Japonya’nın En İyi Ekoturizm Rotaları

Bazı ülkelerde huzur veren ekoturizm seyahatler mevcuttur. Peki Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları nerelerdir? Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları denilince ekoturizmin ne anlama geldiği merak edilmektedir. Ekoturizm, doğal alanların korunması ve yerel halkın huzurunun korunmasına yardımcı olan seyahatler olarak tanımlanabilir. Ekoturizm ile yerel halk korunmakta ve huzurun korunması amaçlanmaktadır. Japonya’da Bulunan Ekoturizm Rotaları Japonya’da oldukça dikkat çekici ekoturizm rotaları mevcuttur. Bu rotalar daha yakından incelenecek olunursa şu şekilde belirtilebilir: Nagano Nagona, 1998 senesinde Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Japonya’nın en büyük şehri olmakla birlikte, Chikuma ve Sai nehirlerinin birleştiği noktada yer almaktadır. Japon Alpleri adı verilen dağ sıralarının kuzey kısmını kapsamaktadır. Kar maymunları ile ünlü olan Nagano, tam bir ekoturizm yeridir. Oldukça dikkat çekici yürüyüş alanları olmakla birlikte, kuş cenneti ve uçan sincapların bulunduğu özel bir yerdir. Nachi Şelaleleri Nachi Şelaleleri, Japonya’da en çok bilinen şelaleler arasında bulunmaktadır. 133 metre yüksekliktedir. Geçmiş zamanlarda dini bir anlam ifade etmekte idi. Dağlık […]

Japonya’nın En İyi Ekoturizm Rotaları

Bazı ülkelerde huzur veren ekoturizm seyahatler mevcuttur. Peki Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları nerelerdir?

Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları denilince ekoturizmin ne anlama geldiği merak edilmektedir. Ekoturizm, doğal alanların korunması ve yerel halkın huzurunun korunmasına yardımcı olan seyahatler olarak tanımlanabilir. Ekoturizm ile yerel halk korunmakta ve huzurun korunması amaçlanmaktadır.

Japonya’da Bulunan Ekoturizm Rotaları

Japonya’da oldukça dikkat çekici ekoturizm rotaları mevcuttur. Bu rotalar daha yakından incelenecek olunursa şu şekilde belirtilebilir:

Nagano

Nagona, 1998 senesinde Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Japonya’nın en büyük şehri olmakla birlikte, Chikuma ve Sai nehirlerinin birleştiği noktada yer almaktadır. Japon Alpleri adı verilen dağ sıralarının kuzey kısmını kapsamaktadır. Kar maymunları ile ünlü olan Nagano, tam bir ekoturizm yeridir. Oldukça dikkat çekici yürüyüş alanları olmakla birlikte, kuş cenneti ve uçan sincapların bulunduğu özel bir yerdir.

Nachi Şelaleleri

Nachi Şelaleleri, Japonya’da en çok bilinen şelaleler arasında bulunmaktadır. 133 metre yüksekliktedir. Geçmiş zamanlarda dini bir anlam ifade etmekte idi. Dağlık ve ormanlık bir alan olmakla birlikte, Nachi Şelaleleri en güzel ekoturizm rotaları içerisinde yer almaktadır.

Fuji Dağı

Japonya’da bulunan en yüksek dağlardan birisi Fuji Dağı’dır. 3776 metre yüksekliğindedir. Kraterlerinden kar eksik olmamayan Fuji Dağı, eskiden patlamış fakat aktif bir volkanik bir dağdır. Kutsal sayılmasından dolayı 1867 yılına kadar dağın eteklerine kimse yaklaştırılmamıştır. Başkent Tokyo’dan bile görülebilmekte olup, Fuji Dağı bazen kendini sislerle kapatıp kimseye göstermemektedir. Shizuoka şehri yakınlarında, Yamanashi’de bulunmaktadır. Bir diğer ismi de kutsal dağ’dır. Girişte alınan ücret ile ekoturizme katkı sağlanmaktadır.

Okinawa Adaları

Japonya’da bulunan en güzel ekoturizm rotalarından birisi Okinawa Adalarıdır.  Japonya’nın Okinawa eyaletinde bulunan Okinawa Adaları, Ryukyu Adalarına bağlıdır. Sahil manzaraları ise oldukça dikkat çekicidir. Okinawa’da ayrıca büyük bir akvaryum bulunmaktadır. Çeşitli deniz canlıları, köpek balığı çeşitleri ve dünyanın en büyük mercanlar bulunmaktadır. Yapılan cam tabanlı tekne turları ile bu türlerin hepsinin görülebildiği bir ekoturizm gezisi yapılabilir.

Yakushima

Yakushima, Ösumi Adalarından birisidir. Kagoşima ili içerisinde bulunmaktadır. Japonya’da bulunan 4 UNESCO Dünya Tabiat listesinde yer almakta olup, bu unvanı hak eden bir tabiat harikasıdır. Japonya’da bulunan dört büyük adadan en güneyde olanıdır. Yakushima’da oldukça uzun yıllardır yaşayan ağaç türleri bulunan büyüleyici ormanlara sahiptir. Burada bulunan yaşlı ağaçlar dünyanın en yaşlı ağaçları olabilir. Japon çamlarının bulunduğu bölgede dikkat çekici olan orman güllerini görmek de mümkündür. Maymun ve geyik türleri çeşitliliği bulunmaktadır. Japonya’da bulunan ekoturizm seçenekleri içerisinde en güzellerinden birisi de Yakushima’dır.

Tottori

Tottori, bozulmamış ekosistem açısından son derece önemli bir bölgedir. Binlerce yıllık kumullar bulunan Tottori, görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Meşhur kum tepeleri ile birlikte oldukça ziyaretçi çekmekle birlikte, özellikle kum sörfçüleri ve deve binicileri açısından oldukça ideal bir ekoturizm rotasıdır.

Nara

Nara Park denilince akla, serbest bir halde dolaşan vahşi Şika geyikleridir. Şika geyikleri kutsal sayılmasından dolayı son derece değerli sayılmaktadır. Kafes içerisinde değil, doğal yaşam alanlarındadırlar. Bu yüzden aslında ziyaretçiler, Şika geyiklerinin evlerine misafir olmaktadır. Kasugayama Ormanı, UNESCO Dünya Mirası içerisinde sayıldığı için koruma altına alınmıştır. Şehirde sekiz tane tapınak ve mabet bulunması da turizm açısından cezbedici bir hâl almasına neden olmuştur. 

Nara, Japonya’da bulunan diğer ekoturizm bölgelerinden farklı olarak her gün ziyaretçilere açıktır ve girişlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ogasawara Adaları

Ogasawara Adaları, diğer ismiyle Bonin Adaları, Tokyo’nun 1000 km kadar güneyinde bulunmasına rağmen başkent tarafından idare edilmektedir. Tertemiz plajları ile oldukça dikkat çekmektedir. Japonya’da bulunan ekoturizm listeleri içerisinde kendisine önemli bir yer edinen Ogasawara Adaları, genellikle açık ve güneşli bir havaya sahiptir.

Bonin, insansız ve ıssız anlamlarına gelmektedir. Ogasawara Adaları hiçbir kıtaya bağlı değildir. Benzersiz bitki ve havyan türleri bulunmaktadır. Ülkeye son derece uzak bir noktadadır Bu yüzden burayı görmek isteyen kişiler için ulaşım seçeneği bulunmayıp sadece Tokyo’dan kalkan feribot ile ulaşım sağlanmaktadır. Aşırı izolasyondan dolayı ekosistemi benzersizdir.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.