Kadim İstanbul’un Kutsal Hazinesi: Sultanahmet Camii

Dünyada iki farklı kıta üzerinde yer alan tek şehir unvanını taşıyan İstanbul, tarih boyunca onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Muhteşem coğrafi konumu nedeniyle sayısız medeniyetin izlerini taşıyan şehirde bu farklı kültürlerin izlerini her bir noktada görmek mümkün. Mimari özellikleri, konumu, tarihteki yeri ile İstanbul’un Fatih ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaret edilen kutsal yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, ünü İstanbul sınırlarını aşan tarihi yapılar arasında. Sultanahmet Camii, İstanbul Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Hipodrom, Türk İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi İstanbul’un en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada’nın kalbinde konumlanan Sultanahmet Camii, iç duvarlarını süsleyen mavi bezemelerin renginden dolayı yurt dışında ‘Blue Mosque’ (Mavi Camii) olarak anılıyor. Türk-İslam mimarisinin fark yaratan yapısı olan Sultanahmet Camii günümüzde de tüm heybetiyle İstanbul’u selamlıyor. Sanal dünyadaki bilgi kirliliği Sultanahmet Camii’ni de etkilemiş durumda. Birçok çöp web sitesinde Sultanahmet Camii’nin mimarının Mimar Sinan olduğu […]

Kadim İstanbul’un Kutsal Hazinesi: Sultanahmet Camii

Dünyada iki farklı kıta üzerinde yer alan tek şehir unvanını taşıyan İstanbul, tarih boyunca onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Muhteşem coğrafi konumu nedeniyle sayısız medeniyetin izlerini taşıyan şehirde bu farklı kültürlerin izlerini her bir noktada görmek mümkün.

Mimari özellikleri, konumu, tarihteki yeri ile İstanbul’un Fatih ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaret edilen kutsal yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, ünü İstanbul sınırlarını aşan tarihi yapılar arasında.

Sultanahmet Camii, İstanbul

Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Hipodrom, Türk İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi İstanbul’un en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada’nın kalbinde konumlanan Sultanahmet Camii, iç duvarlarını süsleyen mavi bezemelerin renginden dolayı yurt dışında ‘Blue Mosque’ (Mavi Camii) olarak anılıyor. Türk-İslam mimarisinin fark yaratan yapısı olan Sultanahmet Camii günümüzde de tüm heybetiyle İstanbul’u selamlıyor.

Sanal dünyadaki bilgi kirliliği Sultanahmet Camii’ni de etkilemiş durumda. Birçok çöp web sitesinde Sultanahmet Camii’nin mimarının Mimar Sinan olduğu gibi yaygın yanlış bilinen bir bilgi dolaşsa da caminin mimari Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Sedefkar Mehmet Ağa.

Osmanlı Padişahı Sultan Birinci Ahmet tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen caminin yapım yılları 1609-1616. Sultan Birinci Ahmet’in caminin temel atma sırasında kullandığı kazma günümüzde Topkapı Sarayı’nda sergileniyor. Osmanlı topraklarındaki tek 6 minareli cami olan Sultanahmet Camii, yapımı sırasında Kabe’de de altı minare bulunması nedeniyle çeşitli eleştirilere konu olmuş.

Sultanahmet Camii’nin yapımına kadar dünyadaki tek 6 minareli cami unvanını taşıyan Kabe’ye bir minare daha ekleten padişah, tüm söylentilerin kesilmesini sağlamış. İslam mimarisine yepyeni bir anlayış getiren Sultanahmet Camii’nin minareleri özellikle süslemeleriyle dikkat çekiyor.

Sultanahmet Camii avlusu

Sultanahmet Camii’nin avlusu en az iç mekan kadar heybetli. Çok geniş bir avluya sahip olan caminin avlusunun batı yönündeki girişinde demirden inşa edilen bir kordon bulunuyor. Avluya atıyla gelen padişahın kutsal bir mekana girdiğini hatırlatmak amacıyla yerleştirildiği düşünülen bu kordon at üzerindeki padişahın eğilmesini ve kendini düzeltmesine fırsat veriyor.

Sultanahmet Camii iç bölümü

Sultanahmet Camii’nin iç bölümündeki çinilerin tamamı İznik’ten getirilmiş. 50 farklı lale desenine sahip 20 binden fazla çininin kullanıldığı iç mekan masmavi rengiyle insana huzur veriyor. Çinilerin üzerinde meyve, servi ağaçları ve farklı çiçek desenleri yer alıyor.

Tüm bu mavilikten dolayı yurt dışında Sultanahmet Camii için ‘Blue Mosque’ (Mavi Camii) benzetmesi yapılıyor. Kubbe ve tavan işlemeleriyle benzersiz bir mimari akımın temsilcisi olan caminin bu bölümleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki detaylı listelemede de özenle yer alıyor. Akustiğin mükemmele yakın olduğu camide örümcek ağını önlemek için deve kuşu yumurtası yerleştirilmiş. Cami en kalabalık olduğu anda bile en arkadaki kişi ile en öndeki kişi birbirini duyabiliyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 4 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 6 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 9 ay önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.