Japonya’nın ilginç kar ürünleri

Asya

Japonya’nın Niigata eyaletinde yaşayanlar , kışın yağan karı buzdolabı gibi kullanıyor. Bu sayede daha tatlı ve gevrek meyve ve sebzelerin yanı sıra, bölgeye özgü özel ürünler de elde ediliyor.

Başkent Tokyo’nun 300 km kuzeyinde Japon Denizi kıyısındaki Niigata eyaleti ‘Kar Ülkesi’ olarak da biliniyor. Kışları fazlaca kar yağışı alan bu bölgede yaşayanlar buradaki ortama uyum sağlayan bir yaşam tarzı geliştirmiş. Örneğin binaların giriş kapısı ikinci kattadır; çok kar yağdığında girişi tıkama derdi olmaz böylece.

Kışı çıkaracak kadar yiyecek hazırlayıp depolamak hayati önemdedir. Niigata halkı yüzyıllar boyunca ürünlerini muhafaza etmek için bölgenin aşırı soğuk havasından yararlanmış.

Niigata

Doğal buzdolabı

Burada uzun kış aylarında meyve ve sebzeler poşetlere konarak bahara kadar kar altına gömülür veya karla dolu bir depoda saklanır. Bazı çiftçiler ise hasatları karla kaplansın diye tarlada bırakır.

Ucuz ve çevre dostu bu yöntem 8. yüzyıldan beri buralarda hakim olan bir gelenek olarak varlığını koruyor.

Niigata

Daha tatlı

Yüksek nem oranı ve 0 derece ile kar, sebzeleri muhafaza edecek ideal koşulları yaratıyor. Bu ortam, ürünlerin kapalı ortamdakilerden daha tatlı ve gevrek olmasını sağlıyor.

Karda saklanan sebzeler genellikle çorbalarda ve yahnilerde kullanılıyor.

Niigata

Acı biber ve turunç turşusu

Kanzuri adlı küçük bir gıda şirketi, kırmızıbiber ve turunç ezmesi turşusu üretiyor. Niigata eyaletinde az miktarda yapılan bu ezme Japonya’nın en ünlü kar mahsulü haline geldi.

Kanzuri marka turşunun ana maddesi Togaraşi adı verilen kırmızı acı biber. Bu biberler önce tuzlu suda bekletilerek turşu haline getiriliyor. Daha sonra acısını biraz gidermek için biberler kara serpilerek üç-dört gün bekletiliyor.


Niigata

Kara serpilen biberler

Çiftçiler biberlerin yerini bambu filizleriyle işaretliyor. Böylece yağan karla kaplansalar da daha sonra toplaması sorun olmuyor.

Toplanan biberler, Japon içkisi sake üretiminde de kullanılan koji pirinci ve turunç kabuklarıyla karıştırılıyor. Bu karışım fermente olması için üç yıl bekletilir.

Sonunda lezzetli bir ezme ortaya çıkar. Bu ezme, çorbalara tat katmak için ya da tavuk, et ve deniz ürünleri yanında sos olarak kullanılır.

Niigata

Sonunda lezzetli bir ezme ortaya çıkar. Bu ezme, çorbalara tat katmak için ya da tavuk, et ve deniz ürünleri yanında sos olarak kullanılır.

Niigata eyaletinin bu yegâne mutfağı henüz yeterince keşfedilmiş değil. Ancak hızlı tren hattı sayesinde Tokyo’dan bu bölgeye iki saatte ulaşma olanağı buradaki gençlerin umutlanmasına neden oldu. Tarladan masaya konseptiyle çalışan ve kar sebzeleri de dahil bölgeye özgü ürünler sunan restoranlar sayesinde Niigata’ya yemek amaçlı ziyaretçi çekilmesi planlanıyor.

Restoran sahibi Sho Suzuki şöyle diyor:

“Burada Japonya’daki en doğal ürünleri üretiyoruz. Yabancılar Niigata’yı pek bilmediklerinden Kyoto gibi daha ünlü yerlere gidiyorlar. Ama gerçek Japon yemeklerini tatmak için Niigata eşsiz bir yer. Burası hala Japonya’nın gizli kalmış bir parçası.”

Kaynak: bbc.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle