İzmir’de Görmeniz Gereken 10 Müze

Kültür ve Sanat

İzmir, zengin kültür sanat yaşamıyla 24 saat yaşayan bir kent. Kesintisiz 8,500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan şehrin dört bir yanında bu topraklarda yaşayan medeniyetlerin izlerini görmek mümkün.

1. Etnografya Müzesi

izmir müzeleri

İzmir Arkeoloji Müzesi ile aynı bahçede yer alan Etnografya Müzesi, 1831 yılına tarihlenen tarihi binası ile kentin en görkemli yapılarından biri. İzmir ve yöresinin 19. yüzyıldaki sosyal yaşamından kesitler sunan müzede günümüzde yok olmaya yüz tutan el sanatları mankenlerle canlandırılıyor.

2. Arkeoloji Müzesi

İzmir şehir merkezinde, Konak’taki Bahri Baba Parkı içerisinde yer alan İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir çevresinde gerçekleştirilen kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği İzmir’in en eski müzesi. Ege medeniyetine tanık olmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken müzede Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait heykeller, değerli taşlar, seramik parçalar ve sikkeler sergileniyor.

3. Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Kültürpark Montrö Kapısı girişinde yer alan Tarih ve Sanat Müzesi, taş eserler, seramik eserler ve kıymetli eserler olmak üzere üç bölümden oluşuyor. İzmir çevresindeki ören yerlerinden getirilen heykeller, plastik ve cam eserler, sikkeler, yazıtlar ve kabartmalar müze koleksiyonunda bulunuyor.

4. Basın Müzesi

izmirde gezilecek müzeler

Konak Basmane semtinde, Ayavukla Kilisesi avlusunda yer alan İzmir Basın Müzesi, İzmir’in yerel gazetelerinin ilk nüshaları, daktilo, baskı makineleri ve fotoğraf makinelerinin sergilendiği, İzmir basın tarihinin izlerini bulabileceğiniz bir mekan. Müzenin en önemli eserleri arasında Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu bulunuyor. İzmir gezilecek yerler listenize ekleyin.

5. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

izmirde-gorulecek-en-guzel-muzeler

Konak Varyant’ta İzmir Körfezi’ne hakim bir noktada bulunan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin sayılı oyuncak müzelerinden biri. Seramik Sanatçısı ve Ressam Ümran Baradan’ın dünyanın farklı yerlerinden derlediği oyuncakların sergilendiği iki katlı müzede otantik bir Türk ailesi odası da yer alıyor.

6. Radyo ve Demokrasi Müzesi

izmir-gorulmesi-gereken-muzeler

Konak Belediyesi Radyo ve Demokrasi Müzesi, Konak Basmane’de iki katlı eski bir ev içerisinde yer alıyor. Tamamı bağışlarla elde edilen, geçmişten günümüze radyoların sergilendiği müzede Atatürk’ün Nutku ve bazı siyasetçilerin radyo konuşmaları da yayınlanıyor.

7. İsmet İnönü Anı Evi

izmir-en-iyi-muzeler

Atatürk ‘ün silah arkadaşı, Türkiye’nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğduğu ev, günümüzde İsmet İnönü Anı Evi olarak ziyarete açık. Konak’ta bulunan müze evde, İsmet İnönü’nün doğum günü 24 Eylül, ölüm günü 25 Aralık ve Lozan Antlaşması’nın imza yıl dönümü 24 Temmuz’da özel törenler düzenleniyor. Müzede İnönü’nün eşyaları sergileniyor.

8. Müziksev Müzik Müzesi

Alsancak Tren Garı’nın karşısında, restore edilen eski bir İzmir evinde yer alan Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi (MÜZİKSEV), 2006’da İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından açıldı. Kendi alanında Türkiye’nin tek müzesi unvanına sahip müzede geleneksel Türk müziği çalgı koleksiyonu sergileniyor.

9. Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Sanatları Müzesi

Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Sanatları Müzesi

Bornova’da Ballian Köşkü olarak bilinen tarihi yapı günümüzde Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor. Kağıt ve kitap hakkında her konunun ele alındığı, 1580’lerden günümüze kadar gelmiş dünyada tek renkli kağıt arşivine sahip butik bir müze özelliği taşıyor.

Dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdı bu müzede. Çin alfabesiyle yazılan, mercimek büyüklüğünde 36 sayfalık dünyanın en küçük kitabı Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde sergileniyor. Kağıdın üretiminden kağıt çeşitleri ve baskı tekniklerine kadar farklı aşamalar müzede görebilecekleriniz arasında. Metrekaresi iki gram ağırlığında olan dünyanın en hafif kâğıdı da bu müzede yer alıyor.

10. Arkas Deniz Tarihi Müzesi

izmirdeki müzeler

İzmir Bornova’da 2012’de açılan Arkas Deniz Tarihi Müzesi, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir topladığı gemi maketleri, gemi antikaları ve tablolalarından oluşan zengin bir koleksiyona sahip. 3 katlı müzede 112 gemi maketi, 123 tablo ve 127 gemi antikası bulunuyor.

Bonus: Key Museum

İzmirli Özgörköy Ailesinin girişimiyle, ailenin soyadını alan Key Müze, İzmir’in en güzel müzelerinden biri. Müzede, 1880’li yıllardan günümüze uzanan 140 model otomobil ve 50 motosiklet sergileniyor. Key Müzesi, İzmir havalimanına sadece 20 dakika mesafede Torbalı’da yer alıyor. Pazartesi ve Salı hariç her gün 10.00-17.00 arasında ziyarete açık.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle