İTALYA’YI DOLAŞIRKEN ŞAŞIRMAMANIZ GEREKEN EN TUHAF 8 İTALYAN GELENEĞİ

İtalya, Avrupa kıtasının en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. Dünyanın en ünlü makarna ve pizzalarının yapıldığı, 3 binden fazla müzenin bulunduğu, Venedik ve Roma gibi masalsı şehirlere ev sahipliği yapan İtalya, modanın da başkenti olarak görülüyor. Hal böyle olunca gezginler dünyanın dört bir yanından bu mükemmel ülkeye akın ediyor. İtalya’nın coğrafi ve mimari güzellikleri kadar kültür ve gelenekleri de dikkat çekiyor. Eğer siz de İtalya’yı görmek, Ceneviz ve Floransa gibi kentlerin büyülü atmosferine tanık olmak istiyorsanız işte ziyaretiniz sırasında sizi şaşırtabilecek ilginç İtalyan gelenekleri… İTALYA’DA YEMEĞE BÜYÜK ÖNEM VERİLİR Zengin kültürü, tarihi dokusu ve romantik tatil mekanları ile gündemden düşmeyen İtalya, mutfak kültürü konusunda da çoğu ülkenin bir adım önünde. İtalya turunuz sırasında “Yemek yedin mi?” sorusunu duymaktan sıkılabilirsiniz. Zira mis kokulu makarnaların, parmaklarınızı yemenize sebep olacak pizzaların, keçi sütünden üretilen lezzetli dondurmaların olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Eğer bir İtalyan’ın evine misafirliğe gidecekseniz pizza ve tatlı tabağından oluşan ikram menüsüyle […]

İTALYA’YI DOLAŞIRKEN ŞAŞIRMAMANIZ GEREKEN EN TUHAF 8 İTALYAN GELENEĞİ

İtalya, Avrupa kıtasının en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. Dünyanın en ünlü makarna ve pizzalarının yapıldığı, 3 binden fazla müzenin bulunduğu, Venedik ve Roma gibi masalsı şehirlere ev sahipliği yapan İtalya, modanın da başkenti olarak görülüyor. Hal böyle olunca gezginler dünyanın dört bir yanından bu mükemmel ülkeye akın ediyor. İtalya’nın coğrafi ve mimari güzellikleri kadar kültür ve gelenekleri de dikkat çekiyor. Eğer siz de İtalya’yı görmek, Ceneviz ve Floransa gibi kentlerin büyülü atmosferine tanık olmak istiyorsanız işte ziyaretiniz sırasında sizi şaşırtabilecek ilginç İtalyan gelenekleri…

  1. İTALYA’DA YEMEĞE BÜYÜK ÖNEM VERİLİR

Zengin kültürü, tarihi dokusu ve romantik tatil mekanları ile gündemden düşmeyen İtalya, mutfak kültürü konusunda da çoğu ülkenin bir adım önünde. İtalya turunuz sırasında “Yemek yedin mi?” sorusunu duymaktan sıkılabilirsiniz. Zira mis kokulu makarnaların, parmaklarınızı yemenize sebep olacak pizzaların, keçi sütünden üretilen lezzetli dondurmaların olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Eğer bir İtalyan’ın evine misafirliğe gidecekseniz pizza ve tatlı tabağından oluşan ikram menüsüyle karşılaşmanız muhtemel. İtalyan kültüründe konukseverliğin bir nevi ibadet gibi görüldüğünü söyleyebiliriz.

  1. İTALYA GELENEKLERİ TÜRK GELENEKLERİ İLE BENZERLİK GÖSTERİYOR

İtalya kültürü ile yetişen insanlar konu aileye ve aile kurmaya geldiğinde akan suların durması gerektiğini düşünüyor. Ülkede aile bağlarına verilen önem had safhada. Bu yüzden bekar İtalyanlar ayrı bir eve çıkmak yerine genellikle aileleriyle yaşamayı tercih ediyor. İtalya’da da aynı bizim kültürümüzde olduğu gibi iki insanın dünya evine girmesinin kutsal bir süreç olduğu düşünülüyor. Kız isteme merasimi gibi eğlenceli düğün seremonileri düzenlemek de İtalyanlar ile paylaştığımız gelenekler arasında yer alıyor.

  1. TABİİ Kİ SİESTA!

İtalya’nın gelenekleri arasında yer alan siesta neredeyse tüm Akdeniz ülkelerinde uygulanıyor. Siestayı öğle şekerlemesi olarak tanımlayabiliriz. Özellikle yaz döneminde çoğu esnaf siesta yapmak için belli sürelerle dükkanını kapatır. Günün en sıcak zaman dilimine denk gelen 13:30-17:30 saatleri arasında öğle uykusuna yatan çalışanlar hem sıcaktan korunduklarını hem de öğle uykusunun bünyelerine iyi geldiğini söylüyor. İtalya’nın kimi bölgelerinde dört kimi bölgelerinde iki saat olarak uygulanan siesta zamanında alışveriş yapacak dükkan bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer tamamlamanız gereken resmi işlemler varsa devlet dairelerinin pazartesi günleri öğleden sonra açıldığını bilmenizde de fayda var.

