İzmir Tarihi Yerleri

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetleri ve kültürleri bölgesinde yaşatmış olan İzmir Tarihi Yerleriyle de ülkemizin gözde şehirlerinden biridir.Ege bölgesinin incilerinden biri olan İzmir şehrinin kendine has sabah kahvaltısı olan boyroz ve gevreği tatmadan bizce şehri terk etmeyin..Ülkemizin de en kalabalık şehirlerinden üçüncüsü olan İzmir doğal güzellikleri,gezilecek yerleri ve Roma İmparatorluğu,Osmanlı döneminden kalan tarihi mekanlarıyla da göz kamaştırıyor..Tarih kokan şehir İzmir de birlikte geçmişe kısa bir yolculuk yapmaya var mısınız ? Aynı zamanda boyroz ve çay eşliğinde sahilinde kısa bir mola vermeyi ve sonrasında bisiklet gezilerinin moda olduğu bu kenti kuşların cıvıltısı eşliğinde,sahil boyunca uzanıp giden bisiklet yollarıyla turlamayı unutmayın.. İlk günden itibaren muhteşem şehir İzmir insanı içerisine çekmeyi başarıyor..Bir bisiklet sever olarak sahil kenarında uzayıp giden geniş yollarında sürdüğüm bisiklet benim için çok keyifliydi..Atamın dağlarında çiçekler açtırdığı kent, kurtuluşun simgesi,cumhuriyetim benim. İzmir Saat Kulesi Fransız mimar tarafından İzmir de Osmanlı padişahlarından 2.Abdülhamit’in 25.yıl dönümünü kutlamak üzere hediye edilen İzmir saat kulesi şimdiler de insanların buluşma […]

İzmir Tarihi Yerleri

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetleri ve kültürleri bölgesinde yaşatmış olan İzmir Tarihi Yerleriyle de ülkemizin gözde şehirlerinden biridir.Ege bölgesinin incilerinden biri olan İzmir şehrinin kendine has sabah kahvaltısı olan boyroz ve gevreği tatmadan bizce şehri terk etmeyin..Ülkemizin de en kalabalık şehirlerinden üçüncüsü olan İzmir doğal güzellikleri,gezilecek yerleri ve Roma İmparatorluğu,Osmanlı döneminden kalan tarihi mekanlarıyla da göz kamaştırıyor..Tarih kokan şehir İzmir de birlikte geçmişe kısa bir yolculuk yapmaya var mısınız ?

Aynı zamanda boyroz ve çay eşliğinde sahilinde kısa bir mola vermeyi ve sonrasında bisiklet gezilerinin moda olduğu bu kenti kuşların cıvıltısı eşliğinde,sahil boyunca uzanıp giden bisiklet yollarıyla turlamayı unutmayın..

İlk günden itibaren muhteşem şehir İzmir insanı içerisine çekmeyi başarıyor..Bir bisiklet sever olarak sahil kenarında uzayıp giden geniş yollarında sürdüğüm bisiklet benim için çok keyifliydi..Atamın dağlarında çiçekler açtırdığı kent, kurtuluşun simgesi,cumhuriyetim benim.

İzmir Saat Kulesi

İzmir saat kulesi

Fransız mimar tarafından İzmir de Osmanlı padişahlarından 2.Abdülhamit’in 25.yıl dönümünü kutlamak üzere hediye edilen İzmir saat kulesi şimdiler de insanların buluşma mekanlarından biri olmuştur.Osmanlı döneminden motifler ve farklı sembolleri üzerinde barındıran saat kulesi 1901 yılında inşa edilmiştir.Tam 25 metre yüksekliğinde ve 4 katlı olan binanın üzerinden kuşlar eksik olmuyor..Her yıl binlerce insanın görmeye gittiği saat kulesi İzmir Konak bölgesinin logosu haline gelmiştir.

