İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Süreci

İtalya Vizesi İtalya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olarak Shengen sınırları içerisinde yer almaktadır. İtalya’ya seyahat etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaporta sahip olan kişiler, İtalya vizesini alarak ülkeye giriş yapmak zorundadırlar. Türkiye ile İtalya arasında olan vize muafiyet anlaşması, resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunmaktadır. Ancak Umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin hepsi İtalya vize işlemlerine tabidir. Shengen anlaşması gereğince gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her 6 ayda 90 gün konaklamayı geçmemek şartı ile vizeden muaf tutulurlar. İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar İtalya vizesine başvururken ilk önce dikkat edilmesi gereken evrak ‘ İtalya Vize Başvuru Formu’dur. İtalya vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Vize Başvuru Formunu hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doldurmaları gerekir. Form doldururken büyük harflerin kullanılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra kişinin İtalya Konsolosluğu’na planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacını, masrafların nasıl karşılanacağını, Türkiye’ye geri dönme planını gösteren belgeleri iletmesi gerekmektedir. Seyahatin amacına göre istenilen […]

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Süreci

İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olarak Shengen sınırları içerisinde yer almaktadır. İtalya’ya seyahat etmek isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaporta sahip olan kişiler, İtalya vizesini alarak ülkeye giriş yapmak zorundadırlar. Türkiye ile İtalya arasında olan vize muafiyet anlaşması, resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunmaktadır. Ancak Umuma mahsus olan pasaport sahiplerinin hepsi İtalya vize işlemlerine tabidir. Shengen anlaşması gereğince gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her 6 ayda 90 gün konaklamayı geçmemek şartı ile vizeden muaf tutulurlar.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesine başvururken ilk önce dikkat edilmesi gereken evrak ‘ İtalya Vize Başvuru Formu’dur. İtalya vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Vize Başvuru Formunu hem Türkçe hem de İtalyanca olarak doldurmaları gerekir. Form doldururken büyük harflerin kullanılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra kişinin İtalya Konsolosluğu’na planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacını, masrafların nasıl karşılanacağını, Türkiye’ye geri dönme planını gösteren belgeleri iletmesi gerekmektedir. Seyahatin amacına göre istenilen evraklar değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda İtalya vizesi için gereken evraklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan vize başvuru formu
 • Başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay geçerli olması gereken pasaport
 • 1 tane biyometrik fotoğraf
 • İngilizce olan seyahat sağlık sigortası ( Teminatı 30 bin olmalı)
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren bir belge
 • Aile bağları olduğunu gösteren bir belge
 • Konaklama ve sponsora ilişkin belge

Başvuru sahibi çalışan ise;

 • İşveren izin onay belgesi
 • SGK hizmet dökümü

Başvuru sahibi çiftçi ise;

 • Ziraat odası tarafından verilmiş olan Çiftçi belgesi

Emekli ise;

 • Emekli maaş gösteren belge

Öğrenci ise;

Şirket sahibi ise;

Reşit değil ise;

Aile onay belgesi ek olarak hazırlanarak verilmelidir.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskiden Konsolosluklardan direkt olarak yapılabilen vize başvuru sistemi değişmiştir. Artık Avrupa ülkeleri Konsolosluklardan yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu işlemler vize başvuru merkezleri tarafından yürütülmektedir. Bu merkezler başvuran kişi ile Konsolosluk arasında aracı olarak çalışır ve başvuru dosyası ile parmak izini Konsolosluğa iletir.

Vize başvurusu için ilk önce online randevu alınması gerekmektedir. İtalya’nın bu işlemleri yürüttüğü şirket olan İdata şirketinin internet sitesinden gerekli adımlar takip edilerek kolay bir şekilde randevu alınır. Randevunun seyahat edilecek tarihten en az 15 gün önce alınmış olması gerekmektedir. Randevu bulunamazsa veya acil olarak yapılması gerekirse, başvuru sahibi ek ücret ödeyerek sıra ve gün beklemeden işlemlerini yaptırabilir. Yaklaşık 45 dakika süren vize başvuru işlemelerinde evraklar incelenerek parmak izi alınmaktadır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sunulan belgelerin eksiksiz olması durumunda 1 gün sürebilen vize alımları, evrak tamamlanma süresine göre değişerek 1 hafta ile 1 ay arasında sürebilir.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya vizesi, eskinden Konsolosluklardan başvuru yapılarak alınmaktaydı. Ancak işlemlerin yoğunluğunu azaltmak için İdata vize işlemleri merkezi ile anlaşma yapan İtalya, başvuruları buradan almaktadır ve vizeyi de bu merkez aracılığı ile vermektedir.

