İtalya’nın En Güzel Sahili Amalfi Kıyısının Kapısı: Sorrento

Avrupa

İtalya‘da Napoli Körfezi’nin karşısında yer alan Sorrentine Yarımadası, dünyada görebileceğiniz en etkileyici sahillerden birine sahip. Yarımadanın kuzey kıyısında yer alan, mükemmel konumuyla küçük ve şirin bir kasaba olan Sorrento, Napoli Körfezi, Vezüv Yanardağı ve Capri Adası’na bakıyor.

Sorrento, Napoli’nin 50 km güneyinde, Amalfi Yarımadası’nın tepesinde bulunuyor. Çok sayıda oteli, restoranları ve kolay ulaşılabilir toplu taşıma seçenekleri ile Amalfi Kıyılarını, Pompeii’yi, Vesuvius’u ve koyun diğer bölgelerini ziyaret etmek isteyenler için güzel bir üs.

Orta çağlarda çok önemli bir ticaret bölgesi olan bu Sorrento Roma Dönemi’ndeki muhteşem atmosferini günümüzde de korumayı başarmış. Sorrento’da ziyaretçileri birçok güzellik bekliyor.

Merkezdeki piazza, 1544’te burada doğan şair Torquato Tasso’nun adını almış. Kasabanın bu bölgesi yürüyüş yapmak, dolaşmak, sakin bir akşam geçirmek için muhteşem bir yer. İnsanlar dışarıda olduğu sürece de hemen hemen her yer açık oluyor.

Zanaatkarlar çoğunlukla dükkanlarında ya da sokak arabalarında hünerlerini sergiliyor ve sizin de bunları izlemenizden mutluluk duyuyorlar, aslında tüm olay da bu zaten. Müzik ve bar arıyorsanız Piazza Tasso’nun arka sokaklarına göz atabilirsiniz.

Sorrento ile ilgili bilinen en yanlış tabir Amalfi Kıyısı’nın bir parçası olduğu. Ancak teknik olarak öyle değil. Sorrentine Yarımadası olarak bilinen Napoli Körfezi’nin karşısında bulunan bir şehir olan Sorrento, bu bölgelerdeki turistler için Pompeii, Amalfi Kıyısı, Napoli, Paestum ve Capri Adası gibi yerlere kolayca ulaşım sağlayabilecek bir merkez konumunda.

Sorrento ilk bakışta Pompeii, Capri ve Amalfi’yi günübirlik ziyaret etmek isteyenler için cazip bir merkez gibi gözükse de aslında kendisi de sayısız güzelliklere sahip. Adanın her bir tarafı limon ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, şehirden uzak huzurlu bir gün geçirmek için muhteşem bir yer. Çok güzel bir tarihi meydanı, birçok restoran ve kafesi ile sevimli dükkanları bulunuyor.

Buranın ana caddesi ve şehrin tarihi bölgesi olan Via San Cesareo, cıvıl cıvıl bir akşam geçirmek tercih edebileceğiniz ve dar sokaklarında dolaşabileceğiniz bir yer. 1349’da yapılan ve en etkileyici binalardan biri Sedile Dominova’nın fresk ve duvar süsleri dikkat çekici.

Yaz mevsiminde sıkça karşılaşabileceğiniz sergi ve konserler şehirde ayrı bir hava yaratıyor. Correale Müzesi’nde oldukça ilginç Napoli sergileri bulunuyor. Museo Bottega della Tarsialignea, ahşap oyma ve işleme müzesi. Sadece sabahları açık olan bu müzede ilginç bir koleksiyon var. Yazın sıkça ücretsiz sergilere ve konserlere denk gelebilirsiniz.

Sorrento çevresinde yapılacak şeyler

Sorrento’da konaklayıp, şehrin çevresinde günübirlik gidip gezebileceğiniz çok sayıda alternatif güzergah var: Napoli, Pompeii, Herculaneum, Paestum, Amalfi Kıyısı ve adalar… Sorrento küçük bir yer olmasına rağmen tren yolları, otoyollar ve limanlarla çok iyi bir ulaşıma sahip.

Aynı şekilde Pompeii, Vesuvius ve diğer Napoli Körfezi’nde bulunan yerleşim bölgelerine trenle, Capri Adası’na da feribotla geçebilirsiniz.

Sorrento otobüs turu

Hop on Hop off otobüsler tüm İtalya’ya yayılıyor. Bu turist otobüsleri çevreyi kendi ayarladığınız hıza göre görme fırsatı sunuyor. İstediğiniz zaman otobüsten inip dilediğiniz yeri gezip hazır hissettiğinizde tekrar binebilirsiniz.

Sorrento’da otobüsler yaklaşık bir saat kırk beş dakika süren bir rotayı takip ediyor. Yedi durağın her birinde duran otobüsler saat başı kalkıyor. Otobüsler genelde üstü açık, iki katlı ve yol boyunca bilgilendirici rehberlik kaydı yayınlanıyor. Biletler yaklaşık 15$ olduğundan şehri gezmek ve genel bir bilgi sahibi olmak için ideal.

Sorrento’ya nasıl gidilir?

Nasıl geleceğiniz konusunda önceden plan yaparsanız, bu size oldukça zaman kazandırabilir. Napoli’den genellikle tren ya da tekne ile geliniyor. Amalfi Kıyısı’nda demiryolu olmadığından, nereden yola çıkacağınız oldukça önemli.

Napoli şehir merkezine çok yakın olan Naples Capodichino Airport (NAP), aynı zamanda Sorrento’ya da en yakın havalimanı. Eğer direkt Sorrento’ya gidecekseniz, taksi ile Molo Beverello’ya gidip limandan bir sonraki bot için biletinizi alın. Gitmeden de bilet almanız mümkün ancak her şeyin yolunda gideceğinden emin olamayacağınız için, işinizi şansa bırakmayın.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle