Kafanızdaki Sınırları Kaldırın! İşte Dünya’nın En İlginç Ülke Sınırları

Kafanızdaki Sınırları Kaldırın! İşte Dünya’nın En İlginç Ülke Sınırları Çin ve Nepal 1414 kilometre uzunlukta olan sınır, Himalayalar boyunca devam eder. Bu sınırın ilginç kabul edilmesinin sebebi, iki ülke arasındaki Everest Dağı’nın doğal sınır olarak kabul edilmesidir. Everest Dağı’nın da sınıra dahil olmasıyla dünyanın en yüksek sınır noktası burada bulunur. Hollanda ve Belçika Bilindiği üzere Schengen Bölgesi’nde olan bu iki ülkenin sınırlarının çok zorlayıcı olmasını beklemiyorduk ama mekan değiştirir gibi ülke değiştirmek de biraz şaşırttı açıkçası. Hollanda‘danın Baarle Nassau, Belçika’nın Baarle Hertog kasabalarını ayıran bu sınır tam fotoğraflık! Diodeme Adaları Diomede Adaları, Bering Boğazı’nın ortasında Alaska ve Sibirya arasındaki bir çift kayalık adadır. İki ada sadece 3,8 km uzaklıkta olmalarına rağmen sınırlarının önemi büyük. Adalar Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uluslararası sınırı da belirleyen Uluslararası Tarih çizgisi ile ayrılıyor. Büyük Diomede Rusya’ya, Küçük Diomede ABD’ye aittir ve aralarında geçen Uluslararası Tarih Çizgisi sayesinde Büyük Diomede Küçük Diomede’dan 23 saat […]

Varsayılan Görsel

Kafanızdaki Sınırları Kaldırın! İşte Dünya’nın En İlginç Ülke Sınırları

Çin ve Nepal

1414 kilometre uzunlukta olan sınır, Himalayalar boyunca devam eder. Bu sınırın ilginç kabul edilmesinin sebebi, iki ülke arasındaki Everest Dağı’nın doğal sınır olarak kabul edilmesidir. Everest Dağı’nın da sınıra dahil olmasıyla dünyanın en yüksek sınır noktası burada bulunur.

Hollanda ve Belçika

Bilindiği üzere Schengen Bölgesi’nde olan bu iki ülkenin sınırlarının çok zorlayıcı olmasını beklemiyorduk ama mekan değiştirir gibi ülke değiştirmek de biraz şaşırttı açıkçası. Hollanda‘danın Baarle Nassau, Belçika’nın Baarle Hertog kasabalarını ayıran bu sınır tam fotoğraflık!

Diodeme Adaları

Diomede Adaları, Bering Boğazı’nın ortasında Alaska ve Sibirya arasındaki bir çift kayalık adadır. İki ada sadece 3,8 km uzaklıkta olmalarına rağmen sınırlarının önemi büyük. Adalar Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uluslararası sınırı da belirleyen Uluslararası Tarih çizgisi ile ayrılıyor. Büyük Diomede Rusya’ya, Küçük Diomede ABD’ye aittir ve aralarında geçen Uluslararası Tarih Çizgisi sayesinde Büyük Diomede Küçük Diomede’dan 23 saat ileridedir, bu nedenle bazen Yarın Adası ve Dün Adası olarak adlandırılırlar.

Haiti ve Dominik Cumhuriyeti

Batı Yarımküre’deki en fakir ülke olan Haiti ve orta gelirli bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nin arasındaki sınır belki de listenin en içler acısı olan sınır. 380 kilometrelik bu sınır, iki ülkenin farklılıklarını özetler nitelikte. Haiti tarafında ağaç bulmak zorken Dominik Cumhuriyeti tarafında ağaç kesme yasağı sayesinde yemyeşil bir görüntü mevcut.

Amerika ve Kanada

Amerika ve Kanada arasındaki sınır, 8.891 kilometre uzunluktadır ve iki ülke arasındaki en uzun sınırdır. Dünya’nın alan bakımından en büyük ikinci ve dördüncü ülkesi arasında olması bu sınırın bu kadar uzun olmasının sebebi sayılabilir. 

 

 

Kaynak : Biletall.com

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.