İtalya’nın Hangi Şehrinde Neler Yenir?

avrupa mutfağı yemekleri Avrupa

İtalyan mutfağı dünyada oldukça dikkate çeken mutfakların başında yer almaktadır. İtalya’da nerede ne yenir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İtalya mutfağı çeşitli yemek ve de özgün olan türleriyle en dikkat çeken dünya mutfakları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu lezzetler arasında en fazla bilinen ve görülen ise pizza ve makarna çeşitleri olmaktadır. İtalya yemekleri denince ilk akla gelen genel olarak makarna ve de pizza olmaktadır. Et yemekleriyle de popüler olan İtalya, dünyanın dört bir yanından gurmeleri ağırlamaktadır. Siz de eğer İtalya’ya bir seyahat planı içindeyseniz buradaki planınızı yemek istediğiniz yemeklere göre ayarlayabilir ve de yazımızda İtalya’da nerde ne yenir kolayca öğrenebilirsiniz. İtalya’nın her şehrine özel olan lezzetleri tatmak için bir rota oluşturmak oldukça mantıklı olacaktır.

Floransa, Biftek

Eğer yolunuz Floransa’ya düşerse bu bölgede oldukça değişik ve de güzel lezzetler ile karşılaşmanız olasıdır. İtalya’da ne yenir? Diye merak edenler için bu şehirde denenebilecek çok fazla seçenek bulunmasına rağmen ancak özel olarak burada popüler olan Floransa bifteğini kesinlikle denemelisiniz. Nam-ı diğer Bistecca olan bu Floransa bifteği, tadı damakta kalan bir lezzettir. Bu biftek süt danasından hazırlanmaktadır. Dilimler şeklinde hoş bir sunumla servis edilen bu biftekleri istediğiniz derecede pişmiş şekilde deneyebilirsiniz.

Bologna, Tortellini

Bologna şehri, İtalya’da gurme üssü olarak bilinmekte ve pek çok gurme tarafından sıklıkla tercih edilen ve ziyaret edilen bir şehir olmaktadır. Peynirle veya da et dolgulu olarak sipariş verebileceğiniz bu lezzet, başlangıç için iyi bir seçim olarak görülmektedir. Tortellininin yanı sıra aynı zamanda da burada İtalya’nın ilginç lezzetleri arasında yer alan bolonez soslu tagliatelle de yer almaktadır.

Cenova, Focaccia

Cenova’da turlarken acıktığınızı hissetiyseniz ve de güzel bir lezzet arıyorsanız bu lezzet tam da size uygun olan bir lezzet olmaktadır. Harika bir atıştırmalık olan bu lezzet için İtalya’nın ekmeği de diyebiliriz. İtalya’nın sokak lezzetleri bakımından da zengin olması söz konusudur. Focaccia kekikli, kuru domatesli, sarımsaklı, zeytinli gibi çeşitleri olan bir ekmek türüdür. Cenova’da iseniz bu eşsiz lezzeti muhakkak denemelisiniz.

Parma, Parmesan Peyniri

İtalya denince akla gelen belli başlı lezzetler bulunmaktadır. Parmesan peyniri de İtalya ile bütünleşmiş olan eşsiz bir lezzettir. İtalya’nın her yerinde bulabileceğiniz ve de deneyebileceğiniz bu lezzetin çıkış noktası ise Parma şehridir. Dünyanın en kaliteli ve de lezzetli olan bu peynir inek sütünden üretilmekte ve de olgunlaşması için de en az 1 yıl gibi bir süre beklenmektedir. Uzun bir yapım aşaması olan ve yoğun çaba gerektiren bu eşsiz lezzeti İtalya’daysanız kesinlikle denemelisiniz.

Palermo, Deniz Ürünleri

İtalya deniz ürünleri bakımından da zengin olan bir ülkedir. Özel olarak da Palermo, deniz ürünleriyle oldukça fazla ilgi çeken bir şehir olmaktadır. Kalamar, karides, midye ve daha birçok çeşidi deneyebileceğiniz deniz ürünleri olan bu şehirde en taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz.

Napoli, Pizza

İtalya denince herkesin aklına genel olarak ilk gelen pizza olmaktadır. Ülkenin her yerinde lezzetli ve de oldukça güzel pizza lezzetleri denemeniz olasıdır. Ancak Napoli’de hazırlanmış olan daha farklı yöntemler kullanılan pizzaları denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Mozarella peyniri, domates sosu, fesleğen v ede diğer kaliteli pek çok ürünle hazırlanmış olan pizzaları kesinlikle denemelisiniz. İtalya’da en iyi pizza yemek için Napoli’ye uğrayabilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle