İtalya’ya Gittiyseniz Buraları Görmeden Gelmeyin

italya'da gezilecek yerler Avrupa

İtalya gezilecek yerler açısından pek çok alana sahip bir ülkedir. Avrupa’da görülmesi gereken çoğu mekâna ve mimari eseri bünyesinde bulundurmaktadır.

İtalya’da gezilecek yerler size hem kültürel anlamda hem de şehrin geçmişi hakkında pek çok bilgi vermektedir. İtalya yemek kültürü anlamında da mimari eser anlamında da doğal güzellikleri anlamında da çok geniş alanlara sahiptir. İtalya günümüzdeki ülkelere nazaran yüksek yapılı binalar, kalabalık şehir trafiği gibi olumsuz şeylerden etkilenmemiş ve hala maziyi yansıtan bakıldığı anda sizi Roma İmparatorluğuna kadar götüren bir şehirdir. İtalya yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış bir ülke olarak o zamanları hala çok güzel yansıtan ve sizi orada hissettiren bir ülkedir. Her şehrinde ayrı bir tarih ayrı bir kültür ve de ayrı bir yemek zevki beklemektedir.

İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya’ya seyahat etmek istiyorsanız gezebileceğiniz pek çok farklı şehir ve mekân bulunmaktadır. İtalya’da nereyi gezebilirim? diyorsanız işte İtalya’da en güzel gezilecek yerlerin ve şehirlerin bir listesi:

  1. Bologna

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde bulunmakta ve Kızıl Şehir olarak adlandırılmaktadır. Bologna, orta çağ mimarisinin eserleriyle dolu olan bu şehir, kızıl ismini binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından kaynaklanmaktadır. Şehir içerisinde gezilecek yerler olarak: Belediye Sarayı, Podesta Sarayı, Neptün Çeşmesi, San Vitale Antik Kanalı, Bologna del Sole Tiyatrosu gibi pek çok İtalya’da mimarisi güzel yerler bulunmaktadır.

  • Cinque Terre

Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan 5 köyden oluşmuş muhteşem doğal güzellikleri olan engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgedir. Cinque Terre ‘beş toprak’ demektir. Bu bölge eşsiz güzelliğinden dolayı UNESCO Dünya Mirasları arasında yer almaktadır. Bölgeye ulaşımın en kolay yolu trendir. Masmavi denizi ve rengarek evleriyle çok güzel bir görsellik sunan bölgedir.

  • Floransa

Floransa, İtalya’nın kuzeyinde yer alan, Toskana bölgesinin başkenti olan ve İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölge geçmişte olduğu gibi şimdi de hala İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret yerlerinden biridir. İtalya Rönesansı’nın doğum yeri olarak da bilinen bu bölge hem kültürüyle hem de mimarisiyle muazzam bir dünya kentidir. Şehir içerisinde gezilecek yerler olarak: Floransa Meydanı, Ponte Vecchio, Duomu Meydanı, Giotto’nun Çan Kulesi gibi birçok güzel mekân bulunmaktadır.

  • Milano

Milano, Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan, Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en büyük metropoliten alanıdır. Bu bölge, ülkenin ticaret, kültür ve moda alanlarında merkez konumuna gelen bir yerdir. Şehirde gezilmesi gereken önemli yerler: Piazza del Duomo, Palazzo Reale, Via Montenapoleone, Duomo Katedrali gibi yerler bulunmaktadır.

  • Parma

Parma, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve mimarisi eşsiz olan bir bölgedir. Avupa’nın en eski üniversitelerinden olan Parma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Lezzet anlamında da çok çeşitli yemekleri bulunan bu bölgenin Parma jambonu, uzun süre saklanabilen parmesan peyniri ve dolgulu torteli gibi pasta şekilleri çok meşhurdur. İtalya’da görülmesi gereken en önemli yerler: 12.yüzyıldan kalma olan katedral, Parma Güzel Sanatlar Akademisi, Piskopos’un Sarayı, Santa Croce Kilisesi, Krallık Tiyatrosu gibi mimari açıdan çok güzel yerlerdir.

  • Pisa

Pisa, Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer alan en ufak ve en ünlü yerlerinden birisi haline gelmiştir. Şehirde bulunan Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve vaftizhanesi olarak bilinen Piazza del Duomo, eşsiz mimari yapısından dolayı UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Floransa’dan kısa bir tren yolculuğu ile bu harika şehri ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle