Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor.

Tokyo

Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir.

Kyoto

Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın ikonik icracıları olan geyşa sanatı ve ayrıca kaiseki (Japon gurme mutfağı) dahil olmak üzere zengin bir yemek kültürüne de sahiptir.

Naoşima

Naoshima, Japonya’nın en büyük başarı öykülerinden biridir: Hayalet bir kasabaya dönüşmenin eşiğinde olan kırsal bir ada, şimdi dünya standartlarında bir çağdaş sanat merkezi. Japonya’nın en çok övülen mimarlarının çoğu, adanın doğal güzelliğini geliştirmek ve mevcut yerleşim yerlerini tamamlamak için tasarlanmış müzeler, bir butik otel ve hatta bir hamam da dahil olmak üzere yapılarla katkıda bulunmuştur.

Fuji Dağı

Uzaktan bile, Mt Fuji nefesinizi kesecek. Yakından bakıldığında, Japonya’nın en yüksek zirvesinin mükemmel simetrik konisi harikadan başka bir şey değildir. Fuji-san, Japonya’nın en saygın ve zamansız cazibe merkezlerinden biridir. Her yıl yüzbinlerce insan tırmanıyor ve kutsal yanardağa asırlık bir hac geleneğini sürdürüyor.

Hiroşima

Bugün Hiroşima , çekici, yemyeşil bulvarları ile ileri görüşlü bir şehirdir. Atom bombasının yol açtığı insanlık trajedisinin gerçek boyutu, Barış Anıtı Müzesi‘ni ziyaret edene kadar canlı bir şekilde netleşmiyor. Burayı ziyaret etmek yürek burkan, önemli bir tarih dersidir. Çoğu Japonya’nın büyük modernist mimarı Tange Kenzō tarafından tasarlanan  müzenin etrafındaki park, düşünmek için birçok fırsat sunuyor.

Yakuşima

Güney Kyūshū kıyılarında küçük bir ada olan Yakushima, genellikle büyülü, büyüleyici, hatta dünya dışı olarak tanımlanır. Japonya’nın son ilkel ormanlarından bazılarına ev sahipliği yapan, dev kökleri uzaylı dokunaçları oluşturan adaya özgü eski bir sedir olan yakusugi’yi bulacaksınız. Altlarındaki yürüyüş parkurları, genellikle yosunla kaplanmış sarp arazileri kaplar.

Koya-san

Kōya-san’ın kutsal Budist manastır kompleksine giden fünikülere binmek, uygun bir şekilde, başka bir dünyaya yükselmek gibi hissettiriyor. Burada yüzden fazla tapınak var ve bunların en önemlisi Oku-no-in . Diğer tapınaklar farklı bir deneyim sunar: geceyi geçirme, geleneksel vejetaryen Budist mutfağında yemek yeme ve yerleşik keşişlerle sabah meditasyonu için erken uyanma şansı.

 

Okinawa ve Güney Adaları

Okinawa ve Güneybatı Adaları, Japonya’nın geri kalanından tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Bu yarı tropikal takımadalar, Kyūshū ve Tayvan arasında bir kemer oluşturur. Yaeyama Adaları  ve Kerama Adaları gibi, palmiye ağaçları ve turkuaz sularla çevrili şeker beyazı kumlarıyla Japonya’nın en iyi plajlarını bulacağınız yer burasıdır . Güneşte güneşlenin ya da şnorkel ve tüplü dalış yapın. Bu adalar Japonya’daki en güzel yerler arasındadır.

Osaka

Tokyo, kentsel deneyimler söz konusu olduğunda tüm üstünlükleri yakalamıyor. Japonya’nın üçüncü büyük şehri olan Osaka , sokak yemeklerinin zirvesidir: imza yemeği olan takoyaki’yi (ızgara ahtapot mantısı) kaçırmayın. Aynı zamanda en dramatik gece manzaralarına da sahiptir: kanal kenarındaki Dōtombori şeridi boyunca LED ışıkların göz kamaştırıcı bir görüntüsü, animasyonlu tabelalar ve yanıp sönen video ekranları . Japonya’nın en eski ticaret merkezi olan şehrin kendine özgü bir temposu olması sebebi ile Japonya’nın en ünlü yerleri arasındadır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle

  1. mplrs.com

    Thx

    Cevapla