  1. TABAKTA KALAN YEMEKLER ARKANIZDAN AĞLIYOR!

Tur sırasında tanışıp kaynaştığınız bir İtalyan’ın evine misafirliğe gidecekseniz büyük porsiyonlarla karşılaşmaya hazır olun! İtalya’nın kültürel özellikleri arasında misafir ağırlamanın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. İtalyanlar, misafirlerine ikram ettikleri yiyeceklerin bitmediğini gördüklerinde iyi bir ev sahibi olamadıklarını düşünerek endişelenebilirler. Örneğin, size ikram edilen soslu makarnanın tamamını bitirmeniz, tabakta kalan sosu da ekmekle sıyırmanız beklenir. Misafirlere yemek hazırlanırken herkesin ikişer üçer tabak yemek isteyebileceği göz önünde bulundurulur. İtalya turunuz sırasında misafirliğe gidecekseniz gerçek bir ziyafetle karşılaşmaya hazır olmalısınız. 

  1. ARA SICAK HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN

İtalyan kültürü hakkında bilgi almak isteyen kişilerin en çok şaşırdığı konulardan biri de ana yemek öncesi servis edilen ara sıcaklar. Bizim kültürümüzde ara sıcaklar; hafif, küçük porsiyonlu meze benzeri yemeklerdir. İtalya kültüründe ise durum tamamen farklı! Ana yemek olarak pizza sipariş ettiğinizde ara sıcak olarak önünüze koca bir tabak spagetti gelebilir! Menü seçiminizi aşçılara veya şeflere bıraktığınızda ana yemek gelene kadar servis edilen ara sıcaklarla doyma ihtimaliniz çok yüksek.

  1. BİR İTALYAN’A HEDİYE VERMEDEN ÖNCE İKİ KEZ DÜŞÜNÜN

Dünyanın her yerinde olduğu gibi İtalya’da da bazı batıl inanışlar var. Bunlardan en yaygın olanı mor rengin uğursuzluk getirdiği… Bu yüzden İtalya turunuz sırasında sosyalleşip kaynaştığınız insanlara hediye verirken hediye ve hediye paketi konusunda dikkatli olmalısınız. Hediyenizi mor renkli bir kutuyla vermek isterseniz hediyeniz geri çevrilebilir.

  1. CEVAPSIZ KALAN SORULARIN CEVABI ŞARAPTIR

İtalya turu sırasında çok fazla yemek daveti alabilir, günde birkaç kişi tarafından misafirliğe davet edilebilirsiniz. Misafirlikte ikram edilen yemekleri tamamen bitirmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. İtalya kültüründe tabaktaki yemeği bitirmek kadar önemli bir şey varsa o da ev sahibine “Gelirken ne almalıyım?” sorusunu sormaktır. İtalya’da ev hediyesine misafir değil ev sahibi karar verir. Eğer ev sahibi bir şey almanıza gerek olmadığını söylüyorsa, bir şişe kaliteli şarap alabilirsin, demek istiyordur. İtalya’da şarabın miktarından çok kalitesine önem verilir ve her türlü buluşmaya kaliteli şarap şişeleri eşlik eder. Binaya yeni bir komşu taşındıysa ona şarap götürülür. Yeni tanıştığınız bir İtalyandan ile o akşam ne yapmak istediği konusunda net bir cevap alamıyorsanız karşınızdakini içinde şarap olan herhangi bir etkinliğe davet edebilirsiniz.

  1. JESTLER, MİMİKLER VE KAVGALAR

İtalya’da insanlar sıcakkanlıdır ve iletişim kurarken candan davranmayı severler. Sürekli el kol hareketleri yapan, birbirlerine karşı bağırır gibi yüksek sesle konuşan, sürekli karşısındakine temas eden birilerini gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Ama İtalyanlar’ın genel iletişim biçiminin bu olduğunu söyleyebiliriz. İki İtalyan’ın iletişimi sırasında kavga ediyor olduklarını düşünebilirsiniz ama endişelenmenize gerek yok. Zaten başkent Roma’da kavga etmek yasak! Evet, yanlış duymadınız, kavga etmek yasak! Roma sokaklarında kavga etmek ve tokat atmak gibi davranışlar görüldüğü zaman şehirde sürekli devriye gezen polis ve jandarma ekipleri anında olaya müdahale ediyor. Hem de kimsenin karakola gidip şikayetçi olmasına gerek kalmadan.

 

Kaynak : Prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.