İzmir Dikili’de Gezilebilecek En Güzel 10 Yer

izmir dikili arası gezilecek yerler Türkiye

Bir tarafı Ege Denizi, bir tarafında ise Karadağ manzaralı yayla ve plajları ile, Midilli Adasının tam karşısına konumlanmış şirin ve ünlü bir tatil yöresi: Dikili. 

Dikili, yaz mevsiminde sakin bir tatil arayanların tercih yeri olan, Altınova, Ayvalık ve Bergama’ya yakınlığı ile de bilinen güzel ve şirin bir ilçemizdir. Dikili’ye gitmek için en doğru zamanlar için Mayıs – Eylül arası dönemdir diyebiliriz. Şimdi de Dikili’de nereleri gezmeliyim? sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Dikili Halk Plajı

Berrak, tertemiz bir deniz ve kumların keyfini huzurla çıkaracağınız, oldukça büyük bir plaj olan Dikili Halk Plajı, 2002’den beri de Mavi bayrağa sahiptir. Büyük bir plaj olmasından dolayı kalabalık bile olsa yer bulmanız çok kolay olacaktır. Ayrıca plaja ulaşmak için ekstra bir harcama yapmanıza gerek yoktur çünkü plaj, merkeze oldukça yakındadır. Sonuç olarak Dikili’de gezilebilecek yerler listesinin başına Dikili Halk Plajını mutlaka yazmalısınız.

Çandarlı Plajı

Çandarlı plajı da, Halk plajında olduğu gibi yine Mavi bayrak sahibi ve çok popüler bir plajdır. Tertemiz bir ve deniz ve kumun tadını çıkarmak için ideal bir seçim olan plaj, Çandarlı Kalesi’nin tam önünde bulunmaktadır.

Pissa Plajı

Mavinin her tonunu bulabileceğiniz denizi ve bembeyaz kumu ile Çandarlı ve Dikili Halk plajından sonra 3. tercih nedeni yer ise Pissa plajıdır. Bu bölgeyi farklılaştıran şey ise Koruk suyudur. Tatil için buraya gelenlerin serinlemek için içtikleri Koruk suyu, yaz sıcağında tercih edilebilecek oldukça lezzetli bir içecektir.

Bademli Ilıcası

Bademli Ilıcası, doğal bir kaynak suyunun bulunduğu, oldukça şifalı bir bölgedir. Buna ek olarak doğa harikası da bir yerdir. Doğal güzelliğini bozmadan taş malzeme ile yapılmış olan minik havuzlarının olduğu Ilıcada, 45 dereceye kadar su sıcaklığı bulunmaktadır. Romatizma ve cilt hastalıkları gibi birçok hastalık için derman bulabileceğiniz güzel bir yer.

Killik Koyu (Zindancık Koyu)

Killik Koyu; doğal kil yapısı ile vücudunuzu rahatlatabileceğiniz, henüz popüler olmayan ve çok kişi tarafından bilinmeyen, kamp hayatını sevenlerin özellikle tercih edebileceği, yakın zamanda popüler olacağına inandığımız yerlerden biridir. Dikili’nin gizli kalmış yerlerinden biri olarak listemizde yerini almaktadır.

Kalem Adası

Ege’nin Maldivleri olarak adlandırılan Kalem Adası, tamamıyla kum kaplı plajı, turkuaz renkteki denizi, muhteşem doğası ile mavi ve yeşilin birleştiği sizleri büyüleyecek bir doğa harikasıdır. Adada gezmek için tekne turuna katılmanız gerekmektedir. Adaya giriş içinse sadece tek yol vardır. O da adadaki tek otelde kalmaktır. 

Aşıklar Şelalesi

Aşıklar şelalesi, Dikili’nin gidilecek en güzel yerleri listesinde haklı olarak yerini almaktadır. Lokasyon olarak Nebiler köyüne bağlı olan Aşıklar şelalesi muhteşem doğası ve ilginç hikayesi ile dikkat çekmektedir. Hikayeyi özetlersek; Zamanın birinde padişah, kızının Yörükali olan aşkına izin vermez. Ama çift hala gizlice görüşmeyi sürdürür ve sürekli ebediyen beraber olmayı dilerler ve bu uğurda ağlarlar. Bir gün Padişahın adamları onları görür ve öldürmek için yanlarına gelir ama padişahın kızı Sümeyra ve Yörükali aniden şelaleye dönüşürler. Padişahın adamları bu duruma çok şaşırırlar. Bu aşkın simgesi olarak bu şelaleye Aşıklar Şelalesi denir. Şelale de yaz aylarında yüzme, yürüyüş ve kamp gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Ece Çağlayanı

Yüzmek için çok uygun hatta harika bir alternatifte yine Nebiler köyüne bağlı olan, göletiyle popüler olmuş Ece Çağlayanı’dır. Huzur bulacağınız sakinlikte doğası ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ağlayan Mağara

Yukarıda bahsettiğimiz Aşıklar Şelalesi hikayesinin devamı olarak, kızının ölümüne çok üzülen padişahın herkesten kaçarak gittiği bu mağarada ağladığı ve göz yaşı damlasına benzer şekillerin mağara duvarlarında bulunduğuna inanılır.

Karagöl Tabiat Parkı

Dikili gezi rotalarına eklenmesi gereken az bilinen yerlerden biri de, el değmemiş doğal harikaları, volkanik nedenlerin meydana getirdiği krater gölü ile Karagöl Tabiat Parkı’dır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle