açık olduğu her zaman ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

BRITISH MUSEUM – LONDRA

1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Sekiz milyonun üzerinde bir koleksiyona sahip olan müzede eski çağ uygarlıkları, sikkeler, çizim ve sanat eserleri bölümleri bulunuyor. Reşit taşı, Asur kabartmaları, gemi mezarlığı ve 4 bin yıllık paralar müzenin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Anadolu topraklarına ait birçok tarihi eserin yer aldığı müzeyi Londra’da ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

ÇİN ULUSAL MÜZESİ – PEKİN

Tiananmen Meydanı yakınında bulunan Çin Ulusal Müzesi 200 bin metrekarelik bir alana sahip. Ücretsiz gezebileceğiniz müzenin içerisinde 1 milyon 200 bin sanat eseri yer almakta. 1912 yılında kurulmuş olan bu müzede 48 sanat galerisi, hediyelik eşya dükkanları, sinema salonu, restoranlar ve kitapevleri bulunuyor. Birçok Buda heykelinin bulunduğu müzenin en ilginç eserlerinden biri ise dünyanın ilk buzdolabı diyebileceğimiz taştan oyulma bir sandık.

cin-ulusal-muzesi

DOĞAL TARİH MÜZESİ – NEW YORK

New York’ta bulunan Doğal Tarih Müzesi’nde doğal yaşama dair 32 milyon eser bulunuyor. Dev dinazorlar, köpek balıkları, mamutlar, canlı kelebekler, üç boyutlu doğa hayatı canlandırmaları, dev ağaç gövdeleri başta olmak üzere doğa hayatına dair aklınıza ne gelirse bu müzede görmeniz mümkün. Ben Stiller’in ‘’Müzede Bir Gece’’ filminin geçtiği yer olan müze’nin ücretli ve ücretsiz gezilebilecek bölümleri bulunuyor.

dogal-tarih-muzesi

METROPOLITAN SANAT MÜZESİ – NEW YORK

Dünyanın en geniş koleksiyonlarından birine sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi’nde yaklaşık 2 milyon sanat eseri bulunuyor. 19. yüzyıldan bu yana dünyadaki çok çeşitli medeniyetlere ait sanat eseri bu müzede toplanmış. 17 dönümlük bir alana yayılan müzede Eski Mısır’dan Orta Çağ eserlerine, İslam dünyasından Uzak Doğu kültürüne kadar çok geniş yelpazede önemli sanat eserleri sergileniyor. New York turuna katıldığınızda bu müzeyi gezmeden dönmeyin. Müzeye giriş aslında ücretsiz fakat ziyaretçilerden belli miktarda bağış yapmaları isteniyor.

metropolitan-sanat-muzesi

PRADO MÜZESİ – MADRID

Krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşmaya başlayan Prado Müzesi, bugün dünyanın en hatırı sayılır müzelerinden biri olarak bilinir ve Madrid’in en çok ziyaret edilen yeri olma unvanını taşır. Müzede resimden heykele, çizimden kişisel eşyalara kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Madrid’e gelindiğinde uğranması gereken ilk yer tartışmasız Prado Müzesi’dir. Müze, her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Eğer bu etkileyici müzeyi 18.00-20.00 arası ziyaret ederseniz, ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

BERARDO KOLEKSİYONU MÜZESİ – LİZBON

Portekiz’in başkenti Lizbon’da yer alan Berardo Koleksiyonu Müzesi, özellikle sanatseverlerin çok yakından takip ettiği bir yer. Belem Bölgesi’nde yer alan müzede modern ve çağdaş sanat akımlarının en güzel örneklerine tanık olabilirsiniz. 2007’de açılan müze, Jose Berardo’nun koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Müzede ayrıca, Picasso, Man Ray ve Dali gibi önemli ressamların eserlerini görebilirsiniz. Müzenin girişi ise ücretsizdir.

DANİMARKA ULUSAL MÜZESİ – KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da ücretsiz ziyaret edilebilecek harika bir müze bulunuyor. Ülkenin tarihi ile alakalı eşsiz koleksiyonların toplandığı Danimarka Ulusal Müzesi misafirlerine çok güzel bir dünya sunuyor. Bu müzede, Kopenhag’ın 18. yüzyıldaki evlerinin maket haline tanık olabilir, Hollanda topraklarında bulunan antikalara ve Taş Çağı’na ait el yapımı ürünlere kadar birçok özel eşyayı görebilirsiniz.

 

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.