İtalya’ya Gittiyseniz Buraları Görmeden Gelmeyin

İtalya gezilecek yerler açısından pek çok alana sahip bir ülkedir. Avrupa’da görülmesi gereken çoğu mekâna ve mimari eseri bünyesinde bulundurmaktadır. İtalya’da gezilecek yerler size hem kültürel anlamda hem de şehrin geçmişi hakkında pek çok bilgi vermektedir. İtalya yemek kültürü anlamında da mimari eser anlamında da doğal güzellikleri anlamında da çok geniş alanlara sahiptir. İtalya günümüzdeki ülkelere nazaran yüksek yapılı binalar, kalabalık şehir trafiği gibi olumsuz şeylerden etkilenmemiş ve hala maziyi yansıtan bakıldığı anda sizi Roma İmparatorluğuna kadar götüren bir şehirdir. İtalya yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış bir ülke olarak o zamanları hala çok güzel yansıtan ve sizi orada hissettiren bir ülkedir. Her şehrinde ayrı bir tarih ayrı bir kültür ve de ayrı bir yemek zevki beklemektedir. İtalya’da Gezilecek Yerler İtalya’ya seyahat etmek istiyorsanız gezebileceğiniz pek çok farklı şehir ve mekân bulunmaktadır. İtalya’da nereyi gezebilirim? diyorsanız işte İtalya’da en güzel gezilecek yerlerin ve şehirlerin bir listesi: Bologna Bologna, İtalya’nın […]

İtalya’ya Gittiyseniz Buraları Görmeden Gelmeyin

İtalya gezilecek yerler açısından pek çok alana sahip bir ülkedir. Avrupa’da görülmesi gereken çoğu mekâna ve mimari eseri bünyesinde bulundurmaktadır.

İtalya’da gezilecek yerler size hem kültürel anlamda hem de şehrin geçmişi hakkında pek çok bilgi vermektedir. İtalya yemek kültürü anlamında da mimari eser anlamında da doğal güzellikleri anlamında da çok geniş alanlara sahiptir. İtalya günümüzdeki ülkelere nazaran yüksek yapılı binalar, kalabalık şehir trafiği gibi olumsuz şeylerden etkilenmemiş ve hala maziyi yansıtan bakıldığı anda sizi Roma İmparatorluğuna kadar götüren bir şehirdir. İtalya yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış bir ülke olarak o zamanları hala çok güzel yansıtan ve sizi orada hissettiren bir ülkedir. Her şehrinde ayrı bir tarih ayrı bir kültür ve de ayrı bir yemek zevki beklemektedir.

İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya’ya seyahat etmek istiyorsanız gezebileceğiniz pek çok farklı şehir ve mekân bulunmaktadır. İtalya’da nereyi gezebilirim? diyorsanız işte İtalya’da en güzel gezilecek yerlerin ve şehirlerin bir listesi:

  1. Bologna

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunmakta ve Kızıl Şehir olarak adlandırılmaktadır. Bologna, orta çağ mimarisinin eserleriyle dolu olan bu şehir, kızıl ismini binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından kaynaklanmaktadır. Şehir içerisinde gezilecek yerler olarak: Belediye Sarayı, Podesta Sarayı, Neptün Çeşmesi, San Vitale Antik Kanalı, Bologna del Sole Tiyatrosu gibi pek çok İtalya’da mimarisi güzel yerler bulunmaktadır.

  • Cinque Terre

Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan 5 köyden oluşmuş muhteşem doğal güzellikleri olan engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgedir. Cinque Terre ‘beş toprak’ demektir. Bu bölge eşsiz güzelliğinden dolayı UNESCO Dünya Mirasları arasında yer almaktadır. Bölgeye ulaşımın en kolay yolu trendir. Masmavi denizi ve rengarek evleriyle çok güzel bir görsellik sunan bölgedir.

  • Floransa

Floransa, İtalya’nın kuzeyinde yer alan, Toskana bölgesinin başkenti olan ve İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölge geçmişte olduğu gibi şimdi de hala İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret yerlerinden biridir. İtalya Rönesansı’nın doğum yeri olarak da bilinen bu bölge hem kültürüyle hem de mimarisiyle muazzam bir dünya kentidir. Şehir içerisinde gezilecek yerler olarak: Floransa Meydanı, Ponte Vecchio, Duomu Meydanı, Giotto’nun Çan Kulesi gibi birçok güzel mekân bulunmaktadır.

  • Milano

Milano, Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan, Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en büyük metropoliten alanıdır. Bu bölge, ülkenin ticaret, kültür ve moda alanlarında merkez konumuna gelen bir yerdir. Şehirde gezilmesi gereken önemli yerler: Piazza del Duomo, Palazzo Reale, Via Montenapoleone, Duomo Katedrali gibi yerler bulunmaktadır.

  • Parma

Parma, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve mimarisi eşsiz olan bir bölgedir. Avupa’nın en eski üniversitelerinden olan Parma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Lezzet anlamında da çok çeşitli yemekleri bulunan bu bölgenin Parma jambonu, uzun süre saklanabilen parmesan peyniri ve dolgulu torteli gibi pasta şekilleri çok meşhurdur. İtalya’da görülmesi gereken en önemli yerler: 12.yüzyıldan kalma olan katedral, Parma Güzel Sanatlar Akademisi, Piskopos’un Sarayı, Santa Croce Kilisesi, Krallık Tiyatrosu gibi mimari açıdan çok güzel yerlerdir.

  • Pisa

Pisa, Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer alan en ufak ve en ünlü yerlerinden birisi haline gelmiştir. Şehirde bulunan Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve vaftizhanesi olarak bilinen Piazza del Duomo, eşsiz mimari yapısından dolayı UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Floransa’dan kısa bir tren yolculuğu ile bu harika şehri ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.