 

Kaynak : Seyahatdergisi.com

Benzer Yazılar

Almanya için vize şartları değişti

Vize rehberi 3 yıl önce

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ekim ayının sonlarında güncellenen “vize şartları”na göre yeni kurallar getirildi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, vize almak isteyenler, yasal vize işlemlerini yapan sekiz ayrı iDATA merkezine parmak izini verecek. Vizeye şahsen başvuru bir şart haline geldi. Son 59 ay içinde vize için başvurmuş ve parmak izi vermiş olanların şahsen başvurması gerekmeyecek. Aciliyet şartı Türk vatandaşlarına verilecek vizede, koronavirüs döneminde başlatılan “aciliyet” şartı kalıcı oldu. Buna göre, acil durumlar nedeniyle (doğum, ölüm, zorunlu iş seyahati, evlilik), AB’nin tanıdığı aşıdan olanlar vize alabilecek. Aşısı tam olmayanlar, PCR testi ve karantina koşuluyla, aciliyeti ispatlayarak vize alabilecek. Acil işi olmayanlar sadece aşılı ise gidebilecek. Vizesi olup da, istenilen aşısı olmayanlar Türkiye’den uçağa alınmayacak. Geçerli aşılar İki Çin aşısı ya da iki Rus aşısı olan, aciliyet yoksa Alman vizesi alamayacak. Aciliyet varsa, sadece bu aşıdan yaptırmış olanlar, “test- karantina- test” yükümlülüğü ile gidebilecek. İki Sinovac, bir BioNTech […]

Ukrayna Vize ücretleri azaltıldı !

Vize rehberi 4 yıl önce

Ukrayna’ya Türk vatandaşları pasaportsuz ve vize gerekmeden turist olarak seyahat edebilmektedirler. Turist olarak seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahiptirler. 90 günden fazla kalmak istediğiniz zaman eğer geçerli sebepleriniz var ise (çalışmak, evlilik, öğrencilik, gönüllü projeleri vb.) 90 günlük D tipi vizeye başvurabilirsiniz. Vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.  Ukrayna’ya d tipi vize alacak vatandaşlarımız 2018-2019 yılları arasında 85$ vize ücreti ödemekteydiler. 29 Kasım 2019 tarihi itibari ile Ukrayna’ya alınacak D tipi çalışma vizesi, D tipi aile birleşimi vizesi ve D tipi öğrenci vize ücretleri 65$ olarak belirlendi. Hızlı vize işlemleri için daha önceden 170$ olarak belirlenen vize ücreti ise 130$’a düşürüldü. Ukrayna’da D tipi vize almak isteyenlerin öncelikle hangi D tipi vize çeşidini almak istiyor ise o vize çeşidinin temel gerekliliğini yerine getirmesi gerekir. Bu temel gereklilij ise D tipi çalışma vizesi almak isteyenler için çalışma izni, D tipi evlilik dolayısı ile aile birleşimi vizesi almak isteyenler için evlilik […]

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize rehberi 4 yıl önce

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya‘ya bir seyahat planınız varsa öncelikli olarak zorlu bir süreçten geçerek vize almanız gerekmektedir. Seyahat planı olanların en çok aradıkları konuların başında ise “Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sorunsuz bir şekilde vize almanız için vize başvurusunda yanınızda bulundurmanız gereken evrakları sizler için listeledik. Öncelikle şunu da belirtmek isteriz ki bir ülkeye yapacağınız vize başvurusunun çeşitli şekilleri vardır. Örneğin okumak için, çalışmak için, aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek ya da tamamen gezi amaçlı olmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Tabii her başvuru şeklinin ayrıca ilave belgeleri olacaktır. Bu nedenle Avusturya vizesi başvuru evraklarını; ortak evraklar, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve çalışma durumuna göre evraklar olarak üç kategoride listeleyeceğiz. Ortak Evraklar 1. Pasaport Başvurular için ilk şart tahmin edebileceğiniz gibi halihazırda elinizde bir pasaportun olmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar ise pasaportunuzda en az iki sayfanızın boş olması ve seyahat bitiminden sonra pasaportunuzun en az üç […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.