Efes

İzmir Efes Büyük Tiyatro

M.Ö 6000li yıllarda kurulmaya başlanan Efes Antik Kenti İzmir tarihi bölgeler denilince ilk akla gelen isimdir.Yaklaşık 8 km²lik bir alana sahip olan bölge içerisinde Domitianus Tapınağı,Meryem Kilisesi,Büyük Tiyatro gibi bir çok tarihi mekan yer alıyor.Roma dönemlerinde bir zamanlar Büyük İskender’e ev sahipliği yapmış ve başkent olarak kabul edilmiştir.Aynı zamanda içerisinde dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı da yer alıyor.

Geçmişi araştırmaya devam eden kazılar yapıldıkça Selçuklu şehrinden yer alan Efes bölgesinden tarihte iz bırakan eserler çıkmaya devam etmiştir.Geçmişin atmosferini içerisine girdiğiniz anda size hissettiren Efes kenti modern bir uygarlığın kalıntılarını geçmişten günümüze taşıyor.Ayrıca bölge de yer alan Hristiyanlık için büyük önem taşıyan Meryem Ana kilisesi aynı zamanda dünyanın ilk yapılan kilisesi olma unvanını taşıyor.Büyük Tiyatro bölgesinde yıllarca yapılmış olan tiyatrolar ve gösteri oyunları da bizi o döneme götürmeyi başarıyor.

Şirince

İzmir sirince

2012 yılında kıyamet senaryolarının gündem olduğu dönemde tek ayakta kalacak yer olarak söylenen Şirince insanların daha çok ilgisini çekerek yılda binlerce turistin durağı oluyor.Adı üstünde şirin bir kasabaya benzeyen ve dar sokakları,kendine özgü eski evleriyle gezilmesi gereken yerlerden biridir.Şehirden uzak olan bu bölge insanlara huzur,sessizlik ve sakin doğasıyla eşsiz bir atmosfer sunuyor.

Ünlü şarapları da içerisinde barındıran bölge zamanında Rumlar tarafından Kırkınca olarak adlandırılırken daha sonra Türklerde akın edince Çirkince olarak söylenmeye başlanmış ama gelen tepkiler üzerine sonunda adı Şirince olmuştur.

Kemeraltı Çarşısı

Kemer altı çarşı

İzmir de geleneksel alışveriş yapmak isteyenlerin durağı olan Kemeraltı Çarşısında bin bir çeşit ürün bulunuyor.Yüzyıllardır ayakta duran çarşı da 19. yüzyıl zamanlarında baharatçılar,demirciler,çiviciler gibi esnaflar ürünlerini satarken daha sonra günümüz modern çağına yönelip sinemalar,alışveriş merkezleri ve kafeteryalar yer almaya başlamıştır.İlk olarak Helenistik dönemde kurulan pazar günümüze kadar ayakta durmayı başarmış ve İzmir’in en çok alışveriş yapılan yeridir.

Agora

izmir agora

İzmir şehrinde felsefe ve sanatın doğduğu yer olarak bilinen Agora taş yapıtlarıyla Roma imparatorluğundan güzel izler taşıyor.Milattan önce 4.yüzyılda inşa edilen bölge 3 kattan oluşmakta ve o zamanlar siyasetle ticaretin yürütülmesine eşlik etmiştir.Ama bir deprem sırasında büyük hasar gören şehir Milattan sonra 178 de Roma İmparatorluğu tarafından yenilenmiş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.Üzeri bir köprü gibi ay şeklinde çevrelenmiş yerde devletin önemli belgeleri saklanmış ve korunmuştur.

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Tarihten güzel izler taşıyan Teos Antik Kenti fotoğraf çekmeyi sevenler için de harika bir durak oluyor 😉 .Bir sanat şehri olan bilinen bölge yaşadığı dönemde felsefe ve sanat eğitimine ev sahipliği yapmıştır.Bir çok şair ve filozofun yetişmesine öncülük eden bölge de Sığacık Kalesine de çok yakındır.2016 yıllarında yapılan bir kazı sırasında çıkarılan belge de 2 bin yıllık kira sözleşmesi yapılması bölgenin değerini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.Yüzyıllar sonra artık taşlar dağılmış ve çok yıpranmış olsa da eserler tarihe ışık tutmaya devam ediyor..

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.