İzlanda’da Görülecek Olağanüstü Noktalar

Gezi Rehberi

Avrupa‘da kışın kuzey ışıklarının büyüleyici görüntüsü altında parlayan İzlanda, farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenlerin gözde rotalarından biri. Her daim patlamaya hazır aktif yanardağları, Nefes kesen güzellikteki buzulları, kış aylarının soğuk havasını unutturan jeotermal havuzları ve etkileyici doğasıyla ateş ve buzlar ülkesi olarak anılan İzlanda, zengin kültürel dokusu ve modern şehirleriyle de göz kamaştıran bir dünya saklıyor.

İzlanda’da Gezilecek En İyi 10 Yer

1. Mavi Lagün

İzlanda’da hemen hemen her yerde bir kaplıcayla karşılaşmanız mümkün ama başkente yaklaşık 40-50 kilometre uzaklıktaki Mavi Lagün (Blue Lagoon), bunlar arasında en popüleri. Deniz suyundan beslenen jeotermal kaynağının, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen bu yapay havuza gittiğinizde konaklama, SPA ve sauna gibi hizmetler de alabilirsiniz.

2. Altın Çember Rotası

Altın Çember Rotası (The Golden Circle), İzlanda’da doğa odaklı bir tur hayal edenlerin tüm beklentilerini karşılayan unutulmaz bir bölge. Rehber eşliğinde düzenlenen turlarla ya da bireysel olarak da gezebileceğiniz bu rotada, yeryüzünü sıcak su ya da buhar fışkırtan yeraltı sukaynaklarını (gayzerler), görkemli şelaleleri, kaplıcaları, tarihi yerleri ve çevredeki köyleri görebilirsiniz.

3. Vatnajokull Doğal Parkı

Görkemli görüntüsüyle nefes kesen Dettifoss Şelalesi ve Avrupa’nın en büyük buzulu olan Vatnajokull’un yanı sıra eşsiz görünümüyle ünlü buz mağaralarına da ev sahipliği yapan Vatnajokull Ulusal Parkı, ülkenin en popüler turistik noktalarından biri. Park, 2018 yılının başında UNESCO Dünya Mirası Listesine de aday gösterildi.

4. Jokulsarlon Buzul Lagünü

İzlanda’daki en popüler turist aktivitelerinden biri de kırılan buzulları izleyebileceğiniz tekne turları. Jokulsarlon Buzul Lagünü de bu deneyimi yaşamak için gidebileceğiniz yerler arasında oldukça popüler. Breidamerkurjokull buzulunun erimesiyle meydana gelen bu lagünde, eriyen buzulların kırılma sesleri ve su üzerindeki buzul parçaları, size bilimkurgu filmlerindeki sahneleri hatırlatabilir.

5. Reykjavik

Ülkenin dört bir yanında yayılan doğal güzellikleri görmeye biraz ara verip, ülkenin sakinliği ve düzenli görünümüyle ünlü Reykjavik şehrini görüp, sokaklarını arşınlamadan İzlanda gezinizi noktalamayın. Ülkenin başkenti olan bu şehirde National Gallery of Iceland, The Icelandic Phallological Museum ve National Museum of Iceland gibi mzüeleri ve ilginç yapıları ziyaret edebilirsiniz.

6. Myvatn

İzlanda’nın kuzeyinde, Krafla Yanardağı yakınlarında bulunan sığ bir göl olan Myvatn, günümüzden 2300 yıl önce gerçekleşen büyük bir bazaltik lav patlamasıyla oluştu. Yüzün üzerinde kuş türünün de yaşadığı Myvatn çevresi, kuş gözlemcileri ve balıkçılar için oldukça cezbedici bir faunaya sahip. Gölün doğu bölümünde yer alan mağaralar, kaya oluşumları ve sütunlar da bölgeye ayrı bir cazibe katıyor.

7. Thingvellir Ulusal Parkı

Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda’da kurulan ilk ulusal park olmasının yanı sıra 930 yılında kurulan ve dünyanın en eski meclislerinden biri olarak bilinen Althing’in toplanma yeri olduğu için de oldukça önem taşıyor. Günümüzde gölleri, uçurumları ve doğasıyla yürüyüş meraklılarının uğrak noktası haline gelen park aynı zamanda çeşitli festival ve kutlamalara da ev sahipliği yapıyor.

8. Landmannalaugar

Doğal yaşamı daha yakından keşfedebileceğiniz konaklama noktaları ve dünyaca ünlü yürüyüş parkurlarıyla bilinen Landmannalaugar, Fjallaback Doğa Koruma Bölgesi’nde bulunuyor. Tur şirkeetlerinin düzenlediği gezilerle günübirlik olarak da gezilebilen bu bölge, kaplıca keyif yaşamak için de oldukça ideal bir adres.

9. Husavik

Küçük bir balıkçı köyü olan Husavik, tekne turlarına katılıp beyaz gagalı yunus, kambur ve mavi balinaları izleyebileceğiniz bir yerleşim yeri. Eğer balinaları ve yunusları izlemenin, onları tanımak için yeterli olmayacağını düşünüyorsanız da Husavik Balina Müzesi’ni ziyaret ederek, bu dev deniz canlıları ve ülkedeki balina avcılığının tarihi hakkında çok daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

10. Hornstrandir Doğal Rezervi

Doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelen Hornstrandir Doğal Rezervi, vahşi yaşamın hüküm sürdüğü bakir alanları, engebeli dağları, zorlu ve tehlikeli yürüyüş parkurlarıyla hayranlık uyandırıyor. Özellikle havaların ısındığı yaz döneminde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanan bu doğal rezervi rehberli turlar eşliğinde de gezebilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle