Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

<strong>Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri </strong>

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor.

Tokyo

Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir.

Kyoto

Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın ikonik icracıları olan geyşa sanatı ve ayrıca kaiseki (Japon gurme mutfağı) dahil olmak üzere zengin bir yemek kültürüne de sahiptir.

Naoşima

Naoshima, Japonya’nın en büyük başarı öykülerinden biridir: Hayalet bir kasabaya dönüşmenin eşiğinde olan kırsal bir ada, şimdi dünya standartlarında bir çağdaş sanat merkezi. Japonya’nın en çok övülen mimarlarının çoğu, adanın doğal güzelliğini geliştirmek ve mevcut yerleşim yerlerini tamamlamak için tasarlanmış müzeler, bir butik otel ve hatta bir hamam da dahil olmak üzere yapılarla katkıda bulunmuştur.

Fuji Dağı

Uzaktan bile, Mt Fuji nefesinizi kesecek. Yakından bakıldığında, Japonya’nın en yüksek zirvesinin mükemmel simetrik konisi harikadan başka bir şey değildir. Fuji-san, Japonya’nın en saygın ve zamansız cazibe merkezlerinden biridir. Her yıl yüzbinlerce insan tırmanıyor ve kutsal yanardağa asırlık bir hac geleneğini sürdürüyor.

Hiroşima

Bugün Hiroşima , çekici, yemyeşil bulvarları ile ileri görüşlü bir şehirdir. Atom bombasının yol açtığı insanlık trajedisinin gerçek boyutu, Barış Anıtı Müzesi‘ni ziyaret edene kadar canlı bir şekilde netleşmiyor. Burayı ziyaret etmek yürek burkan, önemli bir tarih dersidir. Çoğu Japonya’nın büyük modernist mimarı Tange Kenzō tarafından tasarlanan  müzenin etrafındaki park, düşünmek için birçok fırsat sunuyor.

Yakuşima

Güney Kyūshū kıyılarında küçük bir ada olan Yakushima, genellikle büyülü, büyüleyici, hatta dünya dışı olarak tanımlanır. Japonya’nın son ilkel ormanlarından bazılarına ev sahipliği yapan, dev kökleri uzaylı dokunaçları oluşturan adaya özgü eski bir sedir olan yakusugi’yi bulacaksınız. Altlarındaki yürüyüş parkurları, genellikle yosunla kaplanmış sarp arazileri kaplar.

Koya-san

Kōya-san’ın kutsal Budist manastır kompleksine giden fünikülere binmek, uygun bir şekilde, başka bir dünyaya yükselmek gibi hissettiriyor. Burada yüzden fazla tapınak var ve bunların en önemlisi Oku-no-in . Diğer tapınaklar farklı bir deneyim sunar: geceyi geçirme, geleneksel vejetaryen Budist mutfağında yemek yeme ve yerleşik keşişlerle sabah meditasyonu için erken uyanma şansı.

 

Okinawa ve Güney Adaları

Okinawa ve Güneybatı Adaları, Japonya’nın geri kalanından tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Bu yarı tropikal takımadalar, Kyūshū ve Tayvan arasında bir kemer oluşturur. Yaeyama Adaları  ve Kerama Adaları gibi, palmiye ağaçları ve turkuaz sularla çevrili şeker beyazı kumlarıyla Japonya’nın en iyi plajlarını bulacağınız yer burasıdır . Güneşte güneşlenin ya da şnorkel ve tüplü dalış yapın. Bu adalar Japonya’daki en güzel yerler arasındadır.

Osaka

Tokyo, kentsel deneyimler söz konusu olduğunda tüm üstünlükleri yakalamıyor. Japonya’nın üçüncü büyük şehri olan Osaka , sokak yemeklerinin zirvesidir: imza yemeği olan takoyaki’yi (ızgara ahtapot mantısı) kaçırmayın. Aynı zamanda en dramatik gece manzaralarına da sahiptir: kanal kenarındaki Dōtombori şeridi boyunca LED ışıkların göz kamaştırıcı bir görüntüsü, animasyonlu tabelalar ve yanıp sönen video ekranları . Japonya’nın en eski ticaret merkezi olan şehrin kendine özgü bir temposu olması sebebi ile Japonya’nın en ünlü yerleri arasındadır.

Benzer Yazılar

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

Vietnam Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Asya 2 yıl önce

Vietnam’da gezilecek yerler, turistik bölgeleri, göz alıcı mimarileri, doğal güzellikleri ve tarih barındıran müzeleri. Vietnam’da gezilecek yerler diyince akla pek çok yer geliyor. Vietnam, Çin Yarımadası’nın doğusunda yer alır. Dar uzun bir konumu vardır bu yüzden çok sayıda doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Son zamanlarda popüler tatil noktalarından birisi olmayı başaran Vietnam’ın güneyinde tropikal iklim, kuzeyinde ise subtropikal iklim hakimdir. İşte Vietnam’ın Göz Alıcı 10 Noktası Ha Long Koyu Ha Long Koyu ‘alçalan ejderha’ anlamına gelmektedir. Yani burası ejderhanın dinlenme yeri ya da denize girdiği yer olarak tanımlanmaktadır.  UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.  Buraya gemi ile gelebilir daha sonrasında ise kayığa binerek kayaların arasından Ha Long turu yapabilirsiniz. Hanoi Burası Vietnam’ın başkentidir. Hem bu yönüyle hem de tarihi ve kültürü ile önemli bir şehirdir. Hanoi’nin en gözde noktaları ise Edebiyat Tapınağı, Opera Binası, Hoa Lo Cezaevi, Hoan Kiem Gölü ve Tren Sokağı’dır. Ban Gioc Şelalesi Dünyanın en […]

1